Desítky let se Dívčice na Českobudějovicku vyrovnávají s ekologickými důsledky zpracovávání radioaktivního uranu. A teď řeší další problém. V katastru obce leží stovky tisíc tun strusky.
Do areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívozu se teď vlivem škod, které tady povodeň napáchala, nedá dostat. Veškerá odpadní voda teď teče přímo do Odry.
Z místa zmizelo celkem pět stromů, čtyři lípy a jeden smrk. Na radnici se kvůli tomu začali obracet rozzlobení lidé. Některým například vadilo, že stromy část dne stínily autobusovou zastávku.
Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové po technologické přestávce. Podle dat byl limit oxidu siřičitého překročen až šestatřicetkrát.
Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu v hodnotě 3,5 milionu korun. Soud ale připomněl, že inspekce státnímu podniku kladla k tíži spíše to, že svou nečinností přispěl k rozšíření kalamity.
Vedení inspekce tvrdí, že škrty jsou nutné, aby se mohly zvýšit zaměstnancům nízké platy. A podle ministerstva životní prostředí bude po změnách možné lépe se soustředit na velké kauzy.
„Čekal jsem, že buď to padne jasné odsouzení konkrétní společnosti, nebo naopak jasné osvobození a vyšetřování se zaměří jiným způsobem,“ říká ministr životního prostředí z KDU-ČSL Petr Hladík.
Ministerstvo životního prostředí uložilo investorovi, firmě MAWE CK, aby se vyrovnal s devíti připomínkami místních. Týkají se vlivů na vodní zdroje, zemědělskou půdu nebo celkový ráz krajiny.
Mrtvé ryby se v řece objevily minulou středu. O dva dny dříve na Ostravsku intenzivně pršelo a to vedlo k výplachu sedimentů z kanalizací a splachu z polí. Proto bylo v řece málo kyslíku.
Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při rozjezdu linky na výrobu kyseliny sírové. Podle tehdejších dat byl limit překročen až šestatřicetkrát.
Petr Bejček za hlavní chybu označil, že při havárii vyjel pouze olomoucký inspektorát, zasažené území se rozkládalo ve dvou krajích. Chtěl by vytvořit registr všech výpustí do řek.
Podle České inspekce životního prostředí policie přizvala odborného znalce na čistotu ovzduší a chemie se specializací na azbest. Pro trestní řízení má připravit posudek o rozsahu zasažení.
Bývalý ředitel inspekce Erik Geuss podal v říjnu loňského roku žádost o odvolání z funkce k 7. prosinci. Avizoval, že odstoupí kvůli politickým tlakům, které cítil po otravě řeky Bečvy v září 2020.
Precheza patří do skupiny Agrofert, kterou do února 2017 vlastnil předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kvůli zákonu o střetu zájmů pak své akcie vložil do svěřenských fondů.
Geuss své rozhodnutí opustit post ředitele inspekce oznámil přímo v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Podle něj prý bude z tohoto kroku spousta lidí nadšeno.
Libor Nedorost byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatku, ale nyní na České inspekci životního prostředí prověřuje zákonné chování firem. Ředitel inspekce se hájí, že o jeho minulosti nevěděl.
Firma O.L.G.A., kterou vlastní kancléř Mynář, během předchozí zimní sezóny na přelomu let 2019 a 2020 odebrala téměř 1 500 kubíků vody z boční nádrže vodního toku Hruškovice takzvaně načerno.
Od ledna do června inspekce pravomocně udělila asi 650 pokut za skoro 40 milionů korun. V letech před covidovou pandemií jich přitom rozdala za půl roku přibližně jednou tolik.
„Nehodlám hledat, na čem se štěpíme a neshodneme,“ řekla ve vysílání Radiožurnálu místopředsedkyně Pirátů a poslankyně Olga Richterová o vznikající dohodě koalic.