Před pár měsíci sláva a uznání, nyní vězení. Saudského producenta odsoudili za seriál na Netflixu

Bývalý vedoucí animátorského studia Abdulaziz Almuzaini byl minulý rok odsouzen na třináct let vězení saudskoarabským soudem pro národní bezpečnost. Žalobci ho obvinili z propagace extremismu prostřednictvím kresleného seriálu na Netflixu a příspěvků na sociálních sítí. K těm v nedávné době přidal video, v němž popsal svou složitou situaci, uvedl deník The New York Times.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2024-06-07t012548z_3_240704-203021_elev.JPG

Jako vedoucí animačního studia v Saudské Arábii podepsal Almuzaini roku 2020 smlouvu s Netflixem. | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Poslední roky se kariéra občana Saúdské Arábie a USA jevila zvenčí jako velmi úspěšná.

Přes 1000 lidí zemřelo při letošní muslimské pouti do Mekky. Na vině byly teploty nad 50 stupňů

Číst článek

Jako vedoucí animátorského studia v Saúdské Arábii podepsal Abdulaziz Almuzaini v roce 2020 smlouvu s Netflixem. Platforma chvíli poté začala po celém světě streamovat jeho kreslený seriál Masameer.

Pořad, častokrát označovaný za saúdskoarabskou verzi South Parku, se před více než deseti lety objevil na YouTube. Bylo to za doby, kdy kina v zemi čelila faktickému zákazu fungování a filmová tvorba tak vznikala z velké části undergroundovým úsilím.

Masameer prostřednictvím záměrně absurdních zápletek kritizuje aspekty života v konzervativním islámském království. Zesměšňuje třídní uspořádání, diskriminaci žen a náboženská omezení, která v té době silně definovala život v Saúdské Arábii.

Uznávaným i odsouzeným

Almuzaini byl ještě před pár měsíci veřejně oslavován jako jeden z domácích talentů a byla mu přisuzována důležitá role ve formování rodícího se zábavního průmyslu země.

V zákulisí však ve stejnou dobu probíhalo projednávání jeho případu u soudu pro národní bezpečnost. Saúdskoarabští žalobci obvinili tvůrce z propagace extremismu, a jako nosiče ideologie označily jeho kreslené seriály a příspěvky na sociálních sítích.

Almuzaini nakonec dostal třináct let vězení, po kterém má následoval třináctiletý zákaz cest mimo Saúdskou Arábii.

Vražda ve jménu supermoderního projektu. Saúdové údajně zabili muže, který bránil výstavbě Neomu

Číst článek

Odvolací soud jeho trest odnětí svobody letos potvrdil a u zákazu cestování, který mu prodloužil na 30 let, ještě přitvrdil.

Není jasné, proč saúdskoarabské úřady Almuzainiho po jeho odsouzení nezadržely. Zdá se, že zůstal mimo vězení, zatímco vyčerpal všechny možnosti odvolání.

I přes verdikt soudu se tvůrce minulý rok zúčastnil galavečera pořádaného státem. A před pár měsíci, když se stále odvolával proti rozsudkům, figuroval jako host v saúdskoarabské státní televizní show.

Vyjádření na sociálních sítích

Almuzaini nedávno popsal svou složitou situaci ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích. Žádal v něm saúdské vedení, aby zasáhlo, a zároveň řekl, že čeká na konečné rozhodnutí nejvyššího soudu.

Ve videu blíže představil příběh stojící za jeho dnešními problémy. Ten měl svůj počátek v roce 2021, kdy pracovník saúdskoarabského mediálního úřadu začal tvůrce i jeho studio vyšetřovat kvůli porušení předpisů. To zahrnovalo, jak sám řekl, „podporu terorismu a homosexuality“.

Dále uvedl, že kromě stížností na obsah seriálu Masameer se žalobci odvolávali i na příspěvky na sociálních sítích, které Almuzaini vytvořil v letech 2010 až 2014.

Poprav ve světě loni prudce přibylo. Bylo jich nejvíce za poslední dekádu, uvedla Amnesty International

Číst článek

Nahrávku ukončil zprávou o nedávném uzavření svého animátorského studia a propuštění jeho zaměstnanců. Dodal, že stále však věří v „moudrou vládu“ království, a je přesvědčen, že se domůže svých práv. Téhož dne, kdy video publikoval, ho také smazal.

Následující video zveřejnil v neděli. Zdůraznil v něm svou loajalitu k saúdskému království a jeho vládcům a dodal, že nikam jinam jít nechce. „Budu žít v této zemi,“ řekl. „A dá-li Bůh, zemřu v této zemi.“

Příběh Almuzainiho je dosud nejjasnějším příkladem duality nové Saúdské Arábie, kdy korunní princ Mohammed bin Salmán otevírá království světu, a zároveň ve stejný moment prohlubuje politické represe.

Anna Kopecká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme