„Všichni si mysleli, že jsem blázen,“ vzpomínal. Cítil ale, že se nesmí dostat do ruského zajetí. Vyrostl totiž v Luhansku. „Pochopil jsem, že by mě považovali za zrádce,“ řekl.
„Jsem pevně přesvědčen, že armáda je týmová práce. A dnes jsme s vámi, budeme pokračovat v boji. V boji rozhodně ještě řekneme své slovo,“ prohlásil Prokopenko po návratu na ukrajinské území.
Pětice ukrajinských velitelů stála loni v čele několikatýdenního ukrajinského odporu z bunkrů a tunelů pod obřími ocelárnami v Mariupolu, strategickém přístavu na jihu Ukrajiny.
„Minulé září se odehrála velká výměna obránců Azovstalu. Vrátili se vojáci, kteří byli v zajetí čtyři měsíce. Všichni vědí, v jakém se vrátili stavu,“ říká Natalka Zarycká z organizace Ženy z oceli.
Jeden z vojínů strávil v ruském zajetí 2,5 roku už v minulosti, padl do něj v roce 2015 při obraně vesnice, která leží nedaleko Mariupolu. Do zajetí padl znovu loni na jaře během bojů o Azovstal.
Martin Kulíšek poslední dva roky vedl jednu z kanceláří civilní mise Evropské unie. Ta spolupracovala s místními policisty, celníky nebo kontrarozvědkou a nově radí s vyšetřováním válečných zločinů.
Před třemi dny byl společně s 214 dalšími obránci propuštěn i Mychajlo Dijanov. Fotka, dokumentující jeho zdravotní stav po středeční výměně zajatců obletěla média a sociální sítě.
Mezi Ukrajinou a Ruskem proběhla výměna zajatců, mezi propuštěnými byli i bojovníci z pluku Azov. Jedná se pravděpodobně o největší výměnu zajatců od vypuknutí sporu.
Zelenskyj ve svém tradičním nočním projevu také uvedl, že Ukrajina varovala všechny partnery před ruskými plány na tento týden, kdy bude země slavit Den nezávislosti.
V zajetí Piskunovi nabízeli spolupráci, když ji odmítl, přišlo na vydírání. „Řekli, že pokud nebudu svědčit, přijde trest smrti, který čeká všechny členy nacistické teroristické organizace,“ říká.
Ocelárny Azovstal byly v Mariupolu poslední baštou ozbrojeného odporu proti ruské invazi. Před ruskými silami ho několik týdnů hájili ukrajinští vojáci, především příslušníci pluku Azov.
„Zajatci z Azovstalu jsou drženi v Doněcké lidové republice. (...) V plánu je také organizace mezinárodního tribunálu na území republiky,“ uvedl Pušilin.
Ukrajinské velení dalo obráncům mariupolského metalurgického komplexu Azovstal rozkaz zastavit odpor proti ruským útokům v zájmu zachování života ukrajinských vojáků.
Ruské jednotky se v Charkovské oblasti na severovýchodě země snaží udržet obsazené linie a vést protiútoky s cílem získat zpět ztracené pozice. Ve zprávě to sdělil generální štáb ukrajinské armády.
Část zraněných z Azovstalu evakuovali do Novoazovsku. Je to území, které je pod kontrolou takzvané Doněcké lidové republiky. Zbytek Rusové převezli do blízkosti fronty.
„V Mariupolu se hlavní úsilí okupantů zaměřuje na blokování a pokusy o zničení našich jednotek v areálu závodu Azovstal. Nepřítel pokračuje v leteckých úderech,“ uvádí zpráva generálního štábu.
Vojáci tvrdí, že mohou pouze doufat o evakuaci všech civilistů, ale nelze to říct s jistotou. Některé tunely pod komplexem jsou totiž zasypané. Na místě zůstávají uvězněni těžce ranění vojáci.
Dva lidé byli zatím nalezeni mrtví, třicet se podařilo zachránit. „Sedm z nich bylo zraněno. Šedesát lidí pravděpodobně zemřelo pod troskami,“ napsal podle agentury Reuters.
„Zatímco civilizovaný svět si při něm připomíná válečné oběti, Ruská federace pořádá přehlídky a připravuje tanec na hrobech lidí z Mariupolu,“ míní náměstek ukrajinského ministra vnitra.