Dvojice Čechů zadržená v Turecku dostala šestiletý trest. Zaorálek bude volat tureckému ministrovi
Turecký soud uložil Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi trest odnětí svobody na šest let a tři měsíce, uvedla to Česká televize. Verdikt není pravomocný, obhajoba se odvolá.
Všelichovou a Farkase zadrželi v Turecku loni v listopadu, kdy se měli pokusit o přechod přes hranice do Iráku. Tehdy se u nich našli propagační materiály, které zmiňují organizaci YPG, která je v Turecku pokládaná za teroristickou.
„Jako ministerstvo zahraničních věcí budeme určitě doporučovat oběma, aby se odvolali, protože o rozsudku rozhodl soud první instance. Očekává se, že pokud se odvolají, tak do nějakých dvou až tří měsíců se může konat odvolací soud,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.
Zaorálek požádá o korektní řízení
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek z ČSSD si podle mluvčí v nejbližších dnech zavolá s tureckým protějškem Mevlütem Cavusoglem. „Požádá ho o korektní odvolací řízení. Naše konzulární pomoc zůstává, budeme dál v kontaktu s nimi oběma i s jejich rodinami v České republice,“ doplnila Lagronová.
YPG je ozbrojenou složkou Strany demokratické unie, která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož Strany kurdských pracujících, kterou Tureckou řadí k teroristickým skupinám. SKP řadí k teroristům i Evropská unie a Spojené státy. S YPG ale Západ spolupracuje v boji proti takzvanému Islámskému státu.
Zklamaná rodina
„Všichni jsou zklamaní, ačkoliv se to dalo trochu předpokládat. Je to ale velká nespravedlnost, protože soud dostal dostatek zcela jasných a průkazných důkazů, že Mirek s Markétou jeli na Blízký východ pouze z humanitárních důvodů,“ říká přítel dvojice Janusz Konieczny, který je v úzkém kontaktu s rodinami zadržených. „Pro rodiny je to velice obtížné a po dnešním rozsudku je zřejmé, že toto trápení bude pokračovat.“ S náklady na právníky a tlumočníky rodinám pomáhají dary veřejnosti a dobročinná nadace.
Farkas i Všelichová se s příbuznými pokoušejí z tureckého vězení udržovat pravidelný kontakt. „Mirek s Markétou telefonují svým rodičům jednou za 14 dní. Mohou hovořit 10 minut, občas je spojení velice špatné, občas dobré,“ říká Konieczny.
Přijeli jsme jen pomáhat
Oba Češi odmítli, že by s teroristy spolupracovali a tvrdili, že jsou humanitárními aktivisty a do oblasti přijeli jen pomáhat. Ministr Zaorálek už v prosinci 2016 řekl, že dvojice chtěla na území Sýrie vybudovat polní nemocnici.
Všelichová a Farkas odmítli, že by se spolu s Kurdy zapojily do bojů v Sýrii. Turecká média ale před časem informovala o tom, že Farkas byl údajně odstřelovač a Všelichová pomáhala s pašováním zbraní do Sýrie. Ona sama to ale už před časem ve vysílání Českého rozhlasu odmítla.
„Tam není potřeba vozit, to je jako nosit dříví do lesa. Tam vám všude, kam přijedete, ‚kalacha' půjčí,“ tvrdila Všelichová. Pašování zbraní do Sýrie tak podle ní nedává vůbec smysl.
Všelichovou a Farkase zadrželi v Turecku loni v listopadu, kdy se měli pokusit o přechod přes hranice do Iráku. Na základě propagačních materiálů, které se u nich našli, a fotografií turecká strana předpokládá, že dvojice patří ke kurdským milicím YPG.