Babiš chce zjednodušit odvolávání ministerských náměstků. Superúředník Postránecký to podporuje
Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO chce kvůli personální situaci na ministerstvu dopravy změnit služební zákon. Jak řekl Radiožurnálu, ministr by podle něj měl mít možnost manažerského vedení resortu. Změnu způsobu vedení ministerstev podporuje rovněž šéf státní služby Josef Postránecký.
Babiš minulý týden vyzval prvního náměstka na ministerstvu dopravy Tomáše Čočka i ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyňka Hořelicu k rezignaci kvůli zakázce na e-shop s dálničními známkami. Ani jeden ho ale nevyslyšel.
Šéf státní služby Postránecký: Nechal bych jen politické náměstky, které může ministr odvolat
Číst článek
Nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) chce řešit situaci tak, že vypíše výběrová řízení na pozice všech náměstků. Premiér to považuje za jeden z důvodů, proč by se měl změnit zákon.
„Případ zakázky Státního fondu dopravní infrastruktury, takzvaného e-shopu, ukázal v praxi, že zákon o státní službě není dobrý. Mimochodem to potvrdila i analýza KPMG, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo vnitra,“ řekl Babiš Radiožurnálu. „Řeším nyní úpravu zákona tak, aby vůbec měl ministr možnost manažerského vedení.“
Loňská analýza společnosti KPMG konstatuje, že se zatím nepodařilo státní správu odpolitizovat a služební zákon měl na její výkon negativní dopad.
Superúředník je pro změnu
Pro vysvětlení: odborní náměstci řídí jednu z agend a vzejdou z výběrového řízení, ti političtí jsou spíš prodlouženou rukou ministra, který je vybírá a odvolává podle vlastního uvážení.
Šéf státní služby Josef Postránecký, pod něhož spadá 70 tisíc českých úředníků, by byl pro sjednocení odborných a politických náměstků, protože současný systém se podle něj neosvědčil.
Havlíček nezrušil politické náměstky hned po nástupu, jak tvrdil Babiš. ‚Nešlo to jinak,‘ řekl ministr
Číst článek
Takzvaný superúředník by zachoval jen politické náměstky, které může ministr kdykoliv odvolat.
„Každý ministr přichází na to ministerstvo s určitými úkoly, které odpovídají politickým cílům, a je složité ty úkoly transformovat prostřednictvím třeba odborným náměstků. Ti političtí náměstci zase nemají v podstatě nástroje, jak toto promítnout do práce toho ministerstva. Všude jinde v Evropě má ta vrcholová úroveň politický obsah a přichází a odchází s příslušným ministrem,“ vysvětlil Postránecký. Pod státní službou by pak podle něj byli ředitelé sekcí a další vedoucí.
„Návrh pana Postráneckého vkládá novou úroveň takzvaných ředitelů sekcí. Nechci ale navyšování úředníků a jsem přesvědčen, že cestou může být i dvoustupňové řízení ministerstev a jejich orgánů a organizací,“ reagoval na Postráneckého slova Babiš.
Nedotknutelná ministerstva?
S takovou změnou by neměl problém ani právník z Rekonstrukce státu Lukáš Kraus. Mimo jiné by se tak mohlo předejít účelovému rušení míst nepohodlných odborných náměstků, které platforma u současné vlády v minulosti kritizovala.
Velká výměna náměstků na ministerstvu průmyslu vyšla státní kasu na více než šest milionů
Číst článek
„Je potřeba skoncovat s tím hybridem, který máme v České republice nastavený, a jasně oddělit přesně politickou sféru od odborné. Současní takzvaní ‚odborní náměstci‘ by měli být spíš odbornými řediteli a vedle toho by měla být politická rovina – ‚političtí náměstci‘, kteří budou prosazovat tu politickou vizi,“ nechal se slyšet.
Dva druhy náměstků by neměly existovat ani podle místopředsedy opoziční ODS Martina Kupky.
„Zákon o státní službě do jisté míry vytvořil ministerstva jako trochu nedotknutelné orgány, které mohou říkat ‚všechno přejde, jen my tady zůstaneme‘ a často to má odvrácenou stránku mince, že se na ministerstvech nepracuje, jak by se mohlo,“ řekl Radiožurnálu.