Izraelští vojáci měli odpálit zásobárnu pitné vody ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Krok sice schválili jejich přímí nadřízení, ale ne vyšší velení. Čin nyní armáda prošetří.
Izraelská armáda v neděli oznámila, že každý den na 11 hodin v úseku, který je důležitý pro humanitární pomoc, přeruší boje. Pomoc se hromadí na hraničním přechodu Kerem Šalom.
Palestinská média mezitím informovala o izraelském bombardování rezidenční oblasti na severu města Gaza, při němž zahynulo osm lidí, většinou děti, píše stanice Al-Džazíra.
OSN dlouhodobě tvrdí, že pro pokrytí humanitárních potřeb 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy by na toto území muselo přijíždět nejméně 500 kamionů s humanitární pomocí a obchodním zbožím denně.
Tanky v Rafahu, krev v Gaze, pozdvižení v Haagu. Rukojmí v tunelech teroristů, Netanjahu v kleštích radikálů. Válka dlouhá, nekonečná a řešení v nedohlednu.
Izrael navzdory mezinárodnímu odporu pokračuje v operacích ve městě Rafáh. Podle experta Břetislava Turečka prý ale nehrozí opakování míry destrukce, která potkala město Gaza loni na podzim.
Izrael oblast Rafáhu už dříve během této války, která začala útokem hnutí Hamás na Izrael, ostřeloval. V noci ze 6. na 7. května tam zahájil pozemní operaci, kterou vláda označila za „omezenou“.
„Odsuzuji kroky Izraele, které zabily množství nevinných civilistů, kteří jen hledali úkryt před tímto smrtícím konfliktem,“ napsal na sociální síti X šéf OSN Guterres.
Přechod Rafah se nachází mezi Egyptem a jihem Pásma Gazy, kde izraelská armáda bojuje s ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás. Palestinskou stranu přechodu Izrael ovládl tento měsíc.
Armáda tvrdí, že při útoku zabila šéfa velitelství Hamásu na Západním břehu Jordánu a dalšího vysoce postaveného člena tohoto radikálního palestinského hnutí.
„Nedokážu si představit, jak by měla vojenská operace pokračovat, aby Izrael splnil, co je po něm požadováno,“ říká Martin Faix, vedoucí Centra mezinárodního, humanitárního a operačního práva.
Izrael má také umožnit do Pásma Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů v případu údajného páchání genocidy na Palestincích.
V Pásmu Gazy dochází humanitární pomoc. Její distribuci navíc komplikují těžké boje, které za poslední týden uvedly do pohybu téměř půl milionů Palestinců.
Blinkenovo vyjádření ve dvou televizních rozhovorech se podle agentury AP řadí k dosud nejtvrdší kritice Izraele a jeho počínání ve válce v Pásmu Gazy od představitelů administrativy Bidena.
Izraelská armáda tvrdí, že už zničila 18 ze 24 jednotek Hamásu. Podle serveru ToI se ale hnutí podařilo reorganizovat bojové jednotky v oblastech, které už armáda označila za „vyčištěné“.
Hamás se chystá v příštích dnech zintenzivnit boje na severu Pásma Gazy a v jeho centrální části. S odvoláním na palestinské zdroje o tom bez dalších podrobností informoval deník Haarec.
„Pozastavili jsme jednu dodávku munice s vysokým nákladem,“ řekl americký ministr obrany Lloyd Austin při slyšení v americkém Senátu. Množství munice ani její parametry nespecifikoval.
Hrálo se o to, kdo bude vypadat jako ten, kdo znemožnil dohodu. Hamásu se podařilo černého Petra nechat v rukou Netanjahuovi, přinejmenším tak vypadají některé mediální reakce.
„Je dost pravděpodobné, že začíná ofenziva v Rafáhu. Tam ale teď bylo těžiště palestinské populace. Lidé se teď mají přesunout koridorem do Chán Júnisu,“ přibližuje Břetislav Tureček.
Ve městě se tísní okolo 1,5 milionu lidí přesídlených z jiných části palestinského území a podle Spojených států amerických Izrael nepředložil plán na jejich ochranu při zamýšlené ofenzivě.
Rafah na jihu Gazy je posledním místem zatím odkládané izraelské operace. „Hlavním důvodem izraelské ,neakce‘ je, že neví, co by mělo následovat,“ míní analytik Bureš.
Podle armády se v Rafáhu soustředí poslední čtyři prapory ozbrojenců Hamasu. S chystanou operací nesouhlasí západní spojenci Izraele včetně Spojených států.
Boje ztrácejí na síle, většina izraelských vojáků se vrátila domů a nedaří se stmelit plány na poválečné uspořádání. Ozbrojenci se navíc vracejí do oblastí, odkud je Izraelci už vyhnali.