V kauze WCA obvinila policie člověka a firmu za dvoumiliardový podvod. Nabízeli výhodné investice

Policie zahájila stíhání v kauze kolem investiční společnosti WCA International. Jednoho člověka a jednu firmu viní z podvodu se škodou ve výši zhruba 2,1 miliardy korun, poškozených klientů je přes šest tisíc. V úterý to v tiskové zprávě sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Společnost frýdecko-místeckého podnikatele Matouše Poláka je nyní v úpadku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR, ilustrační foto

Policie obvinila jednoho člověka a firmu v kauze WCA | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za podvod se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení. Případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství, obviněný zůstal na svobodě.

Na Olomoucku řádí falešní bankéři. Letos měli připravit 17 lidí o pět milionů korun

Číst článek

Vyšetřovatelé uvedli, že firma nabízela veřejnosti investice do svých produktů a jejich prostřednictvím zhodnocování vkladů investováním do měnových párů, světových indexů, komodit, cenných kovů a obligací významných společností či start-upů a technologických nebo výrobních projektů.

„Kriminalisté došli po velmi rozsáhlém prověřování, které mimo jiné čítalo vyhodnocení desítek tisíc bankovních a jiných informací, k závěru, že organizátor této trestné činnosti nevykonával investiční činnost v rozsahu, který by mohl přinést zhodnocení vkladů deklarovaných klientům,“ popsal Ibehej.

Organizátor podle něj naopak značnou část vkladů použil pro osobní potřebu – například k nákupu nemovitosti ve Spojených arabských emirátech, luxusních vozidel, motorového člunu, stříbrných slitků, telefonů a dále také k hrazení provozních nákladů obchodních společností, které ovládal.

Policie rovněž tvrdí, že vyplácel nadstandardní odměny finančním zprostředkovatelům, kteří do firmy přivedli investory.

Znaky Ponziho schéma

Snahou organizátora bylo podle závěrů policie udržet celý systém v provozu co nejdéle a jeho činnost měla znaky takzvaného Ponziho schématu.

Princip těchto podvodů, kterým se říká také letadlo nebo pyramida, spočívá právě v tom, že investoři svěřují své peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze místo investování nechá a vyplácí z nich jen část některým investorům jako údajný zisk z investic za účelem nalákání dalších klientů. Ve chvíli, kdy už ve fondu nezbudou žádné peníze, zkrachuje.

Za miliony z eurodotací stavěli bydlení pro seniory. Kvůli podvodu ale dostali od soudu podmínky

Číst článek

Firmu poslalo do konkurzu rozhodnutí pražského městského soudu z loňského února. Věřitelé si pak v září odhlasovali řešení úpadku formou reorganizace.

Státní zástupkyně tehdy vyjádřila obavy, že dlužník může návrhem na povolení reorganizace sledovat nepoctivý záměr, snahu o prodlužování insolvenčního řízení a vyvádění majetku z personálně propojené společnosti WCA Holding, do níž směřovaly stovky milionů korun investorů dlužníka.

Asociace pro transparentnost investičního trhu již dříve k WCA uvedla, že jde o takzvaný alternativní fond. Tyto fondy sice eviduje Česká národní banka, ta ale nad jejich činností nevykonává dohled.

Alternativní fondy nesmějí nabízet své služby a produkty veřejně a měly by cílit na kvalifikované investory. Typickými investory WCA byli ale často lidé důchodového věku. Jedním z věřitelů fondu je také šumavská obec Modrava, která do něj vložila stovky milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme