Ověřovna, projekt Českého rozhlasu zaměřující se na vyvracení nesmyslů šířených na internetu, funguje už tři roky. Za tu dobu se nám podařilo vyvrátit a vysvětlit téměř dvě stovky šířených nesmyslů.
Eliška Radikovská vede sbor seniorek Elpida. „Holky na koncertech potkávají hodně mladých lidí. Líbí se mi, že vidím, jak jim to dává hodně,“ pochvaluje si v rozhovoru.
V budově sdružení Elpida na Smíchově najdou senioři zábavu, vzdělání i prostor pro posezení s přáteli. V prosinci Elpida otevřela také kavárnu Stará škola.
„Senioři mají duševní zdraví a mají emoce, které potřebují prožívat. A potřebují o nich mluvit,“ říká Matěj Kučera z Národního ústavu duševního zdraví.
Příběhy otvírají témata, o kterých se v souvislosti se stárnutím v rodinách příliš nemluví – ať už je to smrtelnost, život po ztrátě partnera nebo cizí lidé v osobním prostoru.
„Z pohledu sociálních systémů a financí je delší dožití lidí samozřejmě problém, ale jinak to považuju za úspěch,“ říká Jiří Hrabě a dodává, že každý bude ve stáří takový, jaký prožil celý život.
„Nepřijde nám proto fér označit někoho na základě věku za šiřitele fake news. Chceme tento stereotyp narušit,“ vysvětluje pořadatel akce Ověřovna! na vlastní kůži Jaroslav Valůch.
Dvanáct seniorů a seniorek z celé republiky si zkouší, jaké to je ověřovat informace, na které narážejí na sociálních sítích nebo které se k nim dostávají ve formě řetězových e-mailů.
„S dezinformacemi se samozřejmě potkávám už bohužel velmi dlouho, avšak to, čeho jsme svědky v posledních dnech, je z mého pohledu velmi alarmující,“ říká Klára Šimáčková Laurenčíková.
Duševní zdraví se nejvíc zhoršuje mezi lidmi z domácností pod hranicí chudoby a z rodin, na které výrazně dopadá zdražování bydlení. Projevuje se například spánkovými potížemi, nervozitou či apatií.
V posledních měsících roste kvůli obavám z války na Ukrajině počet telefonátů od starších lidí na linky důvěry. Seniorům se vybavují vzpomínky na protektorát a okupaci v roce 1968.
Pořádá ho vzdělávací organizace pro seniory Elpida společně s organizací Transitions, která se věnuje například mediální gramotnosti. Kurzy jsou buď v Praze, nebo si je senioři můžou zkusit i online.