Korunovace Karla III. se blíží.
Vystřídá dvě různé koruny a projede se v tradičním zlatém kočáře


Už jen dny zbývají do dlouho plánované korunovace nového britského krále Karla III., který po více než 70 letech v minulém roce nahradil na trůnu Alžbětu II. Jak bude ceremonie, která je naplánovaná na 6. května, probíhat? Kdo je mezi pozvanými, co mají mít hosti na sobě nebo jaká hudba obřad doprovodí? Server iROZHLAS.cz nachystal odpovědi na sedm hlavních otázek.

Londýn

Kdy a kde se korunovace odehraje?

Operace Golden Orb, v českém překladu Zlaté královské jablko, jak zní krycí název korunovace, vypukne 6. května už v 6.00 britského času, kdy se v Londýně otevřou místa, odkud budou moct lidé přihlížet korunovaci a průvodu. Ten se vydá z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství.

Trasa bude podle BBC oproti předchozím korunovacím kratší a bude mít pouze 2,29 kilometru. Průvod Karlovy matky královny Alžběty II. měřil například 6,44 kilometru (čtyři míle) a cesta trvala 45 minut.

Karel s manželkou Camillou pojedou v kočáře, který se oficiálně nazývá Státní kočár k Diamantovému jubileu. Má elektrická okna i klimatizaci, a byl poprvé použit v roce 2014. Na cestu z Westminsteru po korunovaci, která povede stejnou cestou, takový luxus už mít nebudou. Pojedou v tradičním Zlatém státním kočáře, který je nedílnou součástí královských korunovací už od roku 1831.

Průvod je vedený od Buckinghamského paláce přes třídu The Mall na Trafalgarské náměstí, dále po třídě Whitehall a parlamentní ulici a náměstí, poté po ulici Broad Sanctuary, až dojede k velkým západním dveřím Westminsterského opatství.

Ceremoniál Karla III. a Camilly začne v 11.00 britského času (12.00 středoevropského času) v prostorách opatství, které je tradičním místem pro korunovaci britských králů od roku 1066 a Viléma Dobyvatele. Karel bude již 40. monarchou, který zde bude oficiálně uveden do funkce.

Celou akci má pod palcem Earl Marshal, což je dědičná funkce vévody z Norfolku od roku 1386. Aktuálním 18. vévodou je Edward Fitzalan Howard, který měl na starosti platinové výročí královny Alžběty a následně i její pohřeb.

Tímto kočárem přijede Karel III. na korunovaci


Celý den bude na korunovaci dohlížet 6000 příslušníků britských ozbrojených složek a podle BBC se bude jednat o největší vojenskou slavnostní operaci za posledních 70 let.

Měli by zamezit případným protestům, o které by se mohlo pokusit antimonarchistické hnutí. „Bylo by divné, kdyby něco takového během korunovačního průvodu nebylo,“ řekl pro iROZHLAS.cz spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británie Ivan Kytka.

Kdo je na korunovaci pozvaný?

Speciální pozvánku, na které byla Camilla poprvé titulovaná jako královna, obdrželo více než 2000 oficiálních hostů. Jelikož je korunovace placená britskou vládou, podílí se i na výběru pozvaných lidí. Oproti korunovaci Alžběty II. jde o čtvrtinový počet – v roce 1953 se události účastnilo přes 8000 lidí ze 129 zemí, připomíná The Telegraph.

„Korunovace bude odrážet roli panovníka v dnešní době a bude pohlížet do budoucnosti,“ uvedl palác. Britská média už v září spekulovala, že král plánuje s ohledem na krizi rostoucích životních nákladů v Británii méně pompézní obřad.

Samozřejmými hosty jsou členové královské rodiny, kteří se zúčastní i průvodu, a také vybraní bývalí ministři, poslanci, asi 850 zástupců charitativních organizací, další zahraniční panovníci nebo církevní a světoví lídři.

Ze Spojených států dorazí ale pouze první dáma Jill Bidenová. Jak upozorňuje agentura AP, žádný úřadující americký prezident se nikdy nezúčastnil britské královské korunovace. Českou republiku bude zastupovat prezident Petr Pavel, který se do Londýna netradičně vydá s malou delegací běžným leteckým spojem, jak uvedla pro ČTK mluvčí Markéta Řeháková.

