Demonstranti v Libanonu chtěli zabránit přijetí rozpočtu. Zemi podle nich přivede do katastrofy

Obavy z budoucnosti krachujícího Libanonu nerozptýlil ani státní rozpočet, který schválili poslanci. V Bejrútu lidé proti tomuto kroku protestovali. Podle kritiků je to stejný rozpočet, proti kterému se zvedla vlna demonstrací před třemi měsíci. Vyšší je navíc schodek rozpočtu a samotná vláda premiéra Hasana Dijába přiznává, že příjmovou stránku bude těžké dodržet. Zahraničí přitom podmiňuje svou pomoc Libanonu důslednými ekonomickými reformami.

Od stálého zpravodaje Bejrút Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První zásadní krok nového premiéra Hasana Dijába uvítali demonstranti protestem, kamením a nadávkami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstranti v Libanonu chtěli zabránit přijetí rozpočtu. Zemi podle nich přivede do katastrofy. Na místě natáčel zpravodaj Štěpán Macháček

„Parlament chce schválit ten samý rozpočet, jaký lidé v ulicích už dříve odmítli. Je to rozpočet vlády, kterou jsme svrhli,“ říká Bejrúťanka, která se mi představuje jako Žožo.

S dalšími stovkami demonstrantů se snažila zabránit příjezdu premiéra do parlamentu, a znemožnit tak schválení rozpočtu. Řešením jsou podle ní jen nové volby, které ale vláda odmítá.

„Hodně lidí tyhle poslance volilo. Teď ale vidí, že pro zemi nedělají nic, že jsou všichni zkorumpovaní. A pak je tu 51 procent Libanonců, kteří k volbám nešli. Nové volby by úplně změnily situaci, k tomu by ale byl třeba nový volební zákon,“ dodává Žožo.

Protestující na protivládní demonstraci v Bejrútu (25. ledna 2020) | Foto: Ali Hashisho | Zdroj: Reuters

Hodně potenciálních demonstrantů údajně zadržela policie už na příjezdech do Bejrútu. Kordony policistů se štíty a přilbami pak zatarasily ulice vedoucí do obchodního centra Bejrútu, kde je také sídlo vlády a parlamentu.

„Lidé chodí do práce. Když třeba někdo dělá támhle v té bance a jednou nepřijde, tak ho vyhodí,“ vysvětluje malou účast na demonstraci Žožin manžel Rémon.

„Ale počkejte, až se ekonomická situace ještě víc zhorší, a dolar bude za tři nebo za pět tisíc libanonských liber. Nikdo už nezůstane sedět doma. A to pak budou teprve demonstrace!“ myslí si.

Spousta Libanonců si stejně jako on myslí, že problémy ani protesty nejsou zdaleka u konce a že krize v zemi se teprve rozvíjí.

Nová vláda v čele s někdejším ministrem školstvím Hasanem Dijábem, jejímž hlavním úkolem bude řešit ekonomické a finanční problémy země, patřící k nejzadluženějším na světě, zasedala poprvé minulý týden ve středu. Minulý premiér Saad Harírí rezignoval loni v říjnu kvůli rozsáhlým protivládním protestům.

Dijáb již dříve slíbil, že vyslyší požadavky demonstrantů a řekl, že nejdůležitější je zajistit zemi stabilitu. Svou vládu označil za záchranářský tým v době, již označil za obtížnou fázi libanonských dějin. 

Nový libanonský premiér Haan Dijáb | Zdroj: Reuters

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme