Za účast na demonstraci sedm let vězení. Íránská studentka prý narušovala státní bezpečnost

„Shromažďování s cílem narušit národní bezpečnost, protistátní propaganda a narušování veřejného pořádku.“ Tak zní verdikt, který si vyslechla jednadvacetiletá Parísa Ráfeíová, Íránská studentka z teheránské univerzity, která se v prosinci zúčastnila demonstrace organizované studentskými odbory. Za to byla odsouzena k sedmi rokům vězení.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace v Teheránu

Protivládní demonstrace v Teheránu | Foto: Ebrahim Noroozi | Zdroj: ČTK/AP

Právník odsouzené Saíd Chalílí na twitteru označil rozsudek za nespravedlivý. „Podle mého názoru žádná část obvinění není logická a právně nestačí k tomu, aby byla shledána vinnou," citoval list Šark advokáta.

USA zavedly první vlnu sankcí proti Íránu. ‚Žádám světový mír, nic menšího,' prohlásil Trump

Číst článek

Studenti začátkem prosince protestovali mimo jiné proti omezením na studentských kolejích, což se týkalo například doby, kdy jsou brány koleje otevřeny. „Veškeré tyto činy byly v souladu se zákonem a ústavními právy," uvedl Chalílí.

Podle íránského reformního listu Etemád je nyní za mřížemi dalších 45 studentů. Zadrženi byli v souvislosti s protesty, které se loni koncem prosince konaly napříč Íránem. Podle listu nejméně dva z těchto studentů byli odsouzeni k osmiletému vězení.

Do prosincových protestů se v Íránu zapojili ve velkém počtu mladí lidé a dělníci, stejně jako příslušníci vzdělané střední třídy, která tvořila páteř proreformní revolty před téměř deseti lety. Podle vládních odhadů se protestů zúčastnilo na 42 000 lidí. O život při nich přišlo 22 osob.

V Íránu veřejně zbičovali mladíka za to, že před 10 lety pil na svatbě alkohol

Číst článek

Demonstrace se nejprve týkaly zdražování, později ale přerostly v kritiku vedení státu. Úřady pak zablokovaly sociální sítě a demonstrace označily jako spiknutí, za nímž stojí síly ze zahraničí, hlavně z USA a z Izraele. Tyto země demonstranty podpořily.

Íránská ekonomika je v krizi, kterou zřejmě ještě zhorší nové americké sankce. Ty zavedly Spojené státy proti Íránu tento měsíc poté, co americký prezident Donald Trump v květnu oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Teherán se v této dohodě zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním souvisejících ekonomických sankcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme