Na zástupce Mezinárodního trestního soudu v Libyi byla uvalena vazba. Kvůli údajné špionáži

Čtyři zástupci Mezinárodního trestního soudu, kteří přijeli do Libye jednat se Sajfem Islámem Kaddáfím, jsou v preventivní pětačtyřicetidenní vazbě. Na delegaci ji v pondělí uvalily libyjské úřady, které čtveřici podezírají ze špionáže a porušování národní bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sajf Islám Kaddáfí chce vyjednávat

Sajf Islám Kaddáfí chce vyjednávat | Zdroj: ČTK

Australská advokátka, její libanonská tlumočnice a další dva zaměstnanci Mezinárodního trestního soudu, Rus a Španěl, byli zadrženi minulý čtvrtek ve městě Zintán na západě země. Tam jednali s vězněným synem svrženého vůdce Maummara Kaddáfího.

Libye ho chce soudit sama, ale zatím s tím otálí. Haag žádá naopak o vydání Sajfa Isláma. Jeho advokátka u mezinárodního soudu Melinda Taylorová se mu teď prý snažila předat několik dokumentů, které s případem nesouvisí a které představují hrozbu pro bezpečnost Libye. A proto úřady celou delegaci zadržely.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v libyi mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

To už odsoudila australská premiérka i organizace Human Rights Watch. Propuštění svých zaměstnanců požaduje také Mezinárodní trestní soud. Ten mezitím do Libye vyslal druhou delegaci, která by se měla se zadržovanou čtveřicí sejít možná už dnes.

„Na celé věci mě zaráží, že Libyjci mluví o tom, že to, že někdo komunikuje s jejich nepřítelem, je známka špionáže a zločinu z hlediska Libyjského státu. Pro západní svět je kdokoli, kdo má být postaven před soud, vnímán jako potenciálně nevinný. Libye chce soudit Sajfa Isláma Kaddáfího. Z toho ale plyne, že si je již předem jista tím, že je opravdu vinen. Že neustále zůstává nepřítelem,“ říká zahraničně-politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Ale jestliže je to člověk, který byl nepřítelem pro nynější vládu, pro nynější struktury, je v zajetí a má čekat na spravedlivý soud, tak by to měl být normální obviněný, a nikoli nepřítel. Podle mého soudu se Mezinárodní trestní soud snažil pro Sajfu Kaddáfímu obstarat spravedlivý proces. Podle mého soudu Libye tím, že si ho ponechala, a teď poskytuje další důkaz, že to tak bude, chystá pro něj nespravedlivý proces. A to říkám přesto, že jsem přesvědčen, že Sajf Kaddáfí pro to, co udělal v minulosti, před soud opravdu patří,“ pokračuje Slezák.

Slezák si dovede představit, že bude čtveřice propuštěna ještě před vypršením pětačtyřicetidenní vazby. Záleží to na jednání mezi delegací Mezinárodního trestního soudu, která je teď v Libyi. Podle něj je možné, že Mezinárodní trestní soud vymění svobodu svých zaměstnanců za to, že bude Kaddáfí souzen v Libyi, i když na něj byl vydán mezinárodní zatykač ještě v době, kdy Libyi ovládal jeho otec.

„Jednalo by se ale o nebezpečný precedens. To se potom může stát kdekoli na světě, že někdo pod chatrnou záminkou zatkne lidi, kteří se snaží sjednat spravedlnost, třeba i pro lumpy. Ale i jim se má dostat spravedlnosti,“ dodává Milan Slezák.

Markéta Bartošová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme