'Nemůžete si namočit ani palec.' Ve vodách Ria vzdor slibům dál plavou odpadky či fekálie

Čistota vodních ploch v brazilském Riu de Janeiru se vzdor mnohým předolympijským slibům politiků výrazně nezlepšila. Špinavá je nadále zátoka, kde bude jachting a windsurfing, a doslova za žumpu označují místní obyvatelé laguny kolem olympijského parku. Nechtějí se s tím ovšem smířit a žádají, aby se už konečně začalo něco dělat. Svolali kvůli tomu demonstraci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za čistší vodu v Riu de Janeiru. Demonstranti u leteckých snímků znečištěných vodních ploch v olympijské čtvrti Barra da Tijuca

Demonstrace za čistší vodu v Riu de Janeiru. Demonstranti u leteckých snímků znečištěných vodních ploch v olympijské čtvrti Barra da Tijuca | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Barra da Tijuca je lepší čtvrť Ria de Janeira a je to také čtvrť, kde se nachází olympijský park. Potok, který tu teče podél silnice, tomu však moc neodpovídá.

Dno betonového koryta je pokryté černým bahnem a zapáchá, jako kdyby někdo vypustil septik. A všechno tohle teče rovnou do moře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci za čistší vodu v Riu de Janeiru přiblížil zpravodaj ČRo David Koubek

Právě kvůli tomu svolal na víkend známý aktivista a biolog Mário Moscatelli demonstraci za čistší vodu. Jak říká, kdo se odváží do vody v lagunách čtvrti Barra, riskuje žloutenku, zánět středního ucha, zánět spojivek, gastroenteritidu nebo mykózy.

A podobně to vnímají i další příchozí. „Někdy vystupujeme z lodi nebo ze surfu uvnitř lagun, kde si nemůžete namočit ani palec u nohy. To pak vystupujeme rovnou na břeh. Tam spadnout do vody, tak tě snad musí odvézt hned do nemocnice,“ říká Marcele de Almeidová, která přišla se svou kamarádkou s pádly a v oblecích do vody.

Když prý chtějí ženy tady z ústí laguny pádlovat na svém surfu do moře, musí vždy čekat na příliv. Při odlivu se z lagun vyplavují odpadky a fekálie.

Nepříjemný zápach pocítili nedávno i lidé v okolí budoucího olympijského parku, který je na poloostrově na laguně Jacarepaguá. Podle Davida Zi, oceánografa z Univerzity státu Rio de Janeiro, se to může klidně stát i při olympijských hrách.

Demonstrace za čistší vodu v Riu de Janeiru. Na snímku biolog Mário Moscatelli | Foto: David Koubek

„Tohle je scénář, ke kterému může dojít. V zimě máme časté studené vlny, kdy se moře zvedne a blokuje odtok z lagun. Vítr pak může rozfoukat velké množství sirovodíku, který se z vody uvolňuje. To může mít negativní dopad na zdraví všech lidí žijících okolo a samozřejmě také na výkon sportovců,“ varuje Zi.

Do lagun přitéká nečištěná odpadní voda z mnoha čtvrtí dále od moře a také odpadky. Voda tam je černá anebo zelená – ta už plná cyanobakterií.

Vodní plochy v Baře budou jen jako kulisa olympijského parku, problém tak znamenají zejména pro místní obyvatele, a to současné i ty budoucí – protože se tu stavějí nové domy.

Renata Ferrariová přišla na demonstraci v pláštěnce s navěšenými odpadky a umělým lejnem na přílbě. To vše je běžnou součástí vodní plochy za jejím domem. Už prý ani kvůli zápachu neotevírá okna a synovi vysvětluje, že ty lodičky na laguně neloví ryby, ale pouze odpadky.

Demonstrace za čistší vodu v Riu de Janeiru. Renata Ferrariová se polepila běžným odpadem, který pluje i v řekách a lagunách | Foto: David Koubek

Profesor Zi, který je zároveň místopředsedou výboru obyvatel čtvrti Barra da Tijuca, přirovnává zdejší prostředí se systémem propojených lagun k pacientovi, který má nemocné srdce.

„Utrpěl srdeční mrtvici. Jeho velká část, tak dvě třetiny, po tom infarktu odumřely. Ještě stále můžeme zbylou třetinu nějak uzdravit, a kdo ví, třeba se zlepší i ten zbytek,“ říká David Zi.

Právě za to bojuje i aktivista Mário Moscatelli – dva měsíce před olympijskými hrami se snaží o audienci u nového prezidenta. U místních politiků zatím neuspěl. Zatím jen léta slibovali.

Radnice už dokonce dala do provozu jednu čističku na přitékající řece, ale projekt na desítky dalších zrušila.

Vysoké panely a zacpat si nos

Starosta Ria Eduardo Paes sice minulý týden otevíral čističku odpadních vod v jedné části města, podle oceánografa Davida Zi však jedno takové zařízení celkové situaci moc nepomůže. Na lagunách je přitom podle něj třeba začít konat okamžitě.

„Schopnost obnovy srdce po infarktu záleží na tom, jak rychle zasáhnete. Když ale necháme umřít zbytek lagun, už nebude návratu. Pokud se nespustí nějaký velký projekt jejich obnovy, za pět deset let laguny umřou,“ varuje.

I sportovkyně Marcele de Almeidová označuje jako viníky současné situace místní politiky.

„Slíbili, že laguny vyčistí. Dokonce přemýšleli, že by tam uspořádali nějaký vodní sport, ale nemohli právě kvůli znečištění. A hned vedle je olympijský park. Já nevím, jak to chtějí zamaskovat. Leda že by tam postavili nějaké vysoké panely a zacpali nos. Asi to tam bude pěkná vůně,“ dodává.

Demonstrace za čistší vodu v Riu de Janeiru. Syn jedné z obyvatelek čtvrti v protestním postroji. Vzkaz je jasný | Foto: David Koubek

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme