Policie by měla být zdrženlivější, vypouštění 'balonků' je nezodpovědné, říká šéf zavražděného novináře

Na Slovensku se v pátek očekávají početná shromáždění kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Tlak na premiéra Roberta Fica sílí, protože jeho dva spolupracovníci měli v minulosti vazby na člověka blízkého italské mafii. Vyšetřovatelé pracují s různými verzemi, nejbližší spolupracovník zavražděného novináře Marek Vagovič ale říká, že stále považuje za hlavní verzi Kuciakovo psaní o propletení mafie s vysokými státními úředníky.

Doporučujeme Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova redakce, ve které pracoval Ján Kuciak

Budova redakce, ve které pracoval Ján Kuciak | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

„My máme nějaké informace z průběhu vyšetřování, protože policie v podstatě přizvala našeho šéfredaktora, aby byl informován - možná až nadstandardně - o tom, co zjistila. Je to takové jejich vstřícné gesto. Nemyslím, že mu říkají úplně všechno, ale má i přístup k vyšetřovacímu spisu,“ říká pro Radiožurnál Marek Vagovič z redakce slovenského serveru Aktuality.sk.

Autor Gomory Saviano: Mafie se na Slovensku skrývá roky, Kuciak byl v pátrání osamocen

Číst článek

Řada slovenských novinářů je teď chráněná, ale o tom se samozřejmě nemluví. Nemluví o tom ani Vagovič, který byl šéfem zavražděného. „Průběžně jsme informováni, víme, že pracují s mnoha alternativami. Ale mám trochu pocit, že velmi neodpovědně o nich mluví na veřejnosti - příliš brzy na to, aby mohli odvozovat jakýkoliv závěr - a že by měli být mnohem zdrženlivější, protože vypouštění různých 'balonků' do veřejného prostoru, jako žárlivostní motiv, drogy a podobně, je velmi nezodpovědné. Vzhledem k tomu, že jsem Jána Kuciaka velice dobře znal, tak bych řekl, že je až nehorázné tímto způsobem špinit jeho památku.“

Na téma, které vedlo až k propojení s italskou mafií, najal Jána Kuciaka šéfredaktor Aktualit Peter Bárdy. „Už jsem hlavně přestal uvažovat nad tím, zda jsme za to někdo z práce odpovědní, protože to bylo první, co mě napadlo. Vzal jsem ho do práce s tím, ať děláme spolu, a teď tu není a stalo se tohle. Měl jsem možná strach, zda jsem udělal vše pro to, abych ho zachránil, abych mu pomohl. A dnes jsem už na takovém levelu, že spíš dělám všechno pro to, aby se to, co se zachránilo z věcí, co chtěl napsat a připravoval, dostalo k co největšímu počtu lidí,“ říká šéfredaktor.

Kokain, obchod s lidmi, praní špinavých peněz. 'Ndranghetu u nás může leccos zajímat, říká expert

Číst článek

Vražda novináře v Evropské unii má takový dosah, že do Bratislavy přijela spousta zahraničních novinářů. Šéfredaktor Denníku N Matuš Kostolný to v životě nezažil. „Jsou tu reportéři ze všech velkých německých, anglických novin. Ringier, který je vydavatelem Aktuality.sk, kde Ján Kuciak pracoval, dokonce v pondělí otevírá speciální redakci pro mezinárodní tým novinářů, které pozvali, aby pracovali na pokračování té story. Zaprvé to není jenom slovenská story, je to opravdu story, která je evropská. A zadruhé vražda novináře v zemi Evropské unie je něco mimořádného a výjimečného.“

Vražda novináře vyústila v silnou politickou krizi a v pátek se po celém Slovensku očekávají velké manifestace. Ta největší bude nejspíš v Bratislavě.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme