Karla III. korunovali ve Westminsterském opatství králem. Jeho žena Camilla se stala královnou

  • Karel III. se oficiálně stal britským králem. Ve Westminsterském opatství ho korunoval arcibiskup z Canterbury, který mu na hlavu položil korunu svatého Eduarda.
  • Následovala také korunovace královy manželky Camilly, která se stala královnou.
  • Slavnostnímu ceremoniálu na místě přihlížely osobnosti z celého světa. Pozvánku obdrželo přes 2000 hostů.
  • Karla III. a jeho choť Camillu přivedl do Westminsterského opatství v srdci Londýna slavnostní průvod, který vyrazil před polednem z Buckinghamského paláce. Po ceremoniálu se do sídla panovníků vrátili.

Sledovali jsme online Londýn (Aktualizováno: 18:02 6. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korunovace Karla III. začala úderem poledne ve Westminsterském opatství, které je tradičním místem pro korunovaci britských králů od roku 1066.

Jako první vstoupila západním vchodem Camilla, teprve po ní přišel sám Karel III. Dlouhý panovníkův plášť nesla čtyři pážata, jedním z nich byl devítiletý králův vnuk, princ George. Průvod uzavíral princ William, který je následníkem trůnu, se svou chotí Kate a dětmi, princeznou Charlotte a princem Lousiem.

„Nepřišel jsem, abych si nechal sloužit, ale abych sloužil,“ započal ceremonii britský král. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby poté představil Karla lidu.

‚Bůh ochraňuj krále‘

Součástí korunovace bylo i pomazání panovníka svatým olejem, které nemohly přenášet televizní kamery, protože šlo o rituál pouze mezi králem a Bohem. Krále během něj zakryly paravany.

Život Karla III. obrazem. Připomeňte si, jak se z nejstaršího následníka stal britský král

Číst článek

Následně Karel III. usedl do korunovačního křesla svatého Eduarda, pod kterým byl uschovaný korunovační kámen skotských králů, takzvaný Kámen osudu, a obdržel slavnostní prsten a žezla.

Arcibiskup z Canterbury mu poté položil na hlavu korunou svatého Eduarda, kterou má panovník na hlavě pouze jednou za život, a to při korunovaci. Tato koruna se používá při korunovacích od 17. století.

Po usazení koruny na hlavu panovníka zvolal arcibiskup: „Bůh ochraňuj krále!“ A celé opatství po něm slova zopakovalo. Stejné zvolání se ale neslo i několik kilometrů vzdáleným Hyde Parkem, kde korunovaci sledovali lidé na velkoplošných obrazovkách.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Následník trůnu princ William poté poklekl před svým králem a složil mu slib věrnosti. „Já, William, princ z Walesu, ti slibuji věrnost jako tvůj poručník na život a na smrt, budu ti věrný a oddaný, k tomu mi dopomáhej Bůh,“ pronesl William. Dotkl se koruny a políbil svého otce na tvář.

Arcibiskup z Canterbury následně korunoval i Camillu, na hlavu jí usadil korunou královny Marie, která byla vyrobena v roce 1911. Obdržela také prsten, jablko a žezlo. Korunovační obřad provází od začátku zpěv sboru.

Korunovace skončila odchodem krále Karla III. z Westminsterského opatství. Měl přitom britskou imperiální korunu, která se používá i při otevírání parlamentu. Venku nového krále vítaly zvuky zvonů.

Podobná slavnostní událost, jakou je korunovace britského panovníka, se konala naposledy před 70 lety, kdy na trůn usedla Karlova matka, královna Alžběta II.

Během korunovace budou použity tři koruny | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Profimedia

Z předních lavic korunovaci přihlíželi princ William, jeho manželka Kate a další členové královské rodiny. Princi Harrymu, který přiletěl z USA bez své ženy Meghan, patřilo místo ve třetí řadě.

