Průzkum: největší euroskeptici mezi státy Visegrádu? Jednoznačně Češi
Polsko, Maďarsko, Slovensko, Česko. Tak popořadě klesá podpora členství v Evropské unii ve státech Visegrádu. Průzkum čtyř agentur se ptal na to, co názorově spojuje a odlišuje obyvatele středoevropských zemí. Největší rozdíly jsou právě ve vztahu k Evropské unii.
Polexit? Kdeže
V souvislosti s kontroverzními změnami polské vlády a spory s Evropskou komisí se v poslední době i v českých médiích píše o možnosti „polexitu“. Podle průzkumu mají ale Poláci ve vztahu k EU jasno: 88 procent z nich členství země v EU podporuje, proti je podle průzkumu 9 procent.
Na opačném konci je Česko, kde podporuje členství v EU 56 procent lidí. Proti bylo 39 procent dotázaných. V Maďarsku stojí za unií 82 procent dotázaných, 15 procent bylo proti, na Slovensku 74 pro, 23 proti.
Podobně vypadá i názor na způsob a rychlost integrace. V případě vzniku tzv. vícerychlostní Evropy by Poláci většinou chtěli, aby se jejich země zapojila do skupiny úžeji spolupracujících a rychleji se integrujících zemí, Češi a Slováci se kloní spíše k volnější spolupráci a pomalejší integraci, v Maďarsku jsou podíly zastánců obou názorů téměř vyrovnané.
23 procent pro czexit
V Česku se pro volnější způsob spolupráce vyslovilo 45 procent dotázaných. Druhou největší skupinou byli příznivci vystoupení z unie – 23 procent. Pro co nejužší integraci bylo jen 20 procent Čechů.
V Polsku to byl více než dvojnásobek. Pro integraci se vyslovilo 58 procent lidí. Pro vystoupení z unie jen pět.
Podle průzkumu také obyvatelé všech čtyř visegrádských zemí hodnotí kriticky to, jaký vliv mají jejich země na rozhodnutí a jednání EU. Češi, Slováci a v menší míře Maďaři i Poláci upřednostňují národní suverenitu.
V červnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) respondenti odpovídali na čtyři otázky zkoumající postoje k Evropské unii a k zapojení České republiky v ní. Srovnání zemí Visegrádské čtyřky proběhlo pod zastřešením CEORG (The Central European Opinion Research Group), které zahrnuje tři instituce zabývající se výzkumem veřejného mínění: v ČR CVVM, v Maďarsku a v Polsku CBOS. S CEORG pravidelně spolupracuje i slovenská agentura FOCUS.