Centrum Moskvy zaplavily tisíce Rusů, kteří protestovali proti Putinovi

Ruská opozice opět vyšla do ulic, aby vyjádřila svůj nesouhlas s politikou prezidenta Vladimira Putina. Demonstranti chtěli mimo jiné připomenout události z loňska. Tehdy se odpůrci Putinova návratu do prezidentské funkce ostře střetli s policií. Někteří z nich jsou stále ve vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové si na Bolotném náměstí v centru Moskvy připomněli události z loňského května a vyjádřili znovu Putinovi svůj nesouhlas.

Rusové si na Bolotném náměstí v centru Moskvy připomněli události z loňského května a vyjádřili znovu Putinovi svůj nesouhlas. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Výroční demonstrace se obešla bez incidentů. Pořádkové síly proti aktivistům nezasáhly. Na rozdíl od loňského květnového protestu na dnešním mítinku nepropukly žádné násilnosti a nezatýkalo se.

Ruská média nicméně informovala, že po skončení mítinku byli zadrženi tři aktivisté v kapucích. V průběhu demonstrace měla navíc podle ruského tisku propuknout potyčka, kvůli které byl z akce vykázán pravoslavný aktivista Dmitrij Enteo.

Demonstraci již před jejím začátkem poznamenala tragická nehoda. Na jednoho z dělníků spadla zvuková aparatura. Muž následně zemřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci ruské opozice sleduje na místě zpravodaj ČRo Martin Dorazín. Do širšího kontextu akci zasazuje rusista Milan Dořák.mp3

Moskevský magistrát proto zvažoval, že mítink kvůli tragické události zruší. Boris Němcov, jeden z opozičních lídrů, se nakonec s vedením města dohodl, že se akce konat bude.

Protestní pochod městem ovšem nebyl povolen. Na demonstraci podle oficiálních údajů dohlíželo pět tisíc policistů. Opozice doufala, že se na Bolotném náměstí v centru města, sejde až 30 tisíc lidí.

Zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín, který akci sledoval na místě, odhadl průběžnou účast na zhruba deset tisíc. Organizátoři napočítali až 50 tisíc lidí, oficiální čísla jsou tradičně výrazně nižší, policejní odhad je osm tisíc.

Únava a skepse

Po vlně bouřlivých protestů, která následovala po posledních parlamentních a následně i prezidentských volbách, se zdá, že v poslední době opozice ztrácí mezi Rusy podporu. Chybí totiž výraznější impuls, který by lidi přiměl k větší aktivitě.

Podle rusisty Milana Dořáka za to může únava a zlhostejnění určité části společnosti propadající pocitu, že stávající situaci nemůže nijak změnit.

Jeho slova potvrzuje i jeden z účastníků demonstrace Arťom, který na opoziční mítinky chodí pravidelně.

„Nic se bohužel k lepšímu nemění. V poslední době naděje nějak pohasla. Padlo příliš mnoho slov a slibů. Musíme být ale důslední, na mítinky proto chodíme jako do práce,“ řekl Českému rozhlasu.

Demonstrace ruské opozice je ohrožená, při stavbě aparatury zahynul dělník

Číst článek

Demonstrace nakonec ukázala, že je ruská opozice stále roztříštěná a nic nanasvědčuje tomu, že by se mohla v nejbližší době sjednotit.

Putin se nadále těší podpoře širokých mas, protože je spojován s nápravou poměrů po vládě Borise Jelcina. “Devadesátá léta znamenala rozvrat, kradení ve velkém, prakticky neskrývané, moc oligarchů. Něco z toho Vladimir Putin uvedl do pořádku,“ upozornil expert na Rusko.

Kromě toho veřejnosti slíbil, že nepřipustí rozpad země, a to také podle Dvořáka splnil. Získal si tak přízeň vlastenecky a velmocensky založené části populace.

Martin Dorazín, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme