Průzkum: největší euroskeptici mezi státy Visegrádu? Jednoznačně Češi

Polsko, Maďarsko, Slovensko, Česko. Tak popořadě klesá podpora členství v Evropské unii ve státech Visegrádu. Průzkum čtyř agentur se ptal na to, co názorově spojuje a odlišuje obyvatele středoevropských zemí. Největší rozdíly jsou právě ve vztahu k Evropské unii.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka EU na oslavách ve Varšavě

Vlajka EU na oslavách ve Varšavě | Zdroj: Reuters

Polexit? Kdeže

V souvislosti s kontroverzními změnami polské vlády a spory s Evropskou komisí se v poslední době i v českých médiích píše o možnosti „polexitu“. Podle průzkumu mají ale Poláci ve vztahu k EU jasno: 88 procent z nich členství země v EU podporuje, proti je podle průzkumu 9 procent.

Na opačném konci je Česko, kde podporuje členství v EU 56 procent lidí. Proti bylo 39 procent dotázaných. V Maďarsku stojí za unií 82 procent dotázaných, 15 procent bylo proti, na Slovensku 74 pro, 23 proti.

Podobně vypadá i názor na způsob a rychlost integrace. V případě vzniku tzv. vícerychlostní Evropy by Poláci většinou chtěli, aby se jejich země zapojila do skupiny úžeji spolupracujících a rychleji se integrujících zemí, Češi a Slováci se kloní spíše k volnější spolupráci a pomalejší integraci, v Maďarsku jsou podíly zastánců obou názorů téměř vyrovnané.

23 procent pro czexit

V Česku se pro volnější způsob spolupráce vyslovilo 45 procent dotázaných. Druhou největší skupinou byli příznivci vystoupení z unie – 23 procent. Pro co nejužší integraci bylo jen 20 procent Čechů.

V Polsku to byl více než dvojnásobek. Pro integraci se vyslovilo 58 procent lidí. Pro vystoupení z unie jen pět.

Podle průzkumu také obyvatelé všech čtyř visegrádských zemí hodnotí kriticky to, jaký vliv mají jejich země na rozhodnutí a jednání EU. Češi, Slováci a v menší míře Maďaři i Poláci upřednostňují národní suverenitu.

V červnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) respondenti odpovídali na čtyři otázky zkoumající postoje k Evropské unii a k zapojení České republiky v ní. Srovnání zemí Visegrádské čtyřky proběhlo pod zastřešením CEORG (The Central European Opinion Research Group), které zahrnuje tři instituce zabývající se výzkumem veřejného mínění: v ČR CVVM, v Maďarsku a v Polsku CBOS. S CEORG pravidelně spolupracuje i slovenská agentura FOCUS.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme