Letadla CASA musí být do května funkční, jinak stát od smlouvy odstoupí

Španělé musí Česku předat všechna čtyři dopravní letedla CASA C-295 v perfektním stavu a bez technických problémů do konce května. V opačné případě ministerstvo obrany odstoupí od smlouvy. Vyplývá to z dohody, kterou resort uzavřel s výrobcem a dodavatelem letounů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA C-295M české armády

Letoun CASA C-295M české armády | Zdroj: ČTK

První letadlo CASA obdrží vojáci po opravě do konce ledna, zbylé tři pak postupně v závislosti na dodávkách opravených součástí. Musí však být vybaveny plně funkční avionikou, aby se neopakovaly problémy se samovolným přelaďováním komunikačních a navigačních systémů.

„Firma EADS je jeden ze dvou největších výrobců letadel na světě a samozřejmě nemá zájem na poškozování své pověsti. A ve hře bylo jejich reputační riziko. Spoléhám na to, že když nyní máme trojstranný vztah, tak máme větší šanci, že se dožijeme v dohledné době předání letounů v bezvadném stavu,“ uvedl ministr obrany Alexandr Vondra.

Španělé navíc jako omluvu za problémy vrátí Česku jedno z pěti letadel L-159, které ministerstvo před pěti lety vyměnilo za letouny CASA C-295. Smlouva podle ministra Vondry počítá i s dalšími kompenzacemi.

„Další kompenzací jsou dodávky náhradních dílů v celkové ceně 4,6 milionu korun. Třetí novinkou je prodloužení záruky na všechna čtyři letadla. Záruka bude prodloužena o 2 až 12 měsíců, přičemž je tam schéma, kdy bude záležet na datu předání jednotlivých letounů v námi požadovaném a smluvně garantovaném bezvadném stavu,“ upřesnil ministr obrany.

Vrácení cvičného L-159 ušetří armádě peníze, které by musela vynaložit na přestavbu jednomístné verze na dvoumístnou. Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka potřebují vojáci osm strojů namísto současných čtyř.

„Návrat dvoumístného letounu L-159 výrazně přesahuje 100 milionů korun a je to podle mého soudu velmi významný úspěch při narovnávání těchto vztahů,“ uvedl náměstek ministra obrany Rudolf Blažek.

„Co považuji za nejdůležitější je, že se jasně deklaruje, že po 31. květnu, pokud nebudou dodány tyto čtyři letouny v bezvadném stavu, je oprávněno ministerstvo obrany odstoupit od smlouvy,“ dodal Blažek.

Opozice žádá zastavení zakázek

Podle opoziční ČSSD by vláda měla pozastavit všechny velké armádní zakázky. Letadla CASA měla původně sloužit i v zahraničních misích. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka říká, že by se další armádní zakázky měly obnovit až po nastavení nových pravidel nákupů a výměně lidí, kteří s měli s předcházejícími nevýhodnými nákupy vojenské techniky něco společného.

„To je koneckonců jeden z důvodů, proč jsme jako sociální demokraté velmi rezervovaní k tomu, aby česká armáda dále působila v Afghánistánu. Řada těchto velkých vojenských dodávek byla v minulosti odůvodňována tím, že je potřebujeme právě kvůli Afghánistánu,“ uvedl Sobotka.

Podmínky v Afghánistánu jsou podle vojáků těžké | Foto: Michal Černý

„A pokud by se podařilo naše jednotky velmi rychle stáhnout, o což sociální demokracie usiluje, tak by to vedlo také k tomu, že by se nemusela objednávat tak velké množství drahé vojenské techniky,“ dodává šéf ČSSD.

Nákup tří španělských letadel za 3,5 miliardy korun schválila vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Čtvrtý letoun CASA získal stát výměnou za pět českých bitevníků L-159.

Španělská letadla však mají už rok problémy s avionikou a nefunguje ani systém pasivní ochrany proti raketám, který měl už loni dovolit nasazení letounů v Afghánistánu. V květnu je dokonce armáda přestala kvůli závadám používat.

Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme