Vězni žalují ministerstvo za malé cely i špatné větrání

Čeští vězni nejsou spokojeni s podmínkami, ve kterých si odpykávají trest. Vadí jim především to, že jsou věznice přeplněné, ale kritizují i údajně nedostatečné osvětlení či větrání. Stále častěji se proto začínají soudně domáhat odškodnění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznice Praha Pankrác

Vazební věznice Praha Pankrác | Foto: Filip Jandourek

Jeden takový případ včera řešil Obvodní soud pro Prahu 2, který se začal zabývat žalobou vězně Libora Ondrejčka na ministerstvo spravedlnosti. Muž, který v různých věznicích strávil už 12 let za dvě loupežná přepadení, výrobu drog a zbavení osobní svobody, požaduje po úřadu 45 000 eur (asi 1 150 000 korun) za to, že údajně celou dobu svého trestu pobývá v nevyhovujících podmínkách.

„Řád výkonu trestu jasně říká, že má vězeň nárok na čtyři metry čtvereční ubytovací plochy. V případě přeplněnosti věznic ale nemusí být tato podmínka ze strany státu dodržena. Přímo to odporuje ustanovení Evropských vězeňských pravidel, což je doporučení Rady Evropy,“ říká koordinátor žalob vězňů Jiří Pivoda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podmínkách ve věznicích diskutovali na Rádiu Česko koordinátor žalob vězňů Jiří Pivoda a mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková

Pivoda odkazuje na rozsudek Sulejmanovič versus Itálie z roku 2009, který by se podle něj měl promítnout i v českém právu a tuzemské soudy by na něj měly brát ohled. Soud tehdy přiznal italskému vězni kompenzaci nemateriální újmy ve výši 1000 eur za každé tři měsíce strávené v nevyhovujících podmínkách.

Samotná přeplněnost věznic nicméně nebyla jedinou věcí, která Ondrejčkovi vadí. „Jde i o samotné prostředí – ve věznicích a vazebních celách jsou záchody součástí ubytovací místnosti a odděleny pouze plentou. Nedostatečné je i osvětlení a větrání,“ tvrdí Jiří Pivoda.

Věznice plné na 113 procent

Podle ministerstva spravedlnosti jsou podmínky ubytování vězňů v souladu se všemi předpisy. „Pan Pivoda správně zmiňuje výjimku z ministerské vyhlášky, Evropská vězeňská pravidla navíc mají jen doporučující povahu a rozhodnutí soudu pro lidská práva není obecně závazné, ale platí jen v konkrétním posuzovaném případě,“ upřesňuje mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Stížnosti vězňů a žádosti o odškodnění ministerstvo posuzuje jednotlivě, zatím však podle Palečkové všechny označilo za nedůvodné. Cely prošly kolaudací a vyhovují prý tedy veškerým hygienickým podmínkám.

Ministerstvo však nepopírá, že jsou české věznice přeplněné – 36 věznic je v průměru naplněno na 113 procent. „Na výstavbu nových věznic nejsou peníze, takže se zaměřujeme spíše na rozšiřování ubytovacích kapacit ve stávajících vězeňských areálech, například formou půdních vestaveb či přestavbou administrativních prostor na cely,“ uvádí mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ: Přeplněným věznicím chybí peníze na jídlo, energie i vodu

Letos se ministerstvu podařilo získat nový areál pro věznici ve Velkých Přílepech u Prahy, kde by měla na přelomu roku vzniknout pobočka ženské věznice. „Do příštího roku tak stoupne ubytovací kapacita o 820 míst. Pro rok 2013 a následující máme vytipováno dalších 2200 míst, ale na ty zatím nemáme finanční prostředky,“ dodává mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Další možností jak získat více míst ve věznicích, je podle ní větší využívání podmíněného propouštění, ale i apel na soudce, aby více využívali možnosti alternativních trestů.

Naďa Bělovská, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme