Ženy v ofsajdu? Reportérky jsou ve sportovní redakci stále v menšině

Sportovní reportáž tvoří i sto let od svého vzniku jednu ze základních složek rozhlasového vysílání. Některé její principy se za tu dobu skoro nezměnily, jiné ale podstatně. Mezi nejvýraznější změny přitom patří posun žen-reportérek za reportážní mikrofon, ukazuje pátá epizoda podcastové série Českého rozhlasu Plus Rozehra.

podcast rozehra Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportovní redakce před odletem na ZOH do Pchjongjangu, 2022

Sportovní redakce před odletem na ZOH do Pchjongjangu, 2022 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

I když je leckterý posluchač rozhlasu zarytým sportovním fanouškem, jsou i tací, kteří ke sportu žádný vztah nemají. I tak ale často dokážou s napětím poslouchat rozhlasové sportovní reportéry, jejich výřečnost, um v popisu toho, co se právě děje tady a teď.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženy v ofsajdu? Reportérkou ve sportovní redakci

Obě posluchačské skupiny se ale jistě shodnou na tom, že při sportovním přenosu očekávají spíš mužský hlas. Že je překvapí, pokud najednou zaslechnou sportovní reportérku.

Pátá epizoda podcastové série Rozehra je z velké části právě o ženách ve sportovní redakci. Přestože je tato rozhlasová sekce dodnes převážně mužskou záležitostí, vždy se v ní objevovala nějaká žena – sportovní novinářka.

„Mně to trvalo tři roky, než lidi v té redakci pochopili, že by tam žena mohla fungovat,“ říká někdejší sportovní redaktorka Eva Kézrová.

„Nakonec mi pomohla moderní gymnastika. V roce 1995 bylo v Praze mistrovství Evropy a bylo jasné, že se do toho žádný z těch kovaných hokejových a fotbalových redaktorů nepohrne,“ přibližuje.

„Byl to hec a truc, že jsem do sportovní redakce vůbec přišla. A že jsem chtěla dokázat, že i žena-novinářka může pracovat ve sportovní redakci,“ přidává se Lenka Buriánková, která také začínala jako sportovní reportérka.

Dnes má sport v Českém rozhlase dostatek prostoru nejen na nejposlouchanější české stanici Radiožurnál, ale i na samostatném kanále Radiožurnál Sport.

„Reportéři tak mají ve vysílání mnohem víc prostoru, můžou lidem předat víc detailů a informací z akcí, na které se dostanou a ze kterých reportují,“ vysvětluje šéfredaktor Radiožurnálu Sport Miroslav Bureš. Sám do sportovní redakce nastoupil už v 90. letech. A jak sám říká, hodně se toho od té doby v práci sportovních reportérů změnilo.

Poslechněte si pátý díl podcastu Rozehra, audio je nahoře v článku,

Martina Rasch, Tomáš Dufka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme