Na Domě Anny Frankové se objevil antisemitský text. Zpochybnil pravost jejího deníku kvůli psacímu peru

Nizozemsko popudil antisemitský text, který neznámí pachatelé s pomocí laserové projekce v pondělí večer zobrazili na fasádě Domu Anne Frankové v Amsterodamu. Podle Nadace Anne Frankové nápis zpochybnil pravost slavného deníku, jehož autorkou byla židovská dívka, která byla jako patnáctiletá zavražděna během holokaustu. Nadace podala trestní oznámení, informovala v pátek agentura DPA.

Amsterodam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Dům Anny Frankové v Amsterodamu

Muzeum Dům Anny Frankové v Amsterodamu | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Anne Franková se proslavila díky svému deníku, který se stal jedním ze symbolů tragického osudu milionů Židů pronásledovaných a zavražděných nacisty za druhé světové války. V domě, v němž se ukrývala s rodinou, je nyní muzeum.

Nakladatelství stáhlo kontroverzní knihu o Anně Frankové. Podle ní zradil dívku židovský notář

Číst článek

Podle nadace spravující muzeum se v pondělí na fasádě domu objevil text odkazující na krajně pravicovou spikleneckou teorii, podle níž byl slavný deník napsán kuličkovým perem. „Ann Franková, vynálezkyně kuličkového pera,“ stálo v textu se zkomoleným jménem dívky. Kuličkové pero se začalo používat až po 2. světové válce. Muzeum akci označilo za popírání holokaustu.

„Pro antisemitismus není v naší zemi místo. Toto nemůžeme a nesmíme nikdy akceptovat,“ uvedl k incidentu nizozemský premiér Mark Rutte.

Podle DPA se v poslední době v Nizozemsku konalo několik podobných akcí, kdy byly na veřejné budovy promítány krajně pravicové vzkazy. Pachatelé jsou neznámí.

Židovská dívka původem z Německa Anne Franková začala deník psát ve třinácti letech v úkrytu v Amsterodamu, úkryt pak byl pravděpodobně prozrazen a ani ne šestnáctiletá Anne zahynula v březnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen, který o pouhý měsíc později osvobodila britská armáda. Dům Anne Frankové ročně navštíví více než milion lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme