Odpad třídí tři čtvrtiny Čechů. Je to více než minulý rok, ke kontejneru to má každý v průměru 87 metrů
Každý obyvatel Česka loni vytřídil v průměru 78 kilogramů odpadu, v porovnání s předchozím rokem o zhruba šest kilogramů více. Z dat společnosti Eko-kom, která v Česku organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, vyplývá, že pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel, meziročně o dvě procenta více. Loni se navíc vyprodukovalo méně odpadů než v předchozím roce. Eko-kom o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.
V porovnání s rokem 2021 kleslo množství obalových odpadů o více než 20 000 tun, tedy o 1,5 procenta. Celkově bylo na český trh uvedeno 1,312 milionu tun obalových odpadů, 81 procent z nich se podařilo recyklovat a využít. Většina obalů, 71 procent, bylo recyklováno, zbývajících deset procent se využilo energeticky.
Nejvyšší míra recyklace byla podle firmy tradičně u papírových obalů, u nichž dosáhla recyklace 91 procent. Následovaly skleněné obaly, u kterých míra recyklace dosáhla 85 procent. Lidé také recyklovali 63 procent kovových obalů.
Pobřežní druhy přežívají díky plastům uprostřed oceánu. V odpadkové skvrně se rozšířil ekosystém
Číst článek
U plastových obalů se míra materiálové recyklace zvýšila ze 43 na 46 procent, což je podle firmy dobrá zpráva. Dalších 39 procent plastových obalů se využilo energeticky, celkem se tedy podařilo zpracovat 85 procent plastů.
Rozhoduje i komfort
Jedním z hlavních faktorů, který rozhoduje o tom, zda lidé třídí, je podle firmy Eko-kom určitý komfort. Znamená to, že barevných kontejnerů na tříděný odpad musí být dostatek a nesmí být příliš daleko.
V Česku mají lidé aktuálně k dispozici více než 838 000 kontejnerů, průměrná vzdálenost, kterou musí lidé s tříděným odpadem ujít, je pak 87 metrů, o dva metry méně než v roce 2021.
Česko neví, kolik potravin končí v koši. Ministr chce do roku 2030 o polovinu omezit jejich vyhazování
Číst článek
Lidé v Česku mohou kromě barevných kontejnerů využívat ke třídění i sběrné dvory nebo výkupny druhotných surovin, někde je možnost třídit i rovnou doma do barevných pytlů.
V posledních letech se v Česku využívá i takzvaný vícekomoditní nádobový sběr, kdy je možné například do žlutého kontejneru vyhazovat kromě plastu i nápojové kartony nebo kov. Tyto způsoby šetří místo v obcích i emise při svozu.
Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklaci obalů. Jeho služby využívají firmy dodávající na český trh balené zboží. Ke konci roku 2022 bylo do systému Eko-kom zapojeno 6176 obcí a měst ČR, možnost třídit má tak ve svých městech 99 procent obyvatel.