Proražení plynovodu by mohlo zpozdit projekt rychlovlaků. Středočeské obce žádají prošetření
Desítka obcí na Kutnohorsku žádá krajské politiky, aby odložili plánování vysokorychlostní tratě z Prahy do Brna. Reagují tak na incident z poloviny března, kdy při výzkumných pracích došlo k navrtání vysokotlakého plynovodu u Paběnic. Středočeští zastupitelé by podle obcí měli nejdříve počkat na vyšetření nehody policií a až poté přistoupit ke schvalování celokrajských územních plánů.
Správa železnic, která ve Středočeském kraji připravuje výstavbu vysokorychlostní tratě (VRT) z Prahy do Brna, provádí na vytyčené trase průzkumy podloží. V polovině března dělníci u obce Paběnice na Kutnohorsku provrtali plynovod, i když je na něj zastupitelstvo upozorňovalo.
Naschvál posunuté kolíky? Správa železnic omylem navrtala plynovod, obec ji na něj přitom upozorňovala
Číst článek
Nyní se deset obcí spojilo a vyzývají politiky Středočeského kraje, aby plánování tratě rychlovlaků odložili, dokud se nevyjasní příčiny březnové nehody. Tu totiž vyšetřují středočeští kriminalisté i kvůli tomu, že železničáři mají „důvodné podezření“ na úmyslné posunutí vytyčovacích kolíků.
Zásady územního rozvoje Středočeského kraje, které jsou nadřazené územním plánům a obsahují pravidla i pro rozvoj plánovaných dopravních staveb, zatím s vysokorychlostní trasou v těchto místech nepočítají. Správa železnic ji tak vytyčila jen na základě studie proveditelnosti, kterou v roce 2022 schválilo ministerstvo dopravy.
Právě schválení aktualizace zásad územního rozvoje chtějí obce zabránit. „Musí být nejprve vyčkáno, až odpovědné instituce prověří přípravu VRT a havárii plynovodu v Paběnicích, a teprve následně mohou být řádně vypořádány námitky podatelů,“ shodla se desítka obcí v dokumentu, který mají server iROZHLAS.cz a Radiožurnál k dispozici.
Dřívější námitky, které na středočeský úřad posílaly, obsahovaly například i upozornění obce Paběnice, že pod jedním z polí vede trojice vysokotlakých tranzitních plynovodů. O tom již dříve informoval server iROZHLAS.cz.
‚Postupují nezákonně‘
V dopise obce kritizují i to, že železničáři průzkum vůbec provádějí. Správa se naopak hájí tím, že postupuje podle takzvaného liniového zákona.
„Příprava není podmíněna schválením trasy v zásadách územního rozvoje kraje. Zasazení trasy do zásad je jen jedním z řady kroků v přípravě stavby, byť určitě neopomenutelným,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí Nela Eberl Friebová.
S takovým výkladem ale obce nesouhlasí a tvrdí, že správa postupuje nezákonně. Liniový zákon totiž podle nich nedovoluje státním společnostem takto postupovat, když nejsou schválené zásady územního rozvoje.
Kraj již námitky obdržel, zatím je ale nezpracoval. Zdržení při schvalování zásad územního rozvoje, ke kterým požadavky obcí směřují, nastalo podle náměstka pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Jiřího Snížka (Piráti) především kvůli tomu, že se nepodařilo najít dohodu mezi „dotčenými orgány“.
Chyba, nebo úmysl?
O nehodu u Paběnic pak rada kraje zvýšený zájem neprojevila. „Nevyžádali jsme si žádné vysvětlení a nepodílíme se na vyšetření této mimořádné události,“ uvedl Snížek.
K navrtání tranzitního plynovodu došlo v polovině března. Zatímco starosta Paběnic Václav Kunášek tvrdí, že příčinou je laická příprava Správy železnic, železničáři mají podezření, že někdo naschvál posunul vytyčovací kolíky.
Taková varianta by připadala v úvahu i podle analýzy serveru iROZHLAS.cz, který zná přesné souřadnice místa, kde plánovali dělníci vrtat. Když pak redakce překryla územní plán s katastrální mapou, vyplynulo, že vrt byl skutečně zamýšlen do místa asi dvanáct metrů od plynovodu.
I z toho důvodu se případem začali zabývat kutnohorští kriminalisté, kteří provádějí výslechy všech zúčastněných osob a čekají na výsledky zadaných posudků. „Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení, a to pro podezření ze spáchání zločinu obecného ohrožení z nedbalosti, nicméně žádná konkrétní osoba zatím obviněna nebyla,“ uvedl minulý týden mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.