Novým šéfem civilní rozvědky bude Marek Šimandl. Ve funkci nahradí Jiřího Šaška

Novým ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky, se stane kybernetický expert Marek Šimandl. Návrh ministra vnitra a zahraničí Jana Hamáčka z ČSSD schválila ve středu vláda.

Aktualizováno Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajná služba. Ilustrační foto

Tajná služba. Ilustrační foto | Foto: Pete Linforth (TheDigitalArtist) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Služba potřebuje řádně jmenovaného ředitele, který bude službu řídit a rozvíjet. Hlavní úkol Úřadu pro zahraniční styky a informace je ochrana bezpečnostních a ekonomických zájmů ČR v zahraničí,“ podotkl na twitteru ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.

Marek Šimandl dosud působil jako náměstek v Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Kdo je Marek Šimandl?

Absolvent soukromé vysoké školy CEVRO Institut je považován za experta na informační technologie a zásadového úředníka.

‚Vznikla škoda velkého rozsahu, musel jsem konat.‘ Metnar vysvětloval, proč zprostil služby šéfa rozvědky

Číst článek

Několik let pracoval jako bezpečnostní expert v Bezpečnostní informační službě, později přešel do Národního bezpečnostního úřadu, kde se stal bezpečnostním ředitelem a později od roku 2012 náměstkem pro řízení technické sekce.

Šimandl se během své práce v Národním bezpečnostním úřadu podílel na rozhodování o udílení prověrek.

Lidové noviny nedávno napsaly, že mu vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář v minulosti nabízel funkci bezpečnostního ředitele Pražského hradu, Šimandl to ale odmítl.

Šimandl místo Šaška

Šimandl nahradí v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiřího Šaška, kterého postavil na jaře mimo službu tehdejší ministr vnitra, nyní ministr obrany Lubormír Metnar za ANO. 

Česká republika má tři tajné služby. Vedle Úřadu pro zahraniční styky a informace je to ještě civilní kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba a armádní tajná služba Vojenské zpravodajství.

Šaška, který stál v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace od léta 2014, Metnar odvolal v souvislosti s vyšetřováním hospodaření této tajné služby.

Metnar dříve řekl, že „z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti“.

Někteří příslušníci rozvědky jsou podle něho v podezření, že se dopustili „jednání, která mají znaky trestných činů“. Vznikla údajně škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.

Zařízení Agáta a twitterový účet Šuman

Civilní rozvědka podle informací deníku Právo koupila osm až devět zařízení Agáta pro odposlouchávání a lokalizaci mobilních telefonů a zaplatila za ně zhruba 90 milionů korun. Přesný osud této techniky není podle listu k dohledání. Objevily se například nepotvrzené informace, že dvě třetiny z nich skončily jako dar Egyptu.

Vláda v demisi postavila mimo službu šéfa rozvědky Šaška, jednala o tom v utajeném režimu

Číst článek

Civilní rozvědka podle dřívějšího vyjádření předsedy sněmovní komise pro kontrolu její činnosti Pavla Blažka z ODS také prověřuje, zda její agenti stáli za útoky na premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše přes twitterový účet Julius Šuman.

Účet zveřejnil několik dokumentů či nahrávek souvisejících s Babišovými kauzami. Na jedné z nahrávek například Babiš údajně domlouval s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes zveřejnění článků, které by poškodily ČSSD a ODS. Babiš záznamy označil za zmanipulované a podal kvůli nim trestní oznámení.

Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel civilní rozvědky odpovědný ministru vnitra.

Úřad pro zahraniční styky a informace

  • Úřad pro zahraniční styky a informace je civilní rozvědka, zpravodajská služba, která zabezpečuje informace ze zahraničí důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničněpolitických a ekonomických zájmů České republiky.
  • Ředitele úřadu se souhlasem vlády jmenuje a odvolává ministr vnitra. Od vzniku samostatné republiky působilo v čele civilní rozvědky sedm ředitelů - Oldřich Černý (1993-1998), Petr Zeman (1998-2001), František Bublan (2001-2004), Karel Randák (2004-2006), Jiří Lang (2006-2007), Ivo Schwarz (2007-2014) a Jiří Šašek.
  • Rozpočet civilní rozvědky je součástí rozpočtové kapitoly ministerstva vnitra.
  • Rozvědka dlouho neměla vlastní kontrolní parlamentní orgán, na rozdíl od ostatních tajných služeb. Příslušnou stálou komisi založila sněmovna až letos v lednu na základě novely zákona o zpravodajských službách.
  • Česko má celkem k dispozici trojici zpravodajských služeb, kromě ÚSZI jde o Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační službu.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme