Třetí rok Ověřovny: desetitisíce nových čtenářů, desítky vyvrácených nesmyslů a vzdělávání seniorů

Ověřovna serveru iROZHLAS.cz, projekt Českého rozhlasu zaměřující se na vyvracení nesmyslů šířených na internetu, funguje už tři roky. Za tu dobu se nám podařilo vyvrátit a vysvětlit téměř dvě stovky falešných informací. Letos jsme ale také absolvovali řadu přednášek pro veřejnost a také pokračování úspěšného projektu Ověřovna na vlastní kůži se seniory – tentokrát ve vybraných regionálních metropolích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letos poprvé vyrazila Ověřovna! také na workshop se studenty

Projekt Ověřovna! letos absolvoval také první přednášky pro studenty | Zdroj: Střední škola MESIT

Projekt Ověřovna Českého rozhlasu slaví tříleté výročí. Za celou dobu fungování se nám podařilo vyvrátit a na pravou míru uvést na 180 nesmyslů, které se šířily na sociálních sítích a řetězovými e-maily. Jen v tomto roce vyšlo téměř 60 článků se štítkem Ověřovny.

Nadále jsou pro nás primární inspirací pro práci podněty našich čtenářů. A to jak na sociálních sítích, tak i těch, které čtenáři posílají na pro ten účel zřízenou adresu overovna@rozhlas.cz. Jen za letošek jsme zaznamenali stovky nových námětů, což potvrzuje přetrvávající zájem o naši službu.

Zájem ale dokazují i další čísla. Ze statistiky totiž vyplývá, že články Ověřovny evidují v roce 2024 téměř o 200 tisíc více zobrazení, než tomu bylo v roce 2023. Nárůst jsme zaznamenali také v případě nových čtenářů – těch Ověřovna přilákala o zhruba 90 tisíc více, než tomu bylo před rokem. Celkově tak Ověřovnu jen v tomto roce vyhledalo půl milionu lidí.

Nejčtenějším textem Ověřovny v roce 2024 bylo vyvrácení zprávy o tom, že po návratu premiéra Petra Fialy (ODS) z návštěvy amerického prezidenta v Bílém domě dostaly nemocnice příkaz, aby se připravily na válku. Jak ale Ověřovně potvrdily samy nemocnice i resort zdravotnictví, tato šířená informace byla lživá. Uvedli jsme tak celou věc do kontextu a vše detailně popsali v následujícím článku.

Čtenáře Ověřovny také velmi zaujalo téma důchodů. Druhým nejčtenějším textem je tak ověření řetězovými e-maily šířené informace, že se důchody pro lidi na sociálních dávkách vypočítávají z aktuální průměrné mzdy. Jak ale v článku čtenářům vysvětlila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová, jde o nesmysl. Převážnou část důchodu totiž tvoří procentní výměra z celoživotních výdělků a odpracovaných let.

Na třetí příčce se pak umístilo v roce 2023 na dezinformační scéně dominující téma související s ukrajinskými uprchlíky. Konkrétně výpočtu, který v podobě fotografie koloval po sociálních sítích a měl podle pisatele dokazovat, že uprchlíci dostávají příspěvek na své děti jednou tak velký co Češi. Jak ale zjistili naši ověřovatelé, příspěvek i šířený výpočet je lživý, protože uprchlíci s dočasnou ochranou nemohou podobné příspěvky vůbec čerpat.

Ověřovna mezi vámi

Stejně jako vloni, ani letos jsem ale nezůstali pouze u psaní článků. Pokračovali jsme totiž i s našimi přednáškami a workshopy.

Navázali jsme na úspěšný pilotní projekt Ověřovna na vlastní kůži se seniory. Tentokrát jsme se ve spolupráci s organizacemi Transitions Online a Elpida, které se zabývají dlouhodobě mediálním vzděláváním seniorů, vypravili z Prahy do třech regionálních metropolí – Ostravy, Olomouce a Českých Budějovic.

Přímo v budovách Českého rozhlasu jsme pak během jednoho dne seznámili pokaždé asi dvacet seniorů s prací našich ověřovatelů, přiblížili jsme jim naše postupy a techniky a na tomto základě si pak senioři sami, pod vedením našeho týmu a zkušených lektorů, vyzkoušeli vybrané falešné informace ověřit. Ve videoreportáži níže se můžete podívat, jak Ověřovna na vlastní kůži probíhala v Českých Budějovicích.

A protože na řadu seniorů cílí na sociálních sítích a v řetězových e-mailech podvodníci, kteří se tak snaží prodat své údajně léčivé přípravky, zkusili odhalit a popsat právě tyto weby.

Nad rámec běžného ověření si pak senioři vyzkoušeli ještě další krok, který naši ověřovatelé využívají. Zavolali si se slavnými osobnostmi, jejichž jméno a obličej falešné stránky zneužívaly, aby působily důvěryhodněji. K ověření informace ale kontaktovali třeba i policii či mluvčí pojišťovny. A tak získali definitivní potvrzení, že je na ně cílená reklama falešná. Všechny texty, které vznikly v březnu 2024, najdete zde.

Letos jsme ale nepřednášeli jen seniorům, ale vyzkoušeli jsme si i nový formát – workshop Ověřovna na vlastní kůži se studenty. Přijali jsme pozvání Střední školy Mesit v Uherském Hradišti, kde jsme pro tři desítky studentů připravili dopolední workshop.

Studenti si vyzkoušeli, jak složité je v dnešní době rozeznat kvalitní obrázek vygenerovaný umělou inteligencí od skutečné fotografie, v interaktivní hře se seznámili s technikami a mentalitou skutečných dezinformátorů a nakonec si i ověřili několik falešných informací, které nám zaslali čtenáři Ověřovny.

Například to, zda skutečně tenistka Petra Kvitová či influencer Kazma radí lidem na internetu s investicemi. Výsledek práce mladých ověřovatelů si můžete přečíst v následujícím odkazu.

Ověřovna! na vlastní kůži se studenty v Uherském Hradišti | Zdroj: Střední škola MESIT

Nakonec jsme se i letos mohli potkat v rámci doprovodných programů k festivalům po celé republice. Reportéři Ověřovny přednášeli na olomouckém Bohemia Prix Radio. Zúčastnili jsme se také přednášek v rámci dvou filmových festivalů – v Jihlavě a Karlových Varech. A nechyběli jsme ani na diskusích v Poslanecké sněmovně.

Rokem 2024 ale Ověřovna nekončí. Už nyní připravujeme řadu nových textů a chystáme se také na další workshopy pro veřejnost v roce 2025.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme