Nikulin si navzdory bledému výhledu války zachovává optimismus. Ačkoliv letos v létě kvůli blížícím se bojům odešel z Myrnohradu, věří, že Ukrajina může získat své území zpět.
V ruské umělecké tvorbě musí být mimo jiné dodržena kvóta „zvyšování sociálního statusu rodiny“. Přitom nějak nevadí, že o současné Putinově rodině je zakázáno mluvit.
Rusko již tři roky znárodňuje „opuštěné“ byty na okupovaných územích Ukrajiny. Pokud se jejich oprávnění majitelé nemohou do měsíce dostavit do oblastí v těsné blízkosti bojů, stát byty zabaví.
Ruská vláda po obsazení Mariupolu přišla s plánem výstavby „nového“ a už zcela poruštěného Mariupolu. Pro Putina je projekt tak důležitý, že do města loni zavítal osobně, aby se přesvědčil o pokroku.
„Nikdy nezapomenu, co jsem cítil, když jsem se dozvěděl, že válka skutečně začala. Vlastně jsem na to vůbec nebyl připraven,“ popisuje reportér Jan Pazderka, jak prožil začátek konfliktu na Ukrajině.
„Všichni si mysleli, že jsem blázen,“ vzpomínal. Cítil ale, že se nesmí dostat do ruského zajetí. Vyrostl totiž v Luhansku. „Pochopil jsem, že by mě považovali za zrádce,“ řekl.
„Já bych si skoro tipl, že až dojde na lámání chleba, tak Doněcká a Luhanská oblast možná padnou za oběť,“ soudí Pazderka ve třetím díle podcastu Na Východ! S kolegou Soukupem probírají zánik Donbasu.
Ukrajincům odvlečeným z okupovaných území hrozí nástup do ruské armády. Svědčí o tom i případ sedmnáctiletého Bohdana Jermochina deportovaného z okupovaného Mariupolu.
Nejhorší vzpomínky má Maria z ukrývání. „Celou dobu byla ve sklepě. Rodiče mě nepustili ven, měli velký strach. Viděli ruské vojáky, chápali jsme, že nás můžou prostě zastřelit ve sklepě,“ říká.
Od začátku války na Ukrajině drží Rusko více než deset tisíc válečných zajatců. Na to upozorňuje organizace Warrior's Liberation, kterou založili příbuzní zajatců.
„Pokud se bavíme o východní Evropě, kterou budeme muset… Samozřejmě to bude trvat delší čas,“ říká ruský generál ve videu. Na otázku, zda je Ukrajina pouze mezistupeň, odpověděl „Ano. Nejspíše.“
Stejnopohlavní páry by na Ukrajině mohly získat možnost uzavřít registrované partnerství. Volají potom i LGBT vojáci, kteří bojují proti Rusku. Jejich partneři ale ani nemají právo je pohřbít.
„Existuje fotografie raketového útoku na naši rozhlasovou a televizní věž v Kyjevě – zrovna ten den jsem tam byl, blízko věže, protože právě tam je televizní studio,“ popisuje ukrajinský novinář.
Ukrajinský prezident Zelenskyj se vrátil z Istanbulu a s ním přiletělo pět ukrajinských velitelů, kteří měli žít do konce války v Turecku. Podle Ruska Ankara jejich propuštěním porušila dohodu.
„Jsem pevně přesvědčen, že armáda je týmová práce. A dnes jsme s vámi, budeme pokračovat v boji. V boji rozhodně ještě řekneme své slovo,“ prohlásil Prokopenko po návratu na ukrajinské území.
Pětice ukrajinských velitelů stála loni v čele několikatýdenního ukrajinského odporu z bunkrů a tunelů pod obřími ocelárnami v Mariupolu, strategickém přístavu na jihu Ukrajiny.
„Minulé září se odehrála velká výměna obránců Azovstalu. Vrátili se vojáci, kteří byli v zajetí čtyři měsíce. Všichni vědí, v jakém se vrátili stavu,“ říká Natalka Zarycká z organizace Ženy z oceli.
Zlatá medaile za veřejnou službu putuje k týmu novinářů z agentury AP, kteří přijeli do přístavu Mariupol po zahájení ruské invaze 24. února 2022 a ve městě zůstali více než dva týdny.
Jeden z vojínů strávil v ruském zajetí 2,5 roku už v minulosti, padl do něj v roce 2015 při obraně vesnice, která leží nedaleko Mariupolu. Do zajetí padl znovu loni na jaře během bojů o Azovstal.
Vítězný snímek Jevhena Maloletky zachycuje smrtelně zraněnou těhotnou ženu, kterou záchranáři odnášejí na nosítkách. Svým zraněním podlehla půl hodiny poté, co porodila mrtvé dítě.
63letý Michail Simonov kritizoval bombardování v Mariopolu na sociální síti VKontakte. Moskevský soud mu uložil sedmiletý trest, přestože své příspěvky smazal.
Děti mluvily s analytikem a vedoucím zahraniční redakce Českého rozhlasu Filipem Neradem i s ministrem zahraničí Janem Lipavským. Z Ukrajiny se s nimi spojil také válečný zpravodaj Martin Dorazín.
Na více než dvacetiminutovém videozáznamu se v jednu chvíli ozve zpovzdálí volání. Podle serveru Meduza neznámá žena zakřičela: „Nic z toho není pravda, všechno je to na oko!“