Izrael půl roku vyhrává v Pásmu Gazy bitvy. Hrozí ale, že celou válku prohraje
Izrael šest měsíců vyhrává nad palestinským teroristickým hnutím Hamás bitvu za bitvou. Boje však ztrácejí na síle, většina izraelských vojáků se vrátila domů a nedaří se stmelit plány na poválečné uspořádání. Ozbrojenci se vracejí do oblastí, odkud je Izraelci už vyhnali, a hrozí tak, že Izrael válku prohraje, varuje americký deník The Wall Street Journal.
Izraelskou snahu zlikvidovat Hamás i na jihu Pásma Gazy brzdí mezinárodní tlak a problémy, které představují útoky na teroristy skrývající se mezi civilisty. To vše zkomplikovalo hlavní cíle izraelské vlády, jimiž je zabití vůdců Hamásu a zničení hnutí jako vojenské a politické síly.
Izraelská armáda je z nerozhodnosti vlády čím dál víc frustrovaná. Taktická vítězství bez politického plánu pro Pásmo Gazy podle ní nepřinesou žádný trvalý strategický zisk.
Hamás chce jako garanty dohody o příměří také Rusko a Turecko. Izrael je proti
Číst článek
Vleklá válka a rostoucí počty obětí vyvolaly napětí ve vztazích Izraele se Spojenými státy. A mnoho Izraelců se obává, že se toto pouto nezvratně poškodí. Izraelská armáda oficiálně tvrdí, že operace je úspěšná a byly zlikvidovány tisíce teroristů a jejich raket, tunelů a další infrastruktury.
Neoficiálně však řada důstojníků vyjadřuje obavy, že politická nerozhodnost vlády jejich taktické vojenské úspěchy zmaří. Izraelci jsou také zoufalí z neschopnosti vlády osvobodit rukojmí a zlikvidovat nejvyšší velitele Hamásu, jako je Jahjá Sinvár.
Navíc není snadné dosáhnout hlavního cíle izraelské války, tedy změny režimu v Pásmu Gazy, řekl deníku Tamir Hajman, ředitel Institutu pro národní bezpečnost v Tel Avivu a poradce ministra obrany. Upozorňuje, že se to plně nepodařilo ani Američanům v Iráku a Afghánistánu. Podle Hajmana si Izrael svůj cíl ještě víc zkomplikoval tím, že Hamás ničí, aniž tuší, kdo jeho vládu nahradí. „Je třeba postupovat simultánně – ničit a zároveň znovu budovat,“ cituje experta americký list The Wall Street Journal.
Hamás se vrací
Izraeli se podařilo zlikvidovat vojenské oddíly Hamásu na většině území Pásma Gazy, ale postup se zastavil u jižního města Rafah, kde jednotky Hamásu zůstaly neporušené a dočasně tam přebývá půldruhého milionu palestinských civilistů.
Premiér Benjamin Netanjahu dlouho tvrdil, že armáda do Rafahu vstoupí, a nedávno dokonce prohlásil, že určil i datum, ale neoznámil jej. Vysoce postavení vojenští představitelé však soudí, že pozemní útok na Rafah hned tak nepřijde.
Izrael se snaží najít způsob, jak přestěhovat tamější uprchlíky na jiné místo v Pásmu Gazy. Proti útoku na Rafah je i Washington, nepostradatelný izraelský spojenec, který se obává, že pozemní operace si vyžádá nepřijatelné množství obětí. Hamás mezitím opět proniká do oblastí, z nichž ho už Izraelci vyhnali, a armáda musí znovu bojovat o místa, která už osvobodila, jako o nemocnici Šífa v městě Gaza.
‚Palestina je nevyhnutelná.‘ Hamás a další představitelé odsoudili veto USA proti žádosti do OSN
Číst článek
Izrael snížil počet vojáků v pásmu z dvaceti brigád s více než šedesáti tisíci muži na jedinou brigádu, aby si vojáci odpočinuli a vrátili se do práce.
Jejich dlouhá nepřítomnost totiž oslabuje izraelskou ekonomiku. Podle armádních zdrojů bylo zabito zhruba 13 tisíc teroristů a zlikvidováno 20 ze 24 oddílů Hamásu.
Teroristické hnutí se však izraelské operaci postupně přizpůsobuje, vyhýbá se větším bojům, skrývá se a čeká na další izraelské kroky. Snaží se obnovit svou přítomnost i moc, zastrašuje místní obyvatele a zneužívá absence výkonných úřadů.
Vláda Fatahu?
Američané, nejdůležitější arabské státy i většina izraelských bezpečnostních představitelů považují za realistickou jen jedinou možnost, a to nechat v Pásmu Gazy vládnout palestinské hnutí Fatah, které řídí palestinskou samosprávu na Západním břehu Jordánu. Netanjahu to však zatvrzele odmítá.
Podle bývalého ředitele izraelské vojenské rozvědky Amose Jadlina Izrael Hamásu znemožnil provést další útok podobný říjnovému masakru a ukázal nepřátelům na Blízkém východě, že za útok na něj zaplatí vysokou cenu. Nelze to sice označit za strategický neúspěch, ale rozhodně lze říci, že Izrael nedosáhl svých ambiciózních cílů, tedy likvidace Hamásu a návratu rukojmích.
Výsledkem války je tak v podstatě jakási remíza, cituje někdejšího izraelského zpravodajce The Wall Street Journal.