Zkrvavené vlajky i černý humor. Výstava fotografií na Staroměstské radnici připomíná srpen 68
“Pijte svoji vodku a nepijte nám krev” nebo “Rusáci + uzený = nejlepší jsou studený” - texty z fotek nové výstavy s názvem Sovětská invaze srpen 1968. 200 snímků visí v budově Staroměstské radnice. Za chvíli víc na @Radiozurnal1 pic.twitter.com/DpOmR9ibnj
— Veronika Hlaváčová (@veronikahlavac) August 4, 2018
Lidé si můžou na pražské Staroměstské radnici až do konce srpna připomínat 50 let staré události, které souvisejí s okupací Československa. Výstava s názvem „Sovětská invaze - srpen 1968“ nabízí skoro 200 unikátních fotek z ulic Prahy, Brna, Liberce nebo Bratislavy. Přelomové okamžiky tehdy fotili profesionální fotografové i amatéři.
Kurátorkou výstavy na pražské Staroměstské radnici je Dana Kyndrová, která sama srpen 1968 zažila v Praze. Bylo jí tehdy 13 let.
„Vnímala jsem to velice emocionálně, protože všichni doufali, jak bude pokračovat Pražské jaro a ono to skončilo,“ vzpomíná fotografka. Snímky na výstavě podle ní mají velkou historickou hodnotu.
„Každá fotografie tady je především dokument. Troufám si říct, že to jsou jedny z nejlepších, které ze srpna 68 u nás existují.“
Hned na začátku výstavy lze najít třeba snímek s prodavačkou z masny, která stojí u vchodu se vzkazem „Ani gram masa okupantům“. Na další fotce z Brna o kousek dál je zas text ve výloze obchodu: „Zlato, uran nemáme, republiku nedáme“.
„Asi máme takovou národní schopnost dělat si legraci i v těch tragických okamžicích. Třeba další heslo ‚pijte svoji vodku, nepijte nám krev‘, to už je takový černý humor,“ myslí si kurátorka.
Na dalších fotkách jsou ale tanky a zkrvavené vlajky. Například na snímku matky Dany Kyndrové, která zachytila, jak po Václavském náměstí pochoduje skupina mladých lidí nesoucích vlajku.
V srpnu 68 si lehl před sovětský tank, výjimečný příběh Jozefa Leváka zůstal v zapomnění
Číst článek
„Nejdramatičtější okamžiky byly před Československým rozhlasem, kdy se lidi snažili zabránit tomu, aby byl obsazen. Mladí lidé na této fotce nesou zkrvavenou vlajku dolů po Václavském náměstí a směřovali nejspíš na Staromák.“
Na výstavu přišel třeba i Igor, kterému bylo během sovětské okupace 24 let, a pracoval pro Československou televizi. Během 21. srpna byl v ulicích Prahy.
„Můžu říct, že fotografie jsou naprosto perfektní a vykreslují tu situaci takovou, jaká byla,“ pochvaluje si.
Fotky s tématikou roku 1968 mohli zájemci posílat do června také do soutěže Českého rozhlasu. Dorazilo přes 1000 snímků. Vítěze vyhlásí porota 16. srpna.