Pokuta pro Prechezu z holdingu Agrofert opět neplatí. Inspekce nedostatečně odůvodnila své rozhodnutí
Půlmilionová pokuta, kterou loni v létě dostala přerovská chemička Precheza za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České inspekce životního prostředí, neplatí. V prosinci ji zrušilo ministerstvo životního prostředí a inspekce se musí incidentem znovu zabývat, už potřetí, uvedl ve středu server Seznam Zprávy. Ministerstvo nezpochybnilo spáchání přestupku, podle něj ale inspekce nedostatečně odůvodnila rozhodnutí, hlavně výši pokuty.
Mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká rozhodnutí ministerstva nekomentovala, protože ho úřad zatím nedostal.
Nevyjádřil se k němu ani Pavel Heřmanský, mluvčí holdingu Agrofert, jehož součástí je i Precheza, píše server. Holding patří do svěřenského fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).
Nová pokuta pro chemičku z holdingu Agrofert. Inspekce ji udělila Pracheze za únik oxidu siřičitého
Číst článek
Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové po technologické přestávce.
Podle tehdejších dat Českého hydrometeorologického ústavu byl limit oxidu siřičitého překročen až šestatřicetkrát.
Většina lidí tou dobou spala, dva policisté ve službě se ale nadýchali vzduchu nasyceného oxidem siřičitým a museli do nemocnice kvůli popálení a poleptání hrtanu.
Zamítnutá žaloba
V únoru 2015 inspektoři České inspekce životního prostředí řekli, že firma porušila podmínky stanovené pro náběh linky na výrobu kyseliny sírové a inspekce s chemičkou zahájila správní řízení.
Nejvyšší správní soud zrušil snížení pokuty pro Prechezu. Původně měla zaplatit sedm milionů
Číst článek
Server připomněl, že v únoru 2016 inspekce uložila chemičce pokutu sedm milionů korun, ministerstvo životního prostředí o rok později trest změnilo a Precheza měla zaplatit 500 tisíc korun. Firma podala žalobu, kterou v červnu 2020 zamítl pražský městský soud.
Precheza poté podala kasační stížnost a Nejvyšší správní soud v prosinci 2022 zrušil jak rozsudek soudu, tak rozhodnutí ministerstva s tím, že nebylo srozumitelné. Ministerstvo proto vrátilo případ inspekci životního prostředí, která loni v červenci udělila novou pokutu 500 tisíc korun.