Policie obvinila Jaromíra Drábka a dva lidi kvůli dotačnímu podvodu. ‚Vykonstruované,‘ brání se exministr

Policie stíhá bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) a další dva lidi ze stejného resortu kvůli dotačním podvodům. Trestní stíhání podle mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslava Ibeheje souvisí s transformací organizace ‚Institut výchovy bezpečnosti práce‘ na státní příspěvkovou organizaci ‚Fond dalšího vzdělávání‘. Řekl to serveru iROZHLAS.cz.

Praha (Aktualizováno: 16:39 16. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Dne 27. 2. 2018 mi bylo doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání za skutky, kterých jsem se měl dopustit jako ministr práce a sociálních věcí v letech 2011-12. Jsem trestně stíhán za to, že jsem opakovaně podepsal změnu zakládací listiny příspěvkové organizace ministerstva,“ zveřejnil Drábek na svých stránkách (celé prohlášení najdete na konci textu).

Ministerstvo práce podalo trestní oznámení i kvůli skartaci dokumentů. Škoda může být 150 milionů

Číst článek

Podle Drábka policie tvrdí, že měl změny provést úmyslně protiprávně. „Ani úmysl, ani protiprávnost není usnesením o zahájení trestního stíhání ani jeho odůvodněním jakkoli doložena. Uvedenými podpisy jsem měl údajně způsobit škodu velkého rozsahu, přičemž měla být způsobena tím, že státní příspěvková organizace čerpala peníze ze státního rozpočtu v souladu se zákonem o státním rozpočtu na projekty aktivní politiky zaměstnanosti (například získání prvotní praxe absolventů po ukončení studia),“ vysvětlil Drábek.

Problém podle něj není ve „věcné stránce čerpání“. „Napadán je jen předchozí podpis změny zřizovací listiny, tedy čistě formální akt. Policií byl čin vyhodnocen jako dotační podvod a zneužití pravomoci,“ dodal exministr. Výklad policie označtil za kreativní a svoje obvinění za vykonstruované.

Tři stíhání

Není ale jediným, kdo je v této kauze stíhán. „Mohu uvést, že náš útvar vede trestní stíhání dvou bývalých vedoucích představitelů ministerstva práce a sociálních věcí. Ti jsou obviněni z přípravy trestného činu dotačního podvodu a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, dílem dokonaného a dílem ve stadiu přípravy,“ informoval server iROZHLAS.cz Ibehej.

'Nemůžeme vycházet z dedukcí.' Soud osvobodil exnáměstka Šišku v kauze IBM

Číst článek

Mimo to byl obviněn bývalý vedoucí jednoho oddělení resortu, a to pro přípravu trestného činu dotačního podvodu.

„Věc se týká transformace organizace ‚Institut výchovy bezpečnosti práce‘ na státní příspěvkovou organizaci ‚Fond dalšího vzdělávání‘, dle závěrů kriminalistů NCOZ bez opory v zákoně,“ dodal Ibehej.

Fond dalšího vzdělávání je státní příspěvková organizace ministerstva práce a sociálních věcí, která zastřešuje projekty k podpoře vzdělávání dospělých.

„Fond dalšího vzdělávání se momentálně k této situaci nebude vyjadřovat,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí fondu Sandra Volkánová.

Pracovní skupina

Dvě z obviněných osob podle Ibeheje podaly k 16. květnu stížnost do usnesení o zahájení trestního stíhání. „O stížnosti zatím nebylo dozorujícím státním zástupcem Městského státního zastupitelství v Praze rozhodnuto,“ dodal mluvčí NCOZ s tím, že útvar nebude zatím poskytovat další informace.

Policisté prohledávali ministerstvo práce a sociálních věcí. Zaměřili se na Fond dalšího vzdělávání

Číst článek

Na stíhání Drábka upozornilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle mluvčího resortu Vladimíra Řepky se ministerstvo přihlásilo do trestního řízení jako další poškozený.

Současná ministryně v demisi Jaroslava Němcová (ANO) navíc nařídila zřízení pracovní skupiny „k zajištění ochrany zájmů při ochraně majetku České republiky v těchto trestních věcech“, popsal Řepka.

Ministryně také navrhla zřízení zvláštní vyšetřovací skupiny. „Jedná se o velmi závažnou problematiku ohrožující ve značném rozsahu jak ekonomické zájmy Česka, tak i ekonomické zájmy Evropské unie a poškozující zahraničněpolitické zájmy naší republiky. Navrhla jsem proto policejnímu prezidentovi zřízení zvláštní vyšetřovací skupiny za účelem objasnění trestné činnosti spáchané ke škodě majetku České republiky v resortu ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedla Němcová v tiskové zprávě.

Porušení zákona

Detektivové z NCOZ zasahovali na ministerstvu už na začátku prosince 2016 a zajímali se zejména o zmíněný Fond dalšího vzdělávání. Tehdejší mluvčí ministerstva Petr Habáň řekl, že si policisté přišli pro dokumenty a další materiály.

