Budapešť||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Od zpravodajky z místa
Maďarští představitelé jezdí do Moskvy na návštěvy. Nyní na schůzku do Budapešti zavítá šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Co je smyslem jeho cesty?
Ovlivní přerušení mezivládních konzultací vztahy Česka a Slovenska? Obávají se Češi vývoje Slovenska po prezidentských volbách? Je Robert Fico ohrožením demokracie? Více v průzkumu pro Český rozhlas.
Podle Koláře summit Visegrádské skupiny v Praze potvrdil to, že jde spíš o uskupení 2+2. Podle Kobzy je názorová různost v souvislosti s vývojem společnosti v Evropě naprosto přirozená.
Tomáš Pojar, poradce Petra Fialy pro národní bezpečnost, se v pondělí spolu s premiérem účastnil schůzky evropských prezidentů a předsedů vlád, které do Paříže sezval francouzský prezident Macron.
Od silných slov o rozřešení, zda bude Visegrádská skupina pokračovat, přešli premiéři k tomu, že má smysl vést dialog a „dají tomu ještě několik měsíců“.
„Nemám z toho radost. Mám pocit, že Tusk hledá klíče, aby za sebou mohl zamknout a mohl rychle utéct na sever do Výmarského trojúhelníku,“ usuzuje Jan Kubáček.
„Kdyby se teď Česko rozhodlo, že summit nebude, bylo by to pochopitelné. Zároveň je důležitý pragmatický přístup a možnost využít V4 třeba ke kritice Fica,“ hodnotí pro iROZHLAS.cz odbornice Janebová.
„Abychom se setkali na nejvyšší úrovni, musíme mít předpoklady pro to, že jednání povede k nějakému výsledku. Zatím nejsem přesvědčen, že všechny předpoklady jsou naplněny,“ uvedl český premiér.
Sdílejí například pomoc při odminování, ve zdravotnické podpoře nebo humanitární pomoci. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to v pátek řekla po jednání ministrů obrany Visegrádské skupiny.
Tématem jednání hlav států byl také rozvoj moderních a konkurenceschopných ekonomik zemí V4. Na dopolední plenární jednání navázal koncert visegrádského kvarteta ve Španělském sále Pražského hradu.
Náčelníci na jednání podle Řehky mluvili o zřízení společné skupiny a platformy pro sdílení informací o budoucích nákupech vojenského vybavení jednotlivých zemích.
Bratislava/Budapešť/Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Analýza
„Fico vyhrál, což vyhovuje Orbánovi, protože tuší, že v něm najde partnera, se kterým budou sdílet řadu pozic. Na unijní úrovni třeba k Rusku a Ukrajině, ale také k migraci,“ upozorňuje analytička.
Už nějakou dobu je zřejmé, že se zájmy a politika čtyř zemí, které tvoří takzvanou Visegrádskou skupinu, stále více rozcházejí. A že značka V4 má v západní Evropě z řady důvodů špatné jméno.
Během předsednictví se uskuteční na podzim dvoje volby - na Slovensku a v Polsku. Podle informací iROZHLAS.cz na to Česko zareagovalo tím, že nezařadilo na program summity vrcholných politiků.
Viktorovi Orbánovi, který v minulých deseti letech v Maďarsku ukázal, že jsou mu pravidla demokracie a právního státu úplně fuk, je nyní úplně jedno i osud Ukrajiny.
Visegrádská čtyřka bude dál spolupracovat při modernizaci armád, akvizicích techniky a společných cvičení. Příští rok bude znovu v pohotovosti i Visegrádské bojové uskupení v rámci Evropské unie.
V Maďarsku se příští týden v neděli 3. dubna konají parlamentní volby. Zároveň Černochová zkritizovala přístup Maďarska k pomoci Ukrajině, kterou vojensky napadlo Rusko.
Prezidentská kancelář plánuje, jak Miloše Zemana na summit dostat. Hradní mluvčí pro iROZHLAS.cz potvrdil, že jednou z variant je prezidentova účast přes video.
Přijetí Černé Hory a Srbska, které jsou v přístupových rozhovorech nejdál, ale i Albánie, Severní Makedonie, Kosova i Bosny a Hercegoviny by bylo pro Unii přínosné, stejně tak pro země Visegrádu.
Při odstraňování ekonomických následků pandemie hodně pomůžou peníze z evropských fondů obnovy, uvedla ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová.
Potřebujete Evropu. Otázkou je, jak se Evropě podaří naplnit očekávání mnohem větší efektivity, pokud jde o hospodářskou nebo zahraniční politiku. Tato krize ale je pro EU příležitostí.