Univerzity odmítají kvůli koronaviru poskytovat karanténu studentům z Číny. Starat se mají hygienici

Rektoři vysokých škol odmítají zajišťovat karanténu čínských studentů. Hygienické stanice totiž vysokým školám nařizují, aby zajistily na kolejích oddělené pokoje pro studenty, u kterých je riziko, že jsou nakažení koronavirem.

Praha (Aktualizováno: 16:59 6. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT | Zdroj: Profimedia

Předseda konference rektorů Petr Sklenička bude ještě ve čtvrtek jednat s hlavní hygieničkou Evou Gottvaldovou.

Češi evakuovaní z Wu-chanu podle ministra Vojtěcha koronavirus nemají. Dva týdny zůstanou v karanténě

Číst článek

„Budu požadovat, aby se o studenty, kteří hodlají přijet, postarala hygienická služba. Nemáme tady vyškolené lidi, nevíme tady, jaký režim by měly mít ty pokoje, nemáme ani lidi, kteří by byli ochotní obsluhovat studenty, kteří by byli minimálně 14 dní v karanténě,“ řekl Radiožurnálu Sklenička.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček navíc vydal příkaz, kterým škola odmítá všechny čínské studenty, kteří přijeli do Česka po 25. lednu. Tito studenti vůbec nesmějí nastoupit ke studiu v letním semestru.

Podobné nařízení se týká také zaměstnanců ČVUT. Pokud se z Číny vrátili po 15. lednu tohoto roku, nemají po dobu 14 dnů navštěvovat prostory univerzity – tedy ani menzy, studovny nebo knihovny. Stejné nařízení platí i pro studenty a třetí osoby.

Škola také okamžitě zrušila veškeré cesty do Číny organizované ČVUT. Vyjádření univerzity Radiožurnál zjišťuje.

Pardubice i Brno

I univerzita v Pardubicích teď řeší příjezd 14 studentů z Tchaj-wan. Vedení bude v pátek nebo na začátku příštího týdne řešit, jestli studenti vůbec nastoupí v letním semestru. Vše konzultují s hygienickou stanicí i místní nemocnicí.

Masarykova univerzita v Brně takto striktně nepostupuje a situaci podle mluvčí Terezy Fojtové řeší individuálně. „Právě proto, že studenti nejsou z pevninské Číny, ale většina z nich je z Hongkongu, který sám proti pevninské Číně přijímá nějaká opatření,“ řekla Radiožurnálu.

Zákaz přímých letů do Číny bude platit od neděle, uvedl Babiš. Stihne se tak vrátit stovka Čechů

Číst článek

Univerzita je taky připravena, pokud by někdo onemocněl nebo by měl podezření, že je nakažený, zařídit na kolejích karanténu v oddělených pokojích. Spolupracuje taky s krajskou hygienickou stanicí.

Nový typ koronaviru se začal šířit z jedenáctimilionového čínského města Wu-chan. Z 565 obětí choroby zemřelo 564 lidí v Číně a jeden člověk na Filipínách. Mezi nakaženými připadá podle Světové zdravotnické organizace 80 procent případů nakažených na čínskou provincii Chu-pej, jejíž je Wu-chan metropolí, a 99 procent na Čínu.

V Evropě se nákaza potvrdila v Německu, Velké Británii, Francii, Finsku, Itálii, Španělsku, Švédsku a Belgii. Dva případy oznámilo Rusko, nemocní jsou z asijské části země. V Česku se zatím nákaza nepotvrdila.

Jana Magdoňová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme