,Všichni ví, v jakém se vrací stavu.‘ Rok od bitvy o Azovstal zůstává v zajetí na 2000 jeho obránců
V ruském zajetí zůstává rok po bitvě o železárny a ocelárny Azovstal v ukrajinském Mariupolu kolem 2000 jeho obránců. Uvedla to podle agentury Ukrinform Natalka Zarycká, šéfka organizace sdružující příbuzné mariupolských obránců nazvané Ženy z oceli. Do vlasti se podle ní podařilo v rámci výměn vrátit zhruba 500 členů ukrajinských ozbrojených sil, kteří před rokem dostali od velení armády rozkaz, aby se v závodě invazním jednotkám vzdali.
„Přesně před rokem - 16. května - dostali ukrajinští vojáci, kteří drželi své pozice a 86 dní bránili Mariupol před okupanty, rozkaz přestat bránit Azovstal a složit zbraně,“ uvedla na sociální síti telegram organizace nazvaná Asociace rodin obránců Azovstalu.
Zároveň vyzvala k jejich propuštění. Bojovníci podle sdružení na sebe poutali pozornost ruských invazních sil, což umožnilo ukrajinské armádě přeskupit své jednotky a počkat na dodávky zbraní od západních partnerů.
Buď jste člověk, nebo dobytek, popisuje zajetí ukrajinský voják z Azovstalu Mychajlo Djanov
Číst článek
Mezi 16. a 20. květnem loňského roku pak vyšlo z bunkrů Azovstalu 2439 bojovníků, kteří skončili v ruském zajetí, poznamenal server Ukrajinska pravda. Přes 1900 obránců Azovstalu, včetně asi 700 členů pluku Azov, podle asociace sdružující jejich rodiny zůstává v zajetí.
Zarycká ze spolku Ženy z oceli hovoří o zhruba 2000 obráncích a upozorňuje, že navzdory snahám se podařilo do vlasti za rok vrátit jen 20 procent bojovníků. V ruském zajetí podle ní panují otřesné podmínky, ukrajinští vojáci čelí mučení a hladoví.
„Minulé září se odehrála velká výměna obránců Azovstalu. Vrátili se vojáci, kteří byli v zajetí čtyři měsíce. Všichni vědí, v jakém se vrátili stavu,“ dodala Zarycká s poznámkou, že řada vojáků zhubla o desítky kilogramů a utrpěla různá zranění i psychické trauma.
Pět desítek zajatců propuštěných letos v květnu se podle ní bude potýkat se zdravotními problémy do konce života.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Ruské invazní síly zaútočily na jihoukrajinský přístav Mariupol hned v prvních dnech své invaze na konci loňského února, jejich následné obléhání podle ukrajinských úřadů nepřežily desítky tisíc obyvatel a samotné město bylo podle dostupných informací do velké míry zničeno.
Areál Azovstalu byl dlouho poslední baštou ukrajinské obrany klíčového přístavního města. Zbývající jednotky se po vytrvalých ruských útocích vzdaly loni v květnu a oblast od té doby okupují ruské invazní síly.