Zpravodajské služby budou podléhat přísnějšímu dohledu. Kromě sněmovních komisí se o ně začne zajímat také speciální kontrolní orgán, který má mít za určitých okolností také přístup do živých kauz.
Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace čelil v posledních dnech kritice kvůli svým kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který je obviněn v korupční kauze Dozimetr.
„Skandál kolem pana Rakušana a jmenování ředitele tajné služby nemá v dějinách České republiky obdoby,“ řekl Babiš. „Pan Rakušan má důvěru nejen moji, ale má důvěru celé vlády,“ upozornil Fiala.
Nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace se s lobbistou zná od roku 2012. Premiér Petr Fiala chce kvůli tomu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem mluvit. Jednání se má uskutečnit příští týden.
Ministr vnitra Jan Hamáček mohl podle serveru Seznam Zprávy poskytnout ruské straně návod, jak identifikovat příslušníky české rozvědky v době, kdy si země vzájemně vyhostily řadu diplomatů.
Cestu k nim nalinkoval jeden z nejvýše postavených špionů v zemi. V tajné budově měl hlášenou živnost, a to i v době, kdy se dostal na čas do nejužšího vedení rozvědky.
Zpravodajské služby budou moci získávat a zpracovávat digitální fotografie a identifikátory lidí vedených v některých informačních systémech. Zpravodajci tak budou moci vytvořit vlastní systém osob.
Po nástupu vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) prý za Žáčkem jakožto bývalým ředitelem ústavu přišli nejmenovaní sociální demokraté a ptali se, jestli v archivu není něco na Andreje Babiše (ANO).
Náměstek Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Marek Šimandl nahradí v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiřího Šaška, kterého postavil mimo službu exministr vnitra Lubormír Metnar.
Současné vyšetřování Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) se týká i podezření, že zaměstnanci této tajné služby stáli za twitterovým účtem Skupina Šuman, který diskreditoval Andreje Babiše.