Přijede ‚náhradník‘ Harry?

Mladší syn Karla, princ Harry na korunovaci dorazí, jak potvrdil palác v půlce dubna, ale bez manželky Meghan. Ta zůstane v americké Kalifornii, kde pár žije, a bude připravovat narozeninovou oslavu jejich syna Archiho. Harry se proto zdrží jenom na samotnou událost ve Westminsterském opatství, podle informací britského bulváru by měl ale sedět mimo hlavní dění až několik řad za svým bratrem a následníkem trůnu, princem Williamem.

CO JE KORUNOVACE?

Karel III. se stal králem okamžikem úmrtí matky Alžběty II., která byla na trůnu od roku 1953 a překonala ve vedení Británie i královnu Viktorii. Jestliže úmrtí panovníka je smutnou událostí, korunovace by měla být opakem a oslavovat nového monarchu. I proto se pořádá s časovým odstupem. Je tak slavnostní ceremonií, při které je nová hlava země oficiálně korunovaná a pomazaná.

O účasti Harryho, jenž stále používá titul vévody ze Sussexu, se spekulovalo kvůli rozepřím v rodině. Přípravy na korunovaci totiž byly v uplynulých měsících částečně zastíněny vyjádřeními Harryho a Meghan o králi, Harryho starším bratrovi Williamovi a dalších členech královské rodiny v memoárové knize Spare (Náhradník), dokumentu na Netflixu a v několikadílném televizním rozhovoru.

I proto se neočekává, že by Harrymu byla udělena nějaká větší role v rámci ceremonie, jak je tomu třeba u jeho bratra Williama, prince z Walesu, a jeho syna George.

Devítiletý princ George by měl být totiž jedním ze čtyř pážat Karla III., která ho budou při korunovaci doprovázet. Camilla bude mít také čtyři pážata, jejichž úkolem je nést korunovační šaty. Role se zhostí její vnoučata.

Jak korunovace proběhne?

Ceremonie by podle BBC měla mít pět fází. Jako první proběhne představení Karla lidu a následné provolání „nezpochybnitelným králem“, která by měl učinit arcibiskup z Canterbury Justin Welby na všechny strany opatství. Následně požádá hosty, aby prokázali svou úctu a službu. Na závěr nebude chybět zvolání „Bůh ochraňuj krále!“ doprovázené trubkami.

Dalšími fázemi jsou přísaha a pomazání olejem. Při tom bude Karel III. sedět na dřevěném korunovačním křesle z konce 13. století, které je pojmenované po svatém Eduardovi a podle BBC je považované za nejstarší britský kus nábytku stále používaný pro svůj původní účel. Celkem na něm bylo korunováno už 26 monarchů.

Pod křeslem bude i korunovační kámen skotských králů, takzvaný Kámen osudu, který byl do Londýna dovezený ze Skotska. Eduard I. Dlouhán dal ukořistěný kámen umístit pod křeslo jako symbol skotské poroby neboli anglické svrchovanosti nad Skoty.

Zásadním momentem je pak posazení koruny svatého Eduarda, kterou má panovník na hlavě pouze jednou za život, a to během ceremonie. Je to i kvůli váze – koruna má přes dva kilogramy a je složena ze 444 drahokamů. Z Westminsterského opatství bude Karel III. odcházet s britskou imperiální korunou, které se používá i při otevírání parlamentu.

Korunovační křeslo sv. Eduarda ze 13. století


Nebude chybět ani královské jablko, korunovační prsten a žezla.

Závěrečným aktem je pak usednutí panovníka na trůn, na který může být i vyzdvižen arcibiskupem, biskupy a dalšími představiteli království. Tradicí je i vzdání holdu příslušníky šlechty, kteří by měli před novým králem pokleknout, přísahat věrnost a políbit pravou ruku. Předpokládá se ale, že princ William bude jediným královským vévodou, který se tohoto aktu zúčastní.

Co čeká Camillu?

Podobný proces, ale kratší, čeká i Camillu, která bude rovněž pomazána, korunována a uvedena na trůn. Nebude však muset složit přísahu. Na hlavu jí bude usazena koruna královny Marie, prababičky současného krále, která ale byla pro účely korunovace upravena.

Původně se spekulovalo, že v koruně bude zasazen i kontroverzní 105karátový diamant Koh-i-Noor. Na ten si dělají nárok Indie, Afghánistán, Pákistán nebo Írán. Buckinghamský palác ale uvedl, že diamant nebude součástí korunovace. Nahrazen byl diamanty Cullinanem III, IV a V z osobní kolekce královny Alžběty II.

Nejedná se ovšem o jediný diamant, který budí nevoli a který je spojený s britským imperialismem a kolonialismem. Další je Cullinan II, zasazený do imperiální koruny, který je částí dosud největšího nalezeného diamatu. V roce 1905 byl vytěžen v Jižní Africe a královské rodině ho darovala vláda bývalé kolonie Transvaal.

Kontroverzi vzbudilo i slonovinové žezlo, které by měla Camilla během korunovace držet. Podle kritiků jeho zapojení do korunovace je v rozporu se snahami prince Williama, který bojuje proti obchodování se slonovinou.

Cesta do paláce

Po ceremonii se král s královnou vydají zpět do Buckinghamského paláce ve 260 let starém kočáře. Nový monarcha pak pozdraví z balkonu dav před palácem. Zatím není jasné, kdo vše jej doprovodí, očekává se ale menší rodinná účast, než bývalo zvykem.

Vše vyvrcholí šestiminutovým přeletem letounů Red Arrows.

Tímto kočárem odjede Karel III. z korunovace


Hudební doprovod

Karel III. osobně vybral hudební doprovod, navíc nechal vytvořit 12 nových písní i od známého skladatele Andrewa Lloyda Webbera. Jako pocta králově zesnulému otci princi Philipovi zazní také řecká ortodoxní hudba.

A to není vše – odbor kultury, médií a sportu britské vlády navíc vydal korunovační playlist 27 skladeb, který obsahuje hity jako Daddy Cool od Bonny M, Come Together od Beatles nebo skladbu Let’s Dance legendárního Davida Bowieho. K dispozici je například na hudební platformě Spotify.

Kolik to bude stát?

Přesná cena zatím není známá. Očekává se, že bude součástí rozsáhlé debaty i vzhledem k tomu, že vše platí britská vláda čili daňoví poplatníci. „Leckomu vadí, že vlastně nikdo dopředu není schopný říct, kolik to bude stát. Někdo říká 100 milionů, někdo 200. Když Britové nemají na elektřinu, plyn a stát platí takovou velkou slavnost, to leckomu vadí,“ upozorňuje spolupracovník Českého rozhlasu Kytka.

Co se týče popularity královské rodiny, názory se různí. „Britové starší padesáti šedesáti let se na to těší a přijedou. Britové pod padesát nebo pod třicet jsou víceméně indiferentní,“ říká Kytka.

To ukazuje i aktuální průzkum, podle kterého zachování monarchie podporuje 58 procent obyvatel Británie. Mladá generace ovšem nejeví velký zájem o královskou rodinu – 78 % procent z nich uvedlo, že je nezajímá.

Na vině jsou nejenom skandály, kterým královská rodina v posledních letech čelila, ale i aktuální soud v Londýně v kauze mediálních odposlechů, kterého se osobně účastní i Harry, vévoda ze Sussexu, upozorňuje Kytka. Ze soudní síně pronikají informace, které královskou rodinu nestaví do příliš pozitivního světa a vypovídají i o jejich vztazích s médií.

Jaký je dress code?

Co bude mít královský pár na sobě, zatím zůstává otázkou – u Karla III. se spekuluje, že by na rozdíl od svého dědečka Jiřího VI. měl zvolit vojenskou uniformu.

Rozhodně to ale nebude taková pompézní událost, jako tomu bylo u Karlovy matky. Nový král se chce držet svého „úspornějšího“ pojetí monarchie, a členové sněmovny lordů tak byli například požádáni, aby se vyhnuli tradičnímu oděvu pro podobné události a menším verzím koruny, jak tomu bylo dříve. Spíš by měli zvolit typické róby, které oblékají při otevírání parlamentu, nebo formální oblečení.

