Izrael nemá jasný plán na ochranu civilistů v Rafahu, tvrdí Blinken. Domnívá se, že útok by vyvolal povstání
Izrael nemá věrohodný plán na ochranu 1, 4 milionu palestinských civilistů, kteří se uchýlili do Rafahu na jihu Pásma Gazy. Řekl to v neděli americký ministr zahraniční Antony Blinken, který zároveň varoval, že izraelský útok na město může vyvolat povstání, pokud se Izraeli nepodaří zabít všechny tamní bojovníky hnutí Hamás.
Blinkenovo vyjádření ve dvou televizních rozhovorech se podle agentury AP řadí k dosud nejtvrdší kritice Izraele a jeho počínání ve válce v Pásmu Gazy od představitelů administrativy prezidenta Joea Bidena.
Izrael vyzval k dalším evakuacím na východě Rafáhu, ale i na severu Pásma Gazy
Číst článek
V rozhovorech s televizemi NBC a CBS Blinken zdůraznil, že Izrael by podle Washingtonu měl opustit Pásmo Gazy. Uvedl také, že Izrael zatím nepřišel s plánem, jak po válce na tomto území zajistit bezpečnost a řádnou správu.
Dosavadní taktika izraelské vlády ve válce podle ministra vedla ke „strašlivým ztrátám na životech z řad nevinných civilistů“, a nikoliv k likvidaci lídrů Hamásu.
V pořadu NBC Meet the Press Blinken prohlásil, že Izrael je na cestě k tomu, že v Pásmu Gazy vyvolá povstání, do něhož se zapojí mnoho ozbrojených bojovníků Hamásu. Dalším možným vývojem podle ministra je, že Izrael Pásmo Gazy opustí a zanechá za sebou vakuum, chaos a anarchii, čehož Hamás znovu využije.
Bojovníci Hamásu se podle Blinkena vracejí do severních částí pásma, o nichž Izrael tvrdil, že z nich ozbrojence vykořenil. Útok na Rafah na jihu Pásma Gazy mezitím může podle ministra způsobit obrovské civilní ztráty, aniž by došlo k likvidaci bojovníků islamistické skupiny.
Zatímco Izrael útočí na Rafah, Hamás připravuje akci na severu Gazy, píše deník Haarec
Číst článek
Spojené státy podle Blinkena už několik týdnů spolupracují s arabskými zeměmi a dalšími státy na vypracování „důvěryhodných plánů pro bezpečnost, správu a obnovu“ Pásma Gazy, ale Izrael s plánem zatím nepřišel.
Blinken také poprvé veřejně zopakoval závěry páteční zprávy Bílého domu adresované Kongresu, která uvedla, že se lze domnívat, že Izrael v Pásmu Gazy použil americké zbraně při úderech, které odporovaly mezinárodnímu právu.
Zpráva rovněž uvádí, že válečné podmínky brání americkým představitelům určit to s jistotou u konkrétních leteckých úderů. „(...) bylo důvodné vyhodnotit, že v některých případech Izrael jednal způsobem, který není v souladu s mezinárodním humanitárním právem,“ řekl Blinken. Jako příklad uvedl „strašlivé ztráty na životech nevinných civilistů“.
Prezident Biden tento týden stanici CNN řekl, že pokud Izrael vstoupí do Rafahu, nebudou mu Spojené státy dodávat další pumy ani dělostřeleckou munici, ale jen munici obrannou.
Invaze, nebo bomby. Netanjahu je pod tlakem, možná neposlechne Spojené státy
Číst článek
Napětí související s neshodami mezi Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ohledně způsobu vedení války v Pásmu Gazy, stejně jako propalestinské protesty na amerických univerzitách, by podle AP mohly sehrát významnou roli v listopadových prezidentských volbách, v nichž Biden usiluje o znovuzvolení.
Válka v Pásmu Gazy začala loni 7. října, kdy Hamás zaútočil na Izrael. Zabil přitom na 1200 lidí a dalších asi 250 jich unesl. Zhruba polovinu propustil koncem listopadu výměnou za palestinské vězně při dosud jediném příměří. Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zemřelo od října nejméně 35 034 Palestinců, uvedly v neděli úřady ovládané Hamásem.
Tyto údaje nelze ověřit, podle některých expertů ale víceméně odpovídají skutečnosti. Počty zahrnují i bojovníky Hamásu, jichž izraelská armáda podle svého tvrzení zabila nejméně 13 000.