Zpravodajské služby budou podléhat přísnějšímu dohledu. Kromě sněmovních komisí se o ně začne zajímat také speciální kontrolní orgán, který má mít za určitých okolností také přístup do živých kauz.
„Lišíme se tím, že máme přísnou bezpečnostní prověrku a splňujeme stejné standardy mlčenlivosti a utajenosti jako ředitelé českých zpravodajských služeb,“ uvádí Ivana Janů.
Posolda je podle Rakušana držitelem osvědčení na stupeň přísně tajné. Podle materiálu dosavadní kariérou jednoznačně prokázal vysokou profesionalitu, odborné znalosti a manažerské schopnosti.
Civilní rozvědka dostane svůj vlastní zákon, potvrdil serveru iROZHLAS.cz ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle jejího bývalého ředitele Petra Zemana by navíc bylo namístě službu podřídit vládě.
Jak vysvětluje pro server iROZHLAS.cz právník Jiří Mulák z Univerzity Karlovy, kvůli ústavnímu nálezu z roku 2008, jsou zpravodajské informace pro účely soudního řízení nepoužitelné.
Už minulý týden se dostal na svobodu bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček nebo někdejší ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Matej Augustín.
Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace čelil v posledních dnech kritice kvůli svým kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který je obviněn v korupční kauze Dozimetr.
Poslanci opozičního hnutí ANO neprosadili ve výboru výzvu vládě, aby vnitro neřídil ministr za STAN, nyní je v čele ministerstva předseda tohoto hnutí Vít Rakušan.
Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek před poslanci zopakoval, že se pracovně opakovaně scházel s podnikatelem Michalem Redlem. Nepůsobil na něj nesvéprávně.
Petr Mejnek, čerstvý šéf civilní rozvědky (ÚZSI), se stýkal s Michalem Redlem obviněným v kauze Dozimetr. Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na otázky týkající se Mlejnkova působení v čele rozvědky.
Jakmile se pikantního jmenování chopila média, opozice začala mít hody. Andrej Babiš mluví o hlasování o nedůvěře vládě a nepřijatelnosti setrvání Mlejnka, ale také Rakušana ve funkcích.
Mlejnek ve středu na jednání kabinetu vysvětloval členům vlády informace médií o svých kontaktech s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je v kauze Dozimetr obviněn.
Z předchozích informací vyplývá, že ve vazbě zůstávají bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček, podnikatelé Michal Redl a Pavel Kos a bývalý člen představenstva DPP Matej Augustín.
„Obecně můžeme sdělit, že GIBS trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI, nevede,“ uvedla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace se s lobbistou zná od roku 2012. Premiér Petr Fiala chce kvůli tomu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem mluvit. Jednání se má uskutečnit příští týden.
„S odstupem považuji schůzku za nevhodnou a považuji ji za nešťastnou, myslel jsem si, že ta schůzka probíhá na tom formátu jako se všemi, se kterými sešel, jako informativní schůzka.“
Ministr vnitra Jan Hamáček mohl podle serveru Seznam Zprávy poskytnout ruské straně návod, jak identifikovat příslušníky české rozvědky v době, kdy si země vzájemně vyhostily řadu diplomatů.
Odchody klíčových zpravodajců potvrdilo Radiožurnálu hned několik zdrojů z nejvyšších pater bezpečnostní komunity. Ani jedna ze služeb rezignace oficiálně nekomentovala.
Generál Procházka byl za války západním špionem, i kvůli tomu ho komunisté v padesátých letech zatkli a ve vězení strávil 13 let. Až do sametové revoluce dělal kulisáka v Národním divadle.
Radiožurnál uvedl, že byla ohrožena bezpečnost důstojníků Úřadu pro zahraniční styky a informace, protože na adrese utajeného objektu měl registrovanou živnost jeden z náměstků.