Šéf civilní rozvědky se stýkal s Redlem z kauzy Dozimetr. Ministr to věděl, premiér s ním chce mluvit
Nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek měl pravidelné kontakty s podnikatelem Michalem Redlem, který je stíhaný v korupční kauze Dozimetr. Informaci přinesl ve středu server Seznam Zprávy. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) přiznal, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl. Prý mu nevadila, protože vztah obou mužů byl pracovní. Premiér Petr Fiala (ODS) chce kvůli tomu s Rakušanem mluvit.
„Ano, známe se od roku 2012,“ sdělil serveru Seznam Zprávy o Redlovi nový šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek. „Jak a kdy jsme se seznámili, si nepamatuji. Potkával jsem se s ním zhruba jednou až dvakrát ročně,“ uvedl.
V dané době pracoval ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky.
Kontakty Mlejnka s Redlem budou řešit poslanci. Malá svolává komisi pro kontrolu civilní rozvědky
Číst článek
„Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu. Žádnou zakázku jsem jeho prostřednictvím nezískal,“ dodal zpravodajec, který má bezpečnostní prověrku na střední stupeň tajný.
Ministr vnitra Vít Rakušan ho jmenoval do funkce letos 8. července. Tedy několik týdnů po medializaci kauzy kolem pražského dopravního podniku, kterou policie nazývá Dozimetr.
„Panu ministrovi jsem řekl, že se s Redlem znám. Bylo to poté, co vypukla ta kauza, ještě před mým ustanovením,“ řekl k tomu serveru Mlejnek, který je bývalým vojákem a někdejším analytikem Vojenského zpravodajství.
Jeden z obviněných v kauze Dozimetr podle Seznam Zpráv vypověděl, že Redl získával citlivé informace právě přes Mlejnka. Nový šéf civilní rozvědky kvůli tomu před třemi týdny podával vysvětlení na policii. „Není pravda, že bych předával informace. Policii jsem vysvětlil, že potkávat se s lidmi v obchodě byla moje práce,“ sdělil k tomu Mlejnek.
„Pokud tyto kontakty nevadí Národnímu bezpečnostnímu úřadu v udělení prověrky na stupeň tajné, nevidím v nich problém. Posuzovat Redla optikou toho, co o něm víme dnes, je minimálně sporné,“ reagoval pro server ministr Rakušan.
Později na twitteru uvedl, že za jmenováním Mlejnka stojí. „Nepodléhejme honu na čarodějnice,“ dodal.
Zároveň vyloučil, že by jméno kandidáta na šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace konzultoval s exministrem školství Petrem Gazdíkem či europoslancem Stanislavem Polčákem, tedy se stranickými kolegy, kteří kvůli známosti s Redlem museli opustit některé své funkce.
Schůzka s premiérem
Premiér Petr Fiala si plánuje s Rakušanem o Mlejnkových kontaktech s Redlem promluvit. Jednání se má uskutečnit příští týden.
Podnikatelé obvinění v kauze Dozimetr získali za dva roky z dopravního podniku přes 100 milionů
Číst článek
Fiala sdělil, že nyní vychází z toho, že Mlejnek má prověrku na stupeň tajné a prochází prověřováním na stupeň nejvyšší. „Předpokládám, že české orgány mají dost informací k tomu, aby posoudily bezpečnostní způsobilost pana Mlejnka i při zohlednění dnes medializované záležitosti,“ uvedl premiér.
Vysvětlení budou chtít po Rakušanovi i koaliční partneři hnutí STAN. „Pan ministr Rakušan má moji důvěru. Samozřejmě se ale ještě budu ptát na podrobnosti,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka serveru iROZHLAS.cz s tím, že je aktuálně na dovolené, detaily tedy bude zjišťovat až po svém návratu v příštím týdnu.
A kontakty Mlejnka s Redlem budou řešit poslanci. Taťána Malá (ANO) svolala sněmovní komisi pro kontrolu této civilní rozvědky, které předsedá. Zákonodárci se sejdou koncem srpna, uvedla pro iROZHLAS.cz.
Jedním z obviněných v kauze Dozimetr je vedla Redla i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN).
Podle policie byl součástí organizované skupiny, která systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.