'Nesouhlasil jsem s ním, ale vážil si ho.' Politici komentují odchod Bohuslava Sobotky

Političtí soupeři ČSSD v reakci na oznámení Bohuslava Sobotky (ČSSD) o odchodu ze sněmovny oceňují, že bývalý premiér vedl politiku založenou na programu. Poslanecký klub sociálních demokratů poděkoval Sobotkovi za jeho práci.

Praha (Aktualizováno: 22:49 22. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka přichází na jednání vlády

Bývalý český premiér Bohuslav Sobotka se rozhodl odejít z politiky. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Někdejší Sobotkův vnitrostranický soupeř Michal Hašek uvedl, že po odchodu expremiéra ze sněmovny skončí spekulace o tom, jak se poslanci ČSSD postaví k podpoře společné vlády s hnutím ANO, o níž sociální demokracie nyní vyjednává.

Čestný soupeř

Sobotka končí s vysokou politikou, v dubnu odejde z Poslanecké sněmovny

Číst článek

„Politické postoje a názory Bohuslava Sobotky jsem nikdy nesdílel. Po mém vstupu do politiky patřil k mým hlavním ideovým a politickým soupeřům. Vždy jsem však současně oceňoval jeho snahu o slušnou politiku, v níž jde o programový střet, a ne o osobní urážky,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

„Přeji mnoho štěstí, Slávku. Patříš mezi pár lidí, se kterými mi bylo ctí nesouhlasit. Drž se,“ reagoval na twitteru bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek.

„Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí. Sobotka zaslouží dík za všechno úsilí, které zemi ve veřejné službě věnoval,“ napsal na twitteru předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Bohuslav Sobotka se snažil o slušnou sociálnědemokratickou stranu. Hledal, snažil se. Bohužel marně,“ připojil se čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Pochopitelný, ale přesto smutný konec

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše není Sobotkovo rozhodnutí překvapivé. „ČSSD vstupuje do vlády s Andrejem Babišem, který fakticky stojí za Sobotkovým pádem. Navíc, vzhledem k situaci uvnitř ČSSD, tedy roztříštěnosti strany a neslavnému výsledku v parlamentních volbách, se bývalý předseda ocitá na druhé či spíše až třetí či další koleji. Je tedy více než pochopitelné, že se pan Sobotka stahuje do ústraní,“ uvedl Bartoš.

Vyjádření Bohuslava Sobotky na jeho facebookovém profilu, ve kterém oznámil konec své politické kariéry: 

„Respektuji rozhodnutí Bohuslava Sobotky. Byl férovým soupeřem, konkurentem i kolegou. Přeji mu mnoho úspěchů v životě mimo vysokou politiku,“ napsal předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Velmi z dnešního pohledu oceňuji, že dokázal rychle a efektivně vytvořit stabilní většinovou vládu, která jako jedna z mála vydržela celé volební období,“ doplnil.

„Byl to slušný člověk, co držel slovo, nikdy nebyl osobní a vulgární, byl demokrat a byť jsme spolu mnohdy nesouhlasili, tak jsme se respektovali,“ míní bývalý lidovecký ministr zemědělství Marián Jurečka.

„Označil bych to možná za trochu smutný konec politické dráhy expremiéra. Ale když se podíváme zpět, není to zdaleka ojedinělý případ - matně mě napadají jména jako (Jiří) Paroubek, (Mirek) Topolánek. Možná bych čekal trochu jiný přístup stran - ne že se o svého bývalého premiéra úplně 'postarají', ale že třeba budou chtít využít jeho zkušeností namísto toho, aby si spolustraníci oddechli, že už je konečně pryč,“ vyjádřil se předseda STAN Petr Gazdík.

Babiš odmítl komentovat

„Za Bohuslavem Sobotkou je mnoho kauz včetně privatizace OKD a hodnocení jeho práce udělali ve volbách voliči, kdy byl výsledkem obrovský propad ČSSD,“ řekl naopak předseda SPD Tomio Okamura.

Babišův kabinet chce ovládat bezpečnostní sbory, míní Sobotka. Ke kázeňskému řízení s Murínem prý neměl důvod

Číst článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechtěl k Sobotkově odchodu obsáhleji vyjadřovat. „Já to ani nechci komentovat. Asi bych nebyl objektivní,“ sdělil novinářům na summitu v Bruselu.

„Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Sobotka neudělal vůbec málo. Bylo mi ctí s ním spolupracovat,“ napsal na twitteru tajemník poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který Sobotku ve sněmovně nahradí.

Hašek uvedl, že si Sobotkova rozhodnutí váží, expremiér podle něj prokázal loajalitu k ČSSD. „Jeho krok doufám přispěje i ke zmenšení spekulací o postupu poslaneckého klubu ČSSD při případném hlasování o důvěře možné budoucí menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD,“ řekl někdejší Sobotkův vnitrostranický konkurent.  

‚Každý má chuť s tím stokrát praštit‘

Předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD) Sobotkovo rozhodnutí překvapilo. „Na rozdíl od mnoha lidí, kteří se k němu vyjadřují kriticky, aniž by ho osobně znali, já ho hodnotím na základě osobní znalosti jako velmi kvalitního politika, který byl vždy na jednání připraven, věděl, čeho chce dosáhnout,“ uvedl Štěch.

„Každý z nás má stokrát chuť s tím praštit, když vidí kolem sebe tolik lží a zlých úmyslů,“ řekl k Sobotkovu odchodu předseda senátorů ČSSD Petr Vícha.

Místopředseda senátorů ČSSD Miroslav Nenutil dodal, že Sobotku naprosto chápe. „Být někde, kde se na vás dívají skrz prsty, není příjemné. Jestli tou poslední pověstnou kapkou byla možná účast ČSSD ve vládě (s ANO) - po čtyřletých koaličních/nekoaličních zkušenostech se mu nedivím,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme