Vláda v demisi postavila mimo službu šéfa rozvědky Šaška, jednala o tom v utajeném režimu
Vláda v demisi ve středu postavila mimo službu šéfa zpravodajské služby. Informoval o tom na twitteru týdeník Respekt. Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) podle Respektu na středečním jednání vlády navrhl postavit šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiřího Šaška mimo službu. Kabinet Andreje Babiše návrhu vyhověl. Informaci potvrdil České televizi vicepremiér a ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec z hnutí ANO.
Podle vicepremiéra Richarda Brabce projednával kabinet věc v utajeném režimu. „To je něco, co probíhalo v utajeném režimu a já o tom nemůžu mluvit,“ řekl Brabec ve středu navečer v České televizi.
Rozvědka ÚZSI
Úřad pro zahraniční styky a informace je zpravodajskou službou ČR, jejímž prvořadým cílem, snahou a posláním je zabezpečovat pro ústavní činitele a orgány státní správy České republiky včasné, objektivní a kvalitní zpravodajské informace, které mají původ v zahraničí a jsou důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničně politických a ekonomických zájmů České republiky. (zdroj: ÚZSI)
Na dotaz, zda věc souvisí s kauzou Novičok, odpověděl pouze: „Bez komentáře“.
Informaci Radiožurnálu potvrdil bez bližších podrobností předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Pavel Blažek z ODS.
„Mohu říct jen tolik, že mi dnes jako předsedovi kontrolní komise zavolal ministr vnitra Metnar a sdělil mně, že dnes takzvaně postavil mimo službu pana ředitele rozvědky.“
Vedením tajné služby ministr vnitra v demisi Metnar podle serveru Aktuálně.cz pověřil Šaškova náměstka Radka Musílka
Předseda ČSSD Jan Hamáček si myslí, že vláda v demisi by už případného nového ředitele rozvědky vybírat neměla. „Já očekávám, že pan ministr vnitra nebo pan premiér vysvětlí, jaké důvody k tomu vedly, co každopádně platí, ale je, že pokud by mělo dojít k jmenování nového ředitele, měla by to udělat jednoznačně důvěra s důvěrou Poslanecké sněmovny,“ řekl Radiožurnálu.
Šlechtová odvolala šéfa Vojenského výzkumného ústavu Šafáře, kterého kritizoval Babiš. Nesdělila ale důvody
Číst článek
Podle Respektu jsou důvodem postavení Šaška mimo službu účetní neshody v hospodaření služby v letech 2015-2017 a podezření na nezákonnost transakcí při nákupu speciální techniky za 200 milionů korun.
Kauzy Fajád a Šuman
Jiří Šašek stojí v čele úřadu od roku 2014, po souhlasu vlády Bohuslava Sobotky ho do funkce jmenoval tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.
Za Šaškova působení se o rozvědce psalo například v souvislosti s únosem pětice Čechů v Libanonu v červenci 2015. Podle tisku přispěla k jejich zadržení špatná komunikace mezi ÚZSI a Vojenským zpravodajstvím (jeden ze zadržených byl jeho příslušníkem).
O rozvědce se pak loni spekulovalo jako o zdroji odposlechů Andreje Babiše, zveřejněných na internetu.
Babiš tehdy prohlásil, že je sledován a odposloucháván agenturou, která má blízko k ÚZSI spadajícímu pod ministra Chovance, s nímž měl najaté vztahy. „Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou,“ řekl. Šašek ale takové spekulace odmítl.
Konec kvůli Novičoku?
Kabinet Andreje Babiše provázejí výrazné personální změny. V pondělí ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře.
Důvody odvolání Šlechtová neuvedla, nesdělila je ani Šafářovi. Ten své odvolání nechtěl komentovat. Babiš Šafáře kritizoval za výroky související s jedem Novičok, odmítl ale, že by jeho odchod žádal.
184 dnů vládnutí bez důvěry: změny pod taktovkou Babišova kabinetu nekončí. Kdo další musel odejít?
Číst článek
Když v březnu Moskva označila Česko za možného původce Novičoku, řekl Šafář, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely a že malé množství jich vyrábí i jeho ústav. Řádově jde o gramy, takže podle tehdejšího Šafářova vyjádření nejde o výrobu, ale spíš „laboratorní přípravu malého množství“ kvůli otestování jejich vlastností.
Na jeho výrok se odvolává prezident Miloš Zeman v souvislosti se svým vyjádřením, že se v Česku Novičok vyráběl. To další představitelé Česka odmítli. Babiš Šafáře za výrok kritizoval, jeho vyjádření podle něj bylo nešťastné. Šafářovo vystoupení podle předsedy vlády mohlo způsobit nedorozumění s prezidentem.
Personální změny vlády v demisi
Za Babišovy vlády skončilo nejméně dvanáct vysokých manažerů státních institucí. Z čela České pošty odešel Martin Elkán, skončila i dvojice ředitelů nemocnic Svatopluk Němeček a Andrea Vrbovská.
Přehled personálních změn. Babišova vláda bez důvěry už odvolala šéfy podniků i rozvědky
Číst článek
Po prověrce Nejvyššího kontrolního úřadu na post rezignovala také ředitelka Státního zdravotního ústavu Jitka Sosnovcová. Z „osobních důvodů“ rezignoval i šéf Správy železniční dopravní cesty Pavel Surý, ten však odmítá, že by jeho rozhodnutí souviselo s nástupem nového kabinetu.
Konec ve funkci oznámil také po sporech s premiérem šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín. Babiš Murínovu práci dlouhodobě kritizoval a řekl, že v něho ztratil důvěru. Murín odmítal, že by se ve funkci dopouštěl pochybení. Svoji rezignaci vysvětlil tím, že nechtěl zavdat příčinu ke zpochybňování práce inspekce.
Na návrh ministryně v demisi Karly Šlechtové (za ANO) schválila vláda také výměnu v čele armády – novým náčelníkem generálního štábu se místo Josefa Bečváře stane Aleš Opata.
Minulý týden odvolal ministr zemědělství v demisi Jiří Milek za ANO generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda.