Izrael usekává drakovi hlavy, ale nikdo neví, kolik jich Hizballáh ještě má, komentuje Schneider

Izraelská armáda potvrdila smrt Hášima Safíjuddína, o kterém se mluvilo jako o pravděpodobném nástupci zabitého šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha. „Usekáváte drakovi hlavy, ale jsou tam další a vy nevíte, kolik jich je. Hizballáh není organizace závisející na jednom člověku,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus bývalý diplomat a bezpečnostní expert Jiří Schneider.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poukazuje na to, že libanonské hnutí je stále schopné vysílat desítky raket a dronů na Izrael, takže jeho vojenská kapacita je oslabená, ale ne zničená. Stále je také schopné provádět sofistikované operace, o čemž svědčí útok dronem na soukromý dům izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Schneider, bývalý diplomat a bezpečnostní expert

„Hizballáh se snaží kopírovat útoky, které provádí Izrael. Po útoku na své šéfy ukazuje, že to je schopen provést taky. Byť nebyl ten útok úspěšný, tak symbolika je důležitá,“ dodává.

Dalším příkladem je prohlášení Hizballáhu, že zaútočí na nemocnici v Haifě s dovětkem, aby se obyvatelé města zajímali o to, co je pod ní. Jde o reakci na oznámení Izraele, že se pod jednou z bejrútských nemocnic nachází hlavní banka šíitského hnutí a zásoby peněz, z nichž financuje své teroristické aktivity.

„Je to psychologická válka,“ říká k tomu Schneider.

Zároveň to ukazuje, že není zájem ten konflikt eskalovat příšerným, nekontrolovaným způsobem,“ soudí. Podle něj to platí i v širším kontextu Blízkého východu a íránsko-izraelského konfliktu i očekávané reakce Izraele na říjnový raketový útok Íránu na jeho území.

Příležitost pro mír

V zákulisí se prý jedná o tom, aby se izraelská očekávaná odveta nedotkla íránských jaderných a ropných zařízení, protože by to mohlo vyprovokovat útok na zařízení v dalších arabských zemích a způsobit katastrofu na trhu s ropou.

4:36

Život pod palbou. ‚Souseda zasáhla část rakety,‘ popisují lidé na severu Izraele česky a slovensky

Číst článek

„Součástí diplomatického tlaku jsou i poměrně úspěšné sankce na vývoz íránské ropy. Írán je tichou a nepřiznanou, ale přesto součástí jakékoli dohody o klidu zbraní. Příměří v Gaze je z humanitárních důvodů velmi potřebné a mohlo by dojít k propuštění rukojmích, které zabitý vůdce Hamásu Jahjá Sinvár využíval jako živé štíty pro svou bezpečnost,“ shrnuje Schneider.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během říjnové návštěvy Izraele naléhal na ukončení války v Gaze. Sinvárova smrt i podle Schneidera představuje milník a vytváří prostor pro to, aby Netanjahu mohl přistoupit k dohodě.

„Na druhou stranu je pod silným tlakem extremistů, kteří navrhují naprosto nepřijatelná řešení, a sám hraje o svou politickou budoucnost. A nejvíc se bojí vyšetřování toho, kdo vlastně způsobil, že mohlo dojít k útokům ze 7. října,“ poznamenává.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio je v úvodu článku.

Šárka Fenyková, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme