Ruská prokuratura žádá pro Navalného dalších 20 let za mřížemi. Opozičníka obviňuje z ‚extremismu‘

Ruská prokuratura ve čtvrtek požádala soud, aby vězněnému ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému vyměřil dalších 20 let za mřížemi. S odvoláním na jeho spolupracovníky o tom informují tiskové agentury. Další soudní proces s kritikem ruského prezidenta se odehrává za zavřenými dveřmi a týká se mimo jiné obvinění z extremismu. Verdikt má padnout 4. srpna.

Moskva (Aktualizováno: 21:03 20. 7. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě (foto z roku 2017)

Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě (foto z roku 2017) | Zdroj: Reuters

Navalnyj stanul znovu před soudem minulý měsíc. A to přímo ve věznici s nejpřísnějším režimem Melechovo v ruské Vladimirské oblasti, kde si odpykává předchozí trest. 

Sedmačtyřicetiletý opoziční předák čelí novým obviněním ze založení a financování „extremistické organizace“, z výzev k extremismu, ze zapojení nezletilých do páchání nebezpečné činnosti a z „rehabilitace nacismu“.

Navalnyj ve vězení poslouchá stále stejný Putinův projev. ‚Je to jako čínské mučení,‘ míní expertka

Číst článek

Jeden z nejhlasitějších ruských kritiků Kremlu obvinění označuje za podobně vykonstruovaná a politicky motivovaná jako ta předešlá, kvůli kterým už sedí za mřížemi. Ve svém závěrečném prohlášení ve čtvrtek u soudu obvinění znovu odmítl.

„Každý v Rusku ví, že člověk, který se domáhá spravedlnosti u soudu, je zcela bezbranný. Případ takového člověka je beznadějný,“ uvedl podle svých spolupracovníků opozičník.

Proces označil za nespravedlivý a poukázal na nedávnou krátkou ozbrojenou vzpouru ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, po níž šéf uskupení Jevgenij Prigožin zůstal na svobodě, napsala agentura AP.

„Ti, kteří byli prohlášeni za zrádce své vlasti a kteří ráno zabili několik příslušníků ruské armády, zatímco celé Rusko na to udiveně hledělo, se do oběda s někým na něčem dohodli a šli domů,“ prohlásil Navalnyj. 

V tuto vzpouru vyústily koncem června spory šéfa Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina s ruským armádním velením. Wagnerovci nakrátko obsadili Rostov na Donu a v koloně vytáhli na Moskvu.

Navalnyj ve vězení poslouchá stále stejný Putinův projev. ‚Je to jako čínské mučení,‘ míní expertka

Číst článek

Na základě dohody, kterou zprostředkoval běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, ale Prigožin vzpouru ukončil a získal možnost přesídlit do Běloruska i se svými muži.

Otrava Navalného

Ruské úřady Navalného uvěznily v lednu 2021 hned po návratu z Německa, kde se léčil z otravy bojovou látkou novičok. Oponent režimu obvinil z otravy Kreml, ten nařčení odmítl a zpochybnil samotný fakt otravy.

Kvůli léčbě v Berlíně nesplnil opozičník podmínky předchozího podmíněného odsouzení a soud ho proto uvěznil na zhruba 2,5 roku. Loni dostal ještě devět let za údajný podvod.

Osvobozující rozsudky nad opozičními představiteli jsou v současném Rusku prakticky nevídané, podotkla agentura Reuters.

Navalnyj politickou dráhu zahájil bojem proti korupci, v jehož rámci organizoval protirežimní protesty. Úřady během potlačování ruského disentu zakázaly Navalného protikorupční organizaci jako extremistickou.

Spolu s Navalným je souzen i Daniel Cholodnyj, bývalý technický ředitel kanálu Navalnyj Live, který působí na serveru YouTube. Pro něj prokuratura podle agentury AP požádala soud o desetileté vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme