Pětici Čechů skončila karanténa v Nemocnici Na Bulovce. Testy nákazu koronavirem nepotvrdily

Pět Čechů, kteří před dvěma týdny přicestovali z Číny a byli testování na koronavirus, v pondělí opustilo izolaci v pražské Nemocnici Na Bulovce. Opakované testy potvrdily, že jsou zdraví. Novinářům to řekla primářka kliniky infekčních nemocí Hana Roháčová. Lékaři u propuštěných pacientů komplikace neočekávají, za celou dobu hospitalizace neměli žádný zdravotní problém.

Praha (Aktualizováno: 9:51 17. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce

Personál nemocnice k izolovaným chodil v běžných ochranných oděvech, jako je rouška, brýle, rukavice nebo celotělový plášť | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Měli jsme štěstí, že to byli mladí lidé, inteligentní, odolní,“ uvedla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

S pacienty podle ní nebyl žádný problém, karanténě se podrobili dobrovolně. Nemohli sice po celou dobu trvání vycházet ven, měli však samostatné pokoje a mohli komunikovat se svými rodinami. „Snažili jsme se ale, aby měli pocit volnosti co největší,“ uvedla Roháčová.

Čeští turisté držení v karanténě se koronavirem nenakazili. Potvrdil to i druhý test

Číst článek

Personál nemocnice k izolovaným Čechům chodil v běžných ochranných oděvech, jako je rouška, brýle, rukavice nebo celotělový plášť.

„Není v tomto případě nutné používat vybavení pro nemoci nejvyššího stupně nebezpečnosti, jako je třeba ebola,“ vysvětlila Roháčová.

Do kontaktu s pacienty během 14 dnů přišlo podle ní zhruba deset lidí. Šlo hlavně o měření teploty, zjišťování subjektivního zdravotního stavu a podávání potravy. „Ten kontakt byl minimální,“ uvedla primářka.

Pacienti byli testováni dvakrát. Podle Jágrové to bylo „na jistotu“, protože Světová zdravotnická organizace doporučuje testovat při změně zdravotního stavu, ale v případě pěti Čechů lékaři žádnou změnu nezaznamenali. Propuštění lidé dostali pak také možnost účastnit se studie, která se koronaviru týká.

Přísná opatření

Dva studenty, dva další Čechy a jejich jednoho rodinného příslušníka evakuovalo z epicentra nákazy z Wu-chanu francouzské letadlo před dvěma týdny. Tím přiletěli nejdřív do Bruselu, kde je pak se dvěma dalšími slovenskými občany vyzvedl český vládní speciál. Do Prahy dorazila skupina 3. února krátce po půlnoci. V karanténě pak musela být následujících 14 dnů.

Koronavirus má v Číně 1770 obětí. Odborníci se obávají jeho rozšíření do zemí se zaostalým zdravotnictvím

Číst článek

„Jak bylo již prezentováno, proběhly testy na přítomnost koronaviru, které byly negativní. Máme tedy stoprocentní jistotu, že nemají toto onemocnění a nejsou infekční. Mohou tedy být propuštěni domů, není nutné, aby bylo prováděno další pozorování,“ sdělil Radiožurnálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vojtěch také potvrdil, že u nikoho ze 77 testovaných lidí v Česku se nemoc neprokázala. Dosavadní bezpečnostní opatření ale v Česku nadále platí. „Česká republika má nejpřísnější opatření ze všech zemí Evropské unie, zakázali jsme například přímé lety do Číny nebo vydávání víz. Tato opatření jsou nyní dostatečná,“ řekl Vojtěch. Dodal však, že opatření se mohou podle vývoje ještě zpřísnit.

Daniela Tollingerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme