Vysokoškolské koleje mají plnou kapacitu. Studenti hledají byty k pronájmu, ty jsou ale dražší
Vysokoškolské koleje jsou před začátkem zimního semestru plné. Přestože by se na poslední chvíli po zrušení některých rezervací mohla ještě místa uvolnit, nebude jich moc. Dostupné mohou být pro studenty ještě některé byty k pronájmu, většinou ale v delší dojezdové vzdálenosti na univerzity či za více peněz. Vyplývá to z ankety mezi vysokými školami a realitními kancelářemi.
Vysoké školy mají své koleje v tomto období plné již tradičně, což je i jedním z důvodů, proč v posledních letech roste zájem studentů o bydlení v bytě.
K větší dostupnosti bytů by pomohlo, kdyby obce hradily část příspěvků na bydlení, říká sociolog
Číst článek
Plné kapacity hlásí koleje Univerzity Karlovy (UK), Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) nebo Českého vysokého učení technického (ČVUT).
Například na kolejích VŠCHT se podle mluvčího Michala Janovského před začátkem semestru kvůli stornu rezervací uvolní dvě až tři procenta lůžek. Všech 11 080 lůžek je již zarezervováno také na UK. Tento rok největší česká univerzita nebyla kvůli kapacitám schopná ubytovat 300 žadatelů.
„Zejména nejsme schopni vyhovět žadatelům o ubytování z jiných vysokých škol v Praze. Neustále aktualizujeme dostupnost volných lůžek v případě zrušených rezervací. V průběhu října je však již možné i některým neúspěšným žadatelům v případě zájmu o lůžko vyhovět z důvodu zrušení rezervace některými studenty. Zájem o koleje každoročně roste jak u našich, tak u zahraničních studentů. Pro školní rok 2024 až 2025 jsme od studentů z České a Slovenské republiky obdrželi 6860 rezervací ubytování,“ uvedla mluvčí Univerzity Karlovy Lucie Přívětivá.
Zájem o ubytování na kolejích je podle některých univerzit srovnatelný s minulým rokem. Například ale ČVUT a VŠCHT v posledních letech evidují zvýšený zájem o jednolůžkové pokoje. Mluvčí ČVUT uvedla, že se proto snaží jejich počet při rekonstrukcích navyšovat. Vysoké školy dříve sdělily, že cena za lůžko se může v Praze pohybovat od zhruba 81 do 247 Kč za noc.
Vysokoškoláci shání pronájmy na příští akademický rok. Studentských bytů přibylo, ceny vzrostly
Číst článek
Studentské bydlení v bytech je dražší než bydlení na kolejích. Vzhledem k nízkým kapacitám kolejí ale o něj podle realitních kanceláří roste zájem, což také zvyšuje ceny nájemného.
Studenti nejčastěji vyhledávají spolubydlení ve vícepokojových bytech. Největší zájem je po bytech o dispozicích 2+1, 3+1 a 4+1 s neprůchozími pokoji v blízkosti škol či dopravních uzlů.
„Meziroční porovnání mediánových cen za pronájem samostatného pokoje ve sdílených bytech vhodných pro studentské bydlení ukazuje, že letos v srpnu byly tyto pronájmy napříč sledovanými univerzitními městy o 7,3 procenta dražší než ve stejném období před rokem,“ řekl Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.cz.
Počet zájemců o jeden byt se podle obchodního ředitele společnosti UlovDomov.cz liší podle lokality, velikosti bytu a jeho vybavení. V průměru se na jeden inzerovaný byt obrátí několik desítek zájemců.
Mluvčí portálu Bezrealitky.cz František Brož dodal, že vyšší zájem studentů o bydlení v bytě dokazuje také to, že je začali vyhledávat dříve než minulý rok. V Praze může podle něj v průměru o takový byt mít zájem i 70 lidí a v Brně 40.