Vlk je vrcholový predátor, ohrožují ho pouze přírodní podmínky, ilegální lovci či automobily. V Česku se na rozdíl od Slovenska vlci střílet nesmějí i proto, že Česko přijalo jinou evropskou směrnici.
Od katastrofálních povodní v roce 2002 si lidé v Česku postavili 16 tisíc rodinných domů v záplavových územích. Nejvíce takových staveb stojí v Olomouckém kraji.
Takzvané kotlíkové dotace přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu pomohly jen minimálně.
Návrh rovněž zahrnuje povinnosti týkající se reklamních letáků. Chce zavést recyklační poplatek pro jejich výrobce a omezit plošnou distribuci těm, kteří o reklamní letáky zájem nemají.
CHKO by měla podle ministerstva životního prostředí chránit především zachovanou krajinu s rozsáhlými celky rašelinišť. Obce a kraje budou mít lhůtu 90 dní pro podávání námitek.
Každý Čech ročně vyhodí 91 kilogramů potravin. V celé zemi je to 1,9 milionu tun ročně. Odhady se ale liší – podle vědců z Mendelovy univerzity v Brně průměrný Čech do koše vyhodí zhruba 54 kilogramů.
Teplárna zásobuje teplem většinu Ústí nad Labem. Nejstarší ze současných kotlů pochází z roku 1948, ten nejnovější instalovali před víc než pětatřiceti lety.
Před pár týdny se členské státy dohodly na nových pravidlech, a ta se dotknou novostaveb i starších budov. Česko kvůli nim musí zrychlit tempo oprav obytných a kancelářských domů, ale třeba i úřadů.
Stát musí od letoška dávat miliardy korun z prodeje emisních povolenek na boj proti klimatické změně. Česko unijní směrnici zatím do zákonů nepřevedlo. Ministři se přou o to, jak výnosy rozdělovat.
„Chceme omezit používání pyrotechniky u škol, nemocnic, hospiců, domovu seniorů, záchranných stanic, zoologických zahrad nebo třeba útulků,“ řekl pro Radiožurnál ministr Hladík.
Plánované zvýhodněné úroky pro žadatele v dotačním programu Oprav dům po babičce zatím nejsou dostupné. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana se na jejich spuštění pracuje.
Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové po technologické přestávce. Podle dat byl limit oxidu siřičitého překročen až šestatřicetkrát.
Zájemci musí při žádosti doložit, že čerpají důchod, pobírají příspěvek na bydlení nebo nově přídavek na dítě, a současně musí mít v renovované nemovitosti trvalé bydliště.
Ministerstvo životního prostředí chce rozhýbat program Oprav dům po babičce, který má napomoci při zateplování nehospodárných staveb. „