Ženy by jinak měly zvolit formální denní šaty, muži žaket, píše v přehledu deník The New York Times. Kdo chce, nemusí zavrhnout ani uniformu. Překvapivě ale nejsou povinné klobouky, jak tomu na podobných britských královských akcí bývá zvykem.

Vše bude skrze objektiv dokumentovat Hugo Burnand, který fotil už svatbu Karla s Camillou v roce 2005 nebo Williama a Catherine o šest let později. Mohl by tak pokračovat ve stopách známého fotografa Cecila Beatona, který vytvořil ikonický korunovační portrét královny Alžběty II.

Budou další oslavy?

Oslavy se nevztahují jenom k sobotě 6. května. V neděli od 20.00 (21.00 SEČ) pořádá král korunovační koncert u svého sídla ve Windsoru. Očekáváná účast se pohybuje kolem dvaceti tisíc a mezi vystupujícími bude Katy Perry, Lionel Ritchie, bývalá kapela Robbieho Williamse Take That nebo Andrea Bocelli.

I tento koncert ale vzbudil trochu rozruch. Pozvání odmítl třeba Elton John, Adele, Ed Sheeran, Spice Girls nebo Harry Styles. Jako nejčastější důvod uvedli kolizi termínů. Je zde ovšem i spekulace, kterou zveřejnil časopis Rolling Stones, že nechtějí být spojování s rodinou, která v poslední době čelila řadě skandálů.

Kdo však na koncert zavítá, nemusí se bát, že by druhý den museli jít do práce. Na pondělí byl totiž vyhlášen svátek.

Kde bude možné korunovaci sledovat?

Korunovace královny Alžběty II. v roce 1953 byla prvním v televizi přenášeným uvedením panovníka do funkce. Celosvětově přilákala k televizním přijímačům 250 milionů lidí a jenom v Británii si ji naladilo 27 milionů sledujících.

Karlovu korunovaci bude vysílat veřejnoprávní BBC a řada další britských stanic. Živý přenos budou mít i další světové televize, včetně Česka. Česká televize ji bude vysílat na ČT24 od 10.00 do 14.00, televize Nova od 11.00 do 16.00. Předpokládá se, že přenos si nenechají ujít stovky milionů diváků po celém světě.

Server iROZHLAS.cz bude vše v sobotu 6. května sledovat v online reportáži.

NOVÝ KRÁL A KRÁLOVNA

KAREL III.
Narodil se 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci tehdy ještě britské nástupnici trůnu Alžbětě a jejímu manželovi princovi Philipovi, vévodovi z Edinburghu. Před nástupem na trůn byl titulován jako princ z Walesu nebo vévoda z Cornwallu – byl nejdelším držitelem obou titulů. V roce 1981 si vzal Dianu Spencerovou, se kterou má dva syny – Williama (1982), který je jeho následníkem, a Harryho (1984). S Dianou se v roce 1996 rozvedl i kvůli vztahu s jeho současnou ženou Camillou Parker-Bowlesovou, se kterou chodil již v 70. letech minulého století. Nakonec se vzali v roce 2005. Na trůn nastoupil po úmrtí Alžběty II. 8. září 2022.

CAMILLA BRITSKÁ
Druhá manželka Karla III. se narodila 17. července 1947 v Londýně v rodině majora Bruce Shanda a jeho manželky Rosalind Cubittové. V roce 1973 se provdala za Andrewa Parkera Bowlese. S ním má dvě děti – syna, kterému šel Karel za kmotra, a dceru. Rozvedli se v roce 1995, v té době už byla opět s Karlem. Camilla se stala objektem opovržení ze strany mnohých Dianiných fanoušků i kvůli jejímu podílu na Karlově rozvodu. Vzhledem k tragické smrti princezny „lidských srdcí“ drželi následně svůj vztah v ústraní. Nakonec se vzali v roce 2005, z úcty k Dianě nepoužívala titul princezny z Walesu, ale vévodkyně z Cornwallu. Dlouho se vedly spekulace o její pozici po smrti Alžběty II., sama královna ale uvedla, že chce, aby využívala titul Queen Consort.

Královna Alžběta II., syn Charles, dcera Anna a princ Philip