‚Podvedeni, mučeni, ponecháni smrti.‘ Papež na mši za migranty vyzval svět k větší zodpovědnosti

Migranti jsou v prvé řadě lidské bytosti, které jsou symbolem všech lidí vyloučených z globalizované společnosti. Řekl to v pondělí papež František během mše za migranty ve Vatikánu. Papež zdůraznil, že nejde jen o sociální či migrační problém, ale hlavně o lidi. Informovala o tom agentura ANSA. Papež opět vyzval všechny bez výjimky k pomoci migrantům.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František během mše za migranty

Papež František během mše za migranty | Foto: Vatican Media | Zdroj: Reuters

„Bývají podvedeni a ponecháni smrti v poušti, jsou mučeni, zneužíváni a podrobováni násilí v detenčních zařízeních, čelí vlnám neúprosného moře a v uprchlických táborech jsou ponecháváni příliš dlouho na to, aby se tyto tábory mohly nazývat dočasnými,“ řekl mimo jiné papež František.

Papež František vyzval k pomoci migrantům v Libyi. Navrhl humanitární koridory

Číst článek

Mše se zúčastnilo asi 250 migrantů a zástupců církevních a humanitárních organizací, které pomáhají uprchlíkům. Byly mezi nimi i africké ženy s nemluvňaty, uvedla agentura AP.

Konala se ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu u příležitosti šestého výročí papežovy návštěvy na ostrově Lampedusa.

Právě na tento italský ostrov připlouvaly v minulých letech desetitisíce migrantů, nyní už se jich tam dostávají jen maximálně desítky týdně kvůli přísné migrační politice italské vlády.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini po loňském nástupu do úřadu uzavřel italské přístavy nevládním organizacím, které naloďují migranty u libyjských břehů z vod a vratkých člunů, na nichž je posílají do Evropy pašeráci.

Papež František schválil změnu v Otčenáši. Část ‚neuveď nás v pokušení‘ se změní

Číst článek

„Jde o velkou zodpovědnost, jíž se nemůže nikdo vyhýbat,“ prohlásil také papež. Pomoc uprchlíkům je jednou z priorit Františkova pontifikátu. I jeho první cesta mimo Řím poté, co se stal v březnu 2013 papežem, byla spojena s uprchlíky, když vedla 8. července 2013 na Lampedusu.

Na tento sicilský ostrov a do dalších italských přístavů tehdy připlouvali masově běženci z Afriky a Blízkého východu, kteří utíkají před ozbrojenými konflikty a chudobou. Například v roce 2014 dorazilo přes moře do Itálie na 170 tisíc běženců, ještě předloni to bylo 119 370 migrantů a loni už jich bylo kvůli přísné migrační politice Itálie jen asi 23 370.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme