Lipavský míří za pravou rukou Orbána. ‚Snaha ukázat kontrast v postoji k ruské agresi,‘ míní expertka
Rusko jako agresor a Ukrajina jako oběť, které je třeba poskytnout pomoc. Teze, se kterou už více než dva roky pracuje česká zahraniční politika a většina západních zemí. Maďarsko ale tento postoj nesdílí, na rozdíl od značné části států Evropské unie se neodstřihlo od ruských energií a jeho představitelé jezdí do Moskvy na návštěvy. Nyní naopak na schůzku do Budapešti zavítá šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Co je smyslem jeho cesty?
„Potřebujeme vést hlubší debatu o tom, co představuje Rusko za hrozby a rizika pro naše země ve střední Evropě. To je můj cíl, se kterým mimo jiné do Budapešti mířím.“
Jan Lipavský (ministr zahraničních věcí)
„Pohledy na ruskou hrozbu se liší. Přesto si myslím, že je třeba i se státy jako Maďarsko o tom velmi pečlivě a upřímně hovořit,“ okomentoval cestu krátce před odletem ministr zahraničí Lipavský.
V Budapešti se potká se svým protějškem Péterem Szijjártóem. Český a maďarský pohled na mezinárodní dění je velmi odlišný a rozchází se na aktuálně nejdiskutovanější otázce: ruské válce na Ukrajině.
Ministr @JanLipavsky na cestě do Maďarska. Zítra bude:
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) April 25, 2024
🏛️ jednat s protějškem Péterem Szijjártóem na maďarském MZV
🎓 přednášet na @uni_nke o střední Evropě a válce na Ukrajině
🏢 jednat s budapešťským primátorem @bpkaracsonyg
📰 mluvit se zástupci občanské společnosti pic.twitter.com/gGYLbTwnBR
„Návštěvu vnímám jako bilaterální schůzku mezi dvěma v podstatě sousedy. Je to snaha o udržení vztahů mezi zeměmi, které jsou si nějakým způsobem blízké, protože jsou to spojenci v NATO, Evropské unii a ve Visegrádské skupině. I když ta tedy není aktuálně samozřejmě v nejlepší kondici,“ zhodnotila pro web iROZHLAS.cz a Radiožurnál expertka Pavlína Janebová z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Na geografickou blízkost se odkazoval i ministr Lipavský. Řekl nicméně, že se tématům spojených s bezpečností a ruské agresi vůči Ukrajině nechce vyhnout. „Vždy se snažím svým protějškům vysvětlovat český pohled a české zájmy. Maďarská návštěva bude v tomto stejná,“ pronesl.
‚Děsivé riziko vypuknutí třetí světové války se blíží.‘ Maďarský ministr navázal na rétoriku Kremlu
Číst článek
‚Socializace‘ Maďarska
Mezi čtyřma očima se uvidí Lipavský se Szijjártóem vůbec poprvé. „Bude to naše plnohodnotné bilaterální jednání po dvou letech, co jsem ve funkci,“ řekl ministr. Sice se oba muži několikrát potkali na schůzkách pro širší formát, ale jeden na jednoho spolu nejednali.
Blíže se šéfové diplomacie Česka a Maďarska viděli například před měsícem v Praze na jednání Visegrádské skupiny. „Ruská agrese proti Ukrajině je porušením mezinárodního práva a ukrajinské území musí zůstat v mezinárodně uznaných hranicích,“ shodli se tehdy všichni ministři V4. Ve středoevropském regionu ale panují chladné vztahy, které se omezují na diplomatický jazyk.
„Tak je pravda, že Szijjártó tady bilaterálně nebyl dlouho,“ připustila analytička Janebová. „V zahraniční politice je potřeba se bavit i s lidmi nebo se zeměmi, kde vidíme, že je prostor k nějakému sbližování vzájemných pozic, diskusi o tématech, na které máme různý názory,“ komentovala rozdílnost.
‚Visegrád žije‘ vs. ‚je to jiná instituce‘. Lídři V4 se potkali, shodli se ale primárně na svých rozdílech
Číst článek
Janebová ale připomněla střízlivý přístup, který si Česko musí udržet. „Je zjevné, že ačkoliv se Česko snažilo, tak nikdy Maďarsko nepřiměnilo k tomu, aby svoji pozici důkladně změnilo,“ řekla s odkazem třeba na několikaměsíční blokování vstupu Švédska do NATO.
„Na české straně není žádná přehnaná naivita, že Orbána změníme. Na druhou stranu si myslím, že tam je snaha spolu s některými dalšími spojenci působit na Orbána a snažit se ho socializovat a dávat mu najevo, že to, jak se chová, není v pořádku a že by bylo záhodno, aby ty jeho pozice odpovídaly tomu, že Maďarsko je členským státem Evropské unie a NATO,“ zdůrazňovala odbornice.
Ministr zahraničí Lipavský se sice v Budapešti nesetkává s maďarským premiérem, ale Szijjártó je ideálním prostředníkem. Stojí totiž po Orbánově boku často, byl s ním třeba i na premiérském summitu V4, kde byl přítomný jakožto jediný šéf diplomacie. „Svědčí to o tom, že Szijjártó je Orbánova pravá ruka,“ poznamenala Janebová.
Evropský rozměr
S maďarskou politikou na unijní úrovni se často skloňuje rezervovaný přístup k přijímání sankcí vůči režimu Vladimira Putina. Aktuálně probíhají jednání o 14. sankčním balíčku, a tak je víc než pravděpodobné, že i tohoto tématu se ministři dotknou.
Evropská unie uvalila sankce na 33 Rusů a dvě firmy. Měli se podílet na perzekuci Navalného
Číst článek
Odbornice Janebová se domnívá, že by návštěva mohla také souviset s předáním zkušenosti s předsednictvím Rady EU, které Maďaři přebírají v červenci a Češi ho mají ještě v živé paměti, skončilo před rokem a půl. V rámci sedmadvacítky panují obavy, jak se bude vláda Viktora Orbána chovat.
Z toho měli obavu především europoslanci, kteří vyzvali členské státy, aby vystavily maďarskému předsednictví stopku. Na tzv. odstavení Maďarska ale chyběla politická vůle, navíc by se jednalo o bezprecedentní krok. Pozadí debaty jsme popsali blíže zde.
Žádné divoké scénáře se ale v EU pod vedením z Budapešti neočekávají. Premiér Orbán se bude chtít ukázat jako kompetentní lídr a podle zdrojů iROZHLAS.cz probíhá příprava předsednického programu standardním způsobem, byť důraz na aktivnější zásah vůči Rusku očekávat nelze.
Opoziční část programu
Schůzka na ministerstvu zahraničí není jediným bodem programu, který Lipavský absolvuje. Sejde se také s primátorem Budapešti. Gergely Karácsony sedí na radnici za hnutí Dialog pro Maďarsko.
„Z politického hlediska je to dobré. Vzhledem k tomu, že dá i podporu takzvané demokratické opozici. Vnímám to jako dobrý signál,“ hodnotí odbornice.
Díky Ficovi už Orbán nemusí být v izolaci. Mohou spolu ‚napínat‘ Evropu a brzdit vyzbrojování Ukrajiny
Číst článek
Navíc český ministr promluví na univerzitě Ludovika, kde pronese projev na téma „střední Evropa a její pozice v geopoliticky se proměňujícím světě. Ruská agrese proti Ukrajině z pohledu Česka“.
„Určitě je dobré vcházet do maďarského veřejného prostoru i s různými interpretacemi a to dělá ‚demokratický blok‘, tedy těch pár opozičních demokratických aktérů, kteří v Maďarsku jsou. Myslím si, že každá příležitost prezentovat odlišné stanovisko je určitě dobrá,“ řekla Janebová.
Poukazuje tak na to, že maďarský veřejný prostor si podmanil Orbánův režim. Především média, která jsou pod kontrolou vládní strany Fidesz. Snahou ministra Lipavského tak může být nasvítit kontrast mezi pozicemi Česka a Maďarska. A to zejména ve veřejném prostoru nebo například v univerzitním prostředí, kde je možné tato odlišná stanoviska prezentovat.
„Česko chce jasně ukazovat, na které straně konfliktu stojí, chce prezentovat své pozice a obhajovat je. Je to dobře nastavený mix. Pozice Česka je velmi jasná, ale zároveň jsme vstřícní a vzkazujeme Orbánovu režimu: pojďme se o těch věcech bavit, ale my samozřejmě svoji pozici k válce na Ukrajině a Putinovi nikdy měnit nebudeme,“ uzavírá pro iROZHLAS.cz analytička Janebová.