Fond vznikl kvůli čerpání evropských peněz na projekty. Od roku 2012 vedl například projekt Stáže ve firmách za plánovanou částku 800 milionů - 680 milionů z fondů Evropské unie a 120 milionů od státu.

Nejvyšší kontrolní úřad už v červenci 2015 uvedl, že ministerstvo práce při zřizování fondu porušilo zákon.

Jedním z projektů, které ministerstvo skrze fond uskutečňovalo, byly „Stáže ve firmách“. „Nejvyšší kontrolní úřad pokládá téměř miliardu korun, kterou ministerstvo podpořilo tento a na něj bezprostředně navazující projekt, za nepřiměřenou investici,“ uvedli tehdy kontroloři v tiskové zprávě. Ministerstvo tehdy navíc uvedlo, že se zavedením stáží jako nového nástroje pro aktivní politiku zaměstnanosti zatím nepočítá.

Že detektivové v rámci vyšetřování spolupracovali i s kontrolory úřadu, potvrdil serveru iROZHLAS.cz jeho mluvčí Václav Kešner. „V souvislosti s kontrolou z roku 2015 zaměřenou na dotace pro projekty týkající se vzdělávání mohu říct, že úřad spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení,“ uvedl mluvčí. 

Celé vyjádření Jaromíra Drábka

Dne 27. 2. 2018 mi bylo doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání za skutky, kterých jsem se měl dopustit jako ministr práce a sociálních věcí v letech 2011-12. Jsem trestně stíhán za to, že jsem opakovaně podepsal změnu zakládací listiny příspěvkové organizace ministerstva. Kreativní výklad policie je, že jsem tyto změny provedl úmyslně protiprávně, přičemž ani úmysl ani protiprávnost není usnesením o zahájení trestního stíhání ani jeho odůvodněním jakkoli doložena. Uvedenými podpisy jsem měl údajně způsobit škodu velkého rozsahu, přičemž škoda měla být způsobena tím, že státní příspěvková organizace čerpala peníze ze státního rozpočtu v souladu se zákonem o státním rozpočtu na projekty aktivní politiky zaměstnanosti (například získání prvotní praxe absolventů po ukončení studia). Proti věcné stránce čerpání nejsou v usnesení žádné námitky, napadán je jen předchozí podpis změny zřizovací listiny, tedy čistě formální akt. Policií byl čin vyhodnocen jako dotační podvod a zneužití pravomoci.

Jistě, nejsem první. Mám tu čest být zařazen do skupiny lidí jako bývalý ministr informatiky, bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj, bývalá ministryně obrany, bývalý předseda vlády či řada starostů a obecních zastupitelů a mnoho dalších, kteří byli vyšetřováni či stíhání ve vykonstruovaných kauzách jen proto, že policie přespříliš horlivě hledala něco, co není, místo aby se věnovala reálné trestné činnosti.

Taková vykonstruovaná obvinění ohrožují důvěru občanů v právní stát. Nemůžeme se pak divit, že do politiky moc slušných a schopných lidí nechce. Zároveň vyšetřování a soudní řízení takových případů stojí daňové poplatníky zbytečně nemalé finanční prostředky. Abych přispěl k zabránění negativních důsledků vykonstruovaných obvinění a také abych pomohl těm, kteří třeba nemají tolik zkušeností s nepravdivými nařčeními, mediálním tlakem či hrozbou nespravedlivého trestu,

připravuji založení Spolku pro obranu nespravedlivě stíhaných.

Pokud to někomu připomíná něco z historie naší země, není na omylu. Samozřejmě, nežijeme v totalitě, nicméně některé praktiky se tehdejším praktikám nebezpečně přibližují. Proto ten název. Stejně jako tehdy jde jen o to, aby stát dodržoval pravidla, která si sám stanovil.

Cílem spolku bude v souladu se zákony ČR:

shromažďovat informace o nespravedlivě stíhaných osobách,

zákonným způsobem upozorňovat příslušné státní orgány i veřejnost na pochybení při takovém stíhání,

žádat nápravná opatření a veřejnou informaci o jejich provedení,

pomáhat nespravedlivě stíhaným v jejich obtížné životní situaci, kdy například při doručení usnesení o zahájení trestního stíhání je určená lhůta pro zvolení advokáta či podání stížnosti jen 3 dny od doručení usnesení.

Aby nebylo pochyb, zdůrazňuji, že činnost spolku bude zásadně nepolitická v tom smyslu, že se nebude věnovat kauzám aktivních politiků. Na rozdíl od občanského života, v politice ctím presumpci viny. Sám jsem odstoupil z funkce ministra, když byl obviněn můj náměstek, i když se později ukázalo, že čin, z kterého byl obviněn, nespáchal.

Kdokoli by chtěl pomoci v popsané činnosti, ať už je sám nespravedlivě stíhaný či může přispět svou dobrovolnou prací, bude vítán.

Zdroj: webové stránky Jaromíra Drábka

Petr Jadrný, Anna Jadrná, Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme