U každého rozhodnutí je i určité procento obav, říká hygienička Svrčinová ke kritice plánu rozvolňování
Byl to její plán, přesto od něho teď dává ruce pryč. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová po několika dnech prolomila mlčení a reagovala na kritiku za záměr rozvolnit setkávání lidí. Nešlo totiž o omyl úředníka, jak se domnívali někteří experti. „Každé takové mimořádné opatření je kolektivní úvahou,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Svrčinová. Ministr Petr Arenberger (za ANO) nakonec původní návrh zrušil. Platí tak, že se nadále mohou setkat pouze dva lidé.
10 lidí uvnitř a 20 venku. Takový byl původní vládní návrh na setkávání lidí, který téměř vešel v platnost a představil ho minulý týden exministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný. Plán ovšem vzápětí vyvolal kritiku některých členů expertní poradní skupiny resortu. Ti měli za to, že šlo zřejmě o omyl.
Mám právě ideálně čisté svědomí, zrušili jsme vadné opatření, říká Arenberger
Číst článek
O nedopatření ale nešlo, jak zjistil iROZHLAS.cz. Plán na rozvolnění setkávání lidí se zrodil v sekci ochrany a podpory veřejného zdraví pod vedením hlavní hygieničky Pavly Svrčinové. Tak to alespoň popsal náměstek pro legislativu Radek Policar, který návrh mimořádného opatření podle jejích instrukcí sepsal. A následně ho poslal ještě ke schválení.
Svrčinová nyní argumentuje tím, že šlo o „kolektivní úvahu“. Rozhodnutí přitom přišlo v době, kdy se počítalo alespoň s částečným návratem žákům do škol a resortní experti varovali před překotným rozvolňováním. „Těchto věcí je moc,“ vyjádřil obavu například epidemiolog Petr Smejkal.
Hlavní hygienička svůj postup ani zpětně nepovažuje za chybu. „U každého rozhodnutí tohoto charakteru je vždy i určité procento obav, jaký bude dopad na epidemickou situaci,“ odpověděla na dotaz serveru iROZHLAS.cz, na základě jakých podkladů se pro rozvolnění rozhodla. Z čeho přesně vycházela, tak neupřesnila.
Smejkal: Musíme se soustředit na školy. Do konce dubna se bavme pouze o nich a nic neuvolňujme
Číst článek
„Konečné rozhodnutí je na panu ministrovi,“ hájila dále svůj postup Svrčinová. Z pozice hlavní hygieničky by přitom měla v boji proti koronaviru udávat tempo a k posouzení předkládat relevantní podklady.
Jan Blatný dostal kritizovaný návrh na stůl 6. dubna, tedy minulé úterý. A ten samý den ho veřejně vyhlásil.
Bez konzultace
Svrčinová současně připustila, že daný návrh skutečně neprobírala s experty z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). „Já osobně jsem s MeSES konzultovala opatření tak, jak byla navržena v připravované novele PES a k nim ze strany MeSES nebyly vzneseny žádné připomínky,“ doplnila.
Jenže v původně chystané úpravě protiepidemického systému (PES) se změna týkala naopak zpřísnění. Nově se tak mělo ve třetím stupni setkávat venku maximálně 30 lidí, uvnitř pouze 12, popsal server iDnes.cz. Stávající verze povoluje 50 lidí venku a deset uvnitř.
Nicméně po výměně ministrů zdravotnictví se rozhodlo, že nový PES nebude.
Původní záměr nakonec po kritice zrušil nově příchozí šéf resortu zdravotnictví za ANO Petr Arenberger. „Věřím, že to dělali v dobré víře, že už něco umožní,“ odpověděl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu na otázku, zda exministru Blatnému či zaměstnancům ministerstva zazlívá, že ho do takové situace dostali.
Nadále tak platí, že se mohou setkat pouze dva lidé z různých domácností. Venku pak může na jednom sportovišti být až šest dvoučlenných skupin. Musí být ale nejméně 10 metrů od sebe, aby se eliminovalo šíření koronaviru. Resort daná opatření přijal na základě pandemického zákona.
Někteří odborníci na ústavní právo ale takový postup zpochybňují. „Ministerstvo dvěma osobami zjevně zacílilo na zákaz volného setkávání. Tím vznikla velká nejistota, co ještě jsou soukromé akce a co už je běžné setkávání,“ uvedl pro iROZHLAS.cz například expert na zdravotnickou legislativu Ondřej Dostál.
Nová opatření ministerstva tak míří k soudu. Podnět na jejich zrušení podal už k Nejvyššímu správnímu soudu například advokát Zdeněk Koudelka. Podle něj totiž narušuje právo na soukromí, rodinný život či projevování náboženské víry a resort neměl právo opatření vydat bez předchozího souhlasu kabinetu. To lze jen v případě, že hrozí nebezpečí z prodlení.
Kriticky se k postupu ministerstva zdravotnictví vyjádřila ve čtvrtek také Česká advokátní komora:
Ministr Arenberger má však za to, že resort případné soudní pře ustojí. „Mám právě ideálně čisté svědomí v tom, že jsme zrušili v sobotu opatření, které z mého pohledu mohlo být chápáno více jako vadné. Jsem přesvědčen, že takto vysvětlené opatření je v této fázi epidemie naprosto v pořádku a určitě se nemáme důvod obávat soudních sporů,“ uvedl pro Radiožurnál.