„Téma zajatců je pro Izraelce velmi důležité, také proto, že tentokrát byli zajati kvůli selhání izraelské vlády a armády,“ tvrdí novinářka a dokumentaristka Nataša Dudinská.
„Naše detenční střediska se zaplňují a absolutně nepotřebujeme držet tyto ruské vojáky v zajetí. Rádi je vyměníme klidně i zítra za naše obránce,“ zdůraznil Jacenko.
„Všechny pokusy ukrajinských diplomatů z minulých dnů navázat přímý kontakt s ukrajinskými občany selhaly,“ napsal mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí.
„Minulé září se odehrála velká výměna obránců Azovstalu. Vrátili se vojáci, kteří byli v zajetí čtyři měsíce. Všichni vědí, v jakém se vrátili stavu,“ říká Natalka Zarycká z organizace Ženy z oceli.
Video zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá „Sláva Ukrajině“, do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet. Nahrávka na Ukrajině vyvolala celonárodní pobouření.
Mezi osvobozenými Ukrajinci je 94 obránců Mariupolu, z nichž 63 bojovalo v tamních ocelárnách Azovstal. „Jejich příbuzní na ně čekali tak dlouho,“ napsal šéf ukrajinské prezidentské kanceláře.
Pilot byl ihned poslán na lékařskou prohlídku. „Je to nezbytná kontrola, protože se katapultoval z letadla,“ řekl reportérům zástupce indického letectva.
Velitel konvoje ukrajinských vojenských plavidel zadržených koncem listopadu v Kerčském průlivu popírá ruská obvinění z porušení ruských hranic a odmítá odpovídat na dotazy vyšetřovatelů.
Dva zajaté ruské vojáky převezli z východní Ukrajiny do vojenské nemocnice v Kyjevě. Údajné diverzanty a rozvědčíky zajaly ukrajinské síly v sobotu u města Ščasťa nedaleko Luhansku. Prezident Petro Porošenko jim zaručil spravedlivý a otevřený proces. Zajatce čeká soud kvůli obvinění z terorismu.
Vůdce samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny Alexandr Zacharčenko pohrozil, že přestane brát zajatce. Dodal, že povstalci plánují ofenzívu s cílem vytlačit ukrajinskou armádu od měst a vesnic pod jejich kontrolou.
Za nepřijatelné a neetické označila mluvčí OBSE Dunja Mijatovičová chování ruských novinářů k zajatým Ukrajincům v Doněcku. Ti padli do rukou povstalců po dobytí hlavní budovy doněckého letiště. Její ztrátu už potvrdila i ukrajinská armáda.
Na Ukrajině pokračuje výměna válečných zajatců. Na svobodu už se dostalo asi 150 ukrajinských vojáků, zhruba 450 dalších ale na propuštění stále čeká. V některých částech fronty se mezitím znovu rozhořely boje.
Kolumbijští povstalci propustili uneseného generála a další dva zadržované. Oznámil to prezident Juan Manuel Santos s tím, že jsou v pořádku a čekají na zlepšení počasí, aby mohli odletět z místa předání. Ústupek skupiny FARC by mohl znovu nastartovat mírové rozhovory s vládou, které Santos kvůli únosům přerušil.
Výměna zajatců na východě Ukrajiny s potížemi pokračuje. Večer si proruští rebelové a ukrajinská strana vyměnili 67 zajatců. Je to součástí příměří dohodnutého minulý týden v Minsku.
Do Ruska se vrátili všichni výsadkáři zadržení na Ukrajině. Agentuře ITAR-TASS to řekl ruský generálmajor Alexej Ragozin. Rusové podle něj naopak předali Ukrajině 63 jejích vojáků, kteří ruskou hranici překročili před čtyřmi dny.
Několik desítek zajatých ukrajinských vojáků dnes předvedli veřejnosti proruští povstalci v Doněcku a donutili je pochodovat po hlavní ulici. S odvoláním na očité svědky o tom píše agentura Reuters.
Na syrsko-izraelských hranicích zajali syrští rebelové čtyři filipínské příslušníky mírových jednotek Spojených národů. Incident odsoudil Generální tajemník OSN Pan Ki Moon a vyzval k okamžitému propuštění zajatých příslušníků mírových sil.
V Sýrii právě probíhá výměna více než dvou tisíc vězňů mezi vládou a povstalci. Rebelové propustili na 50 zadržovaných Íránců. Syrská vláda má na oplátku pustit více než dva tisíce lidí, které drží ve svých věznicích. Drtivou většinu z nich tvoří Syřané. Na svobodu se ale mají dostat také třeba Turci a další cizinci.
Osudy tisíců amerických vojáků, kteří zmizeli během války se Severní Koreou, zůstanou i nadále neznámé. Spojené státy totiž odvolaly pátrání po jejich ostatcích, které mělo začít už příští měsíc. V konfliktu mezi jednotkami OSN vedené Spojenými státy proti KLDR zahynulo více než půl milionu vojáků, z toho Američanů přes 36 tisíc.
Zajatci libyjských ozbrojenců, kteří svrhli režim Muammara Kaddáfího, žijí v improvizovaných věznicích a detenčních táborech a jejich vazba je ilegální, protože o ní nerozhodl žádný soud. Nemají své právníky a podmínky, v nichž jsou nuceni přežívat, jsou namnoze tristní. Někteří z nich si zřejmě prošli i mučením. O osudu zajatců mluví čerstvá zpráva generálního tajemníka OSN.
Karta libyjského vůdce plukovníka Kaddádího se obrátila. Poté, co málem dobyl povstaleckou metropoli Benghází, se jeho jednotky přesně před týdnem daly na ústup. Nevydržely nápor bombardování spojenců. Za nimi postupují síly povstalců, kteří během válečných operací zajali několik stovek Kaddáfího vojáků. Většina z nich je ve věznici v Benghází, kam se dostal i zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín.
Izrael se rozhodl propustit všechny aktivisty, které zadržel po pondělním útoku proti flotile šesti zahraničních plavidel s humanitární pomocí pro palestinské pásmo Gazy. Po útoku se na něj svalila vlna mezinárodní kritiky, která ale nejspíše není u konce. Deportovaní pasažéři lodí publikují své příběhy a ukazuje se, že s nimi izraelští vojáci nejednali v rukavičkách.
Do palestinského zajetí málem padl další izraelský voják. Tvrdí to organizace Islámský džihád, která prý v pravý čas odvysílá videozáznam incidentu. Izraelská armáda k informaci odmítla vydat jakýkoli komentář.V současné době drží Palestinci v pásmu Gazy už čtvrtý rok seržanta Gilada Šalita. Jednání o jeho výměně za stovky palestinských vězňů zatím nepřinesla úspěch.
Zajatého izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého již čtvrtý rok zadržují Palestinci, navštívili v Gaze čtyři francouzští lékaři, aby ho prohlédli před chystanou výměnou. Tvrdí to arabský deník al-Haját a britské vysílání BBC.
Libanonský terorista Samír Kuntár, který měl zůstat do smrti za mřížemi kvůli brutální vraždě tří Izraelců, je volný. Spolu se čtyřmi zajatými bojovníky hnutí Hizballáh a ostatky 200 zabitých bojovníků Hizballáhu ho Izrael vydal do Libanonu. Stalo se tak v rámci dlouho připravované výměny, která na izraelsko-libanonské hranici probíhala už od brzkého rána.
Izrael zítra ráno na své severní hranici propustí čtyři libanonské zajatce a teroristu Samíra Kuntára. Libanonské straně zároveň předá ostatky 200 zabitých Arabů. Výměnou se mají do židovského státu vrátit vojáci Eldad Regev a Ehud Goldwasser, které před dvěma lety zajalo libanonské hnutí Hizballáh. Izraelská vláda dnes totiž výměnu definitivně schválila, i když výhrady některých ministrů a bezpečnostních expertů zůstávají.