„Hizballáh není organizace závisející na jednom člověku,“ upozorňuje bývalý diplomat a bezpečnostní expert. V zájmu ani jedné ze stran prý není konflikt eskalovat.
Libanonská armáda se do bojů mezi Izraelem a hnutím Hizballáh nezapojuje. Její jednotky se po zahájení izraelské pozemní operace proti Hizballáhu na jihu Libanonu stáhly z hranic do vnitrozemí.
„Režim čelí velkým ekonomickým problémům, společenské nespokojenosti a latentnímu odporu… Pokud by režim musel napnout síly jiným směrem, mohlo by to vést ke změnám uvnitř,“ říká analytik Horčička.
„Izrael bude i nadále bránit své občany a zachová si svou národní důstojnost, ať už s Antoniem Guterresem, nebo bez něj,“ řekl izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.
„Hizballáh je rozhodně nejnebezpečnější nestátní aktér v oblasti. Během čtyř desetiletí své existence se vyvinul do polovojenské organizace disponující početným arzenálem raket,“ říká expert.
Podle amerického tisku by mohla v příštích hodinách začít rozsáhlejší pozemní operace na libanonském území. Tento scénář naznačil ve svých prohlášeních i izraelský ministr obrany Joav Galant.
Nabíl Kaúk měl podle armády blízko k vedení Hizballáhu a „přímo se podílel na podpoře teroristických útoků proti státu Izrael a jeho občanům, a to i v posledních dnech“, tvrdí izraelská armáda.
Podle izraelské armády jen od soboty zasáhli stovky „cílů teroristů z Hizballáhu“, libanonské úřady evidují od začátku týdne stovky mrtvých včetně dětí.
V reakci na smrt šéfa hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha vyhlásila libanonská vláda třídenní státní smutek. Premiér Nadžíb Mikátí zároveň vyzval k odpovědnosti a jednotě.
Útok na vůdce Hizballáhu provedly izraelské stíhačky F-35. V pátek večer zasáhly obytnou budovu na bejrútském předměstí Dahíji, kde měl údajně mít Hizballáh své hlavní velitelství.
Podle agentury Reuters svědci v noci na sobotu slyšeli v Bejrútu více než dvě desítky vzdušných úderů. Izraelská armáda během noci vyzvala k evakuaci některých budov na jižním předměstí Bejrútu.
Podle izraelské armády bylo ústřední velitelství šíitského hnutí Hizballáh umístěné pod obytnými budovami záměrně. Podle médií šlo od začátku konfliktu o největší izraelský úder na předměstí Dahíja.
„Izraelské ozbrojené síly budou pokračovat v operacích, jejichž cílem je znehodnotit infrastrukturu a schopnosti teroristické organizace Hizballáh, aby ochránily Stát Izrael,“ uvedla armáda.
Setkání se uskutečnilo několik dní poté, co byly z jižního Libanonu na Izrael odpáleny rakety, což izraelská armáda připsala Hamásu. Podle expertů Hizballáh musel k odpálení raket dát svolení.
Vůdce Hizballáhu ve svém projevu obvinil ze čtvrtečního násilí pravicovou křesťanskou stranu Libanonské síly. Šéfa strany varoval, aby se nesnažil zažehnout v Libanonu novou občanskou válku.
Spojené státy rozšířily sankce proti vedení libanonského radikálního hnutí Hizballáh a jeho dvěma nejvyšším představitelům. Postihují vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a jeho zástupce Naíma Kásima.