Ruské jednotky prý příměří u Mariupolu nedodržely, úřady odložily evakuaci
Úřady v ukrajinském Mariupolu podle agentury AFP odložily evakuaci civilního obyvatelstva, protože ruské jednotky, které toto město u Azovského moře obklíčily, nedodržely příměří. Moskva klid zbraní kolem Mariupolu a menšího města Volnovacha vyhlásila v sobotu ráno, aby z nich umožnila odejít civilistům. Místní úřady chtěly humanitárních koridorů využít pro dodávky jídla nebo léků.
„Rusové nás i nadále bombardují a používají dělostřelectvo. Je to šílené,“ řekl BBC místostarosta Serhij Orlov. „V Mariupolu žádné příměří není a klid zbraní není ani podél humanitárního koridoru,“ dodal. Civilisté jsou podle něho připraveni z města odejít, ale kvůli ostřelování nemohou.
Mordašov, Timčenko, Savčenko. Italská policie zabavila jachty a vilu patřící bohatým Rusům
Číst článek
Úřady v Mariupolu lidi požádaly, aby šli do krytů, píše agentura Unian.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že nikdo humanitární koridory nevyužil, a obvinilo ukrajinské „nacionalisty“ z toho, že civilistům brání v odchodu.
Ruský generál Michail Mizincev podle agentury TASS řekl, že „bez ohledu na obtíže, které vznikly v důsledku neúspěchu dnešní (sobotní, pozn. red.) humanitární operace, jsme připraveni dále spolupracovat s představiteli Ukrajiny a mezinárodních organizací při řešení krizové humanitární situace“.
Ukrajinská ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných oblastí Iryna Vereščuková odhaduje, že z prvního města by mohlo odejít 200 000 lidí, z druhého pak 15 000 obyvatel. V Mariupolu žije asi 400 000 lidí, ve Volnovaše, vzdálené 65 kilometrů na sever, zhruba 22 000. Humanitární koridor úřady vytyčily do Záporoží.
Z Volnovaše se podařilo evakuovat do bezpečí 400 lidí z původních 15 000 plánovaných.
Šéf doněcké regionální správy Pavlo Kyrylenko řekl, že ruské jednotky dodržovaly klid zbraní jen na území Doněcké oblasti, ale v Záporožské oblasti boje pokračovaly, uvádí Unian. Úřady podle něho jednaly s ruskou stranou o tom, aby potvrdila příměří na celé evakuační cestě z Mariupolu.
Shoda na ustavení humanitárních koridorů byla jediným výsledkem čtvrtečního druhého kola jednání ukrajinských a ruských vyjednavačů.
Německo v reakci na ‚Putinovu válku‘ mění bezpečnostní politiku. ‚Zásadní zlom,‘ říká expert
Číst článek
Ruské jednotky Mariupol od začátku invaze obklíčily a mluvčí ruského ministra obrany Igor Konašenkov řekl, že jednotky separatistické Doněcké lidové republiky obklíčení města uzavírají.
Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko v pátek varoval, že ve městě není voda, teplo ani elektřina a že docházejí zásoby jídla. Vznik humanitárního koridoru podle něho poskytne příležitost k opravám důležité infrastruktury, jako jsou mobilní sítě nebo rozvody elektřiny a vody. „Také bude možné zajistit pro Mariupol potraviny a nejdůležitější léky,“ uvedl.
Volnovacha
Těžká situace je i v menší Volnovaše, kde podle místního poslance Dmytra Lubiňce je 90 procent budov ve městě poškozených, lidem uvázlým v krytech docházejí zásoby. Kvůli intenzivním ruským útokům prý neměl kdo odvézt mrtvé.
Rusko zahájilo minulý čtvrtek na Ukrajinu rozsáhlou invazi, kterou Moskva nazývá „zvláštní vojenskou operací“. Ruská armáda tvrdí, že při útocích na ukrajinská města míří jen na vojenské cíle navzdory rozsáhlým svědectvím o útocích na obytné budovy a jinou civilní infrastrukturu.
Ruský prezident Vladimir Putin podle Berlína v pátečním telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem řekl, že se další kolo přímých jednání mezi Moskvou a Kyjevem možná uskuteční o víkendu. Přesný termín případných rozhovorů je zatím nejasný.