Pozvánku na korunovaci obdrželo více než 2000 oficiálních hostů. Oproti korunovaci Alžběty II. jde o čtvrtinový počet – v roce 1953 se události účastnilo přes 8000 lidí ze 129 zemí.

Přijeli mimo jiné americká první dáma Jill Bidenová, ukrajinská první dáma Olena Zelenská nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Česko zastupuje prezident Petr Pavel, který se do Londýna vydal již ve čtvrtek, a to netradičně běžným leteckým spojem, nikoliv vládním speciálem. Slovensko reprezentuje prezidentka Zuzana Čaputová. Kromě státníků ale dorazili třeba i zpěváci Lionel Richie, Nick Cave a Katy Perry.

Operace Zlaté královské jablko

Operace Golden Orb, v českém překladu Zlaté královské jablko, jak zní krycí název celé akce ke korunovaci, vypukla v 11.20 našeho času. Karel III. a jeho choť Camilla se vydali za zvuků britské hymny z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství.

Projeli hlavní třídou The Mall, kolem oblouku Admirality a pokračovali přes Trafalgarské náměstí až do vládní čtvrti Whitehall a Westminsterského opatství.

Karel III. s chotí Camillou přijíždějí ve zlatém kočáře taženého osmi koňmi k Westminsterskému opatství | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Oba spolu jeli v moderním zlatém kočáře, který se oficiálně nazývá Státní kočár k Diamantovému jubileu s elektrickými okýnky a klimatizací. Karel měl na sobě roucho svého dědečka krále Jiřího VI. z jeho korunovace v roce 1937 a Camilla roucho své tchyně královny Alžběty II. z roku 1953.

Trasa byla podle BBC oproti předchozím korunovacím kratší a měla pouze 2,29 kilometru. Průvod Karlovy matky královny Alžběty II. měřil například 6,44 kilometru (čtyři míle) a cesta trvala 45 minut.

Po korunovaci se královský pár vydal po stejné trase z Westminsterského opatství zpět do Buckinghamského paláce. Tentokrát ale jeli v tradičním Zlatém státním kočáře, který je nedílnou součástí královských korunovací už od roku 1831.

Na sobě pro tuto příležitost měli pláště zhotovené speciálně pro ně dva, na nichž jsou vyšité přírodní motivy, které jsou královskému páru blízké. Zdobí je také národní symboly Anglie (růže), Skotska (bodlák) a Irska (čtyřlístek jetele).

Po příjezdu krále do Buckinghamského paláce zazněla salva na počest královského páru. Nový monarcha následně pozdravil dav z balkonu paláce. Vše vyvrcholilo dvouminutovým přeletem vojenských letadel.

Původně plánovaný šestiminutový přelet byl kvůli nepříznivému počasí na poslední chvíli omezen, mělo se ho zúčastnit téměř 60 letadel, od ikonických spitfirů z druhé světové války po moderní stíhačky.

V ulicích Londýna má v průběhu dne hlídkovat více než 11 000 policistů, kteří budou podle svého vedení připraveni si poradit s jakýmkoli incidentem, napsala agentura Reuters.

Podpora veřejnosti? 

Přesná cena celé akce zatím není známá. „Leckomu vadí, že vlastně nikdo dopředu není schopný říct, kolik to bude stát. Někdo říká 100 milionů, někdo 200. Když Britové nemají na elektřinu, plyn a stát platí takovou velkou slavnost, to leckomu vadí,“ řekl serveru iROZHLAS.cz spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Průzkum společnosti YouGov, který si objednal program BBC Panorama, ale naznačuje širokou podporu udržení monarchie. 58 % populace ji upřednostnilo před zvolením hlavy státu. Tuto alternativu podpořilo 26 %.

Mladou generace ovšem královská rodina už příliš nezajímá – v průzkumu to uvedlo 78 % procent respondentů. Na vině jsou především skandály, kterým královská rodina v posledních letech čelila.

Zuzana Jarolímková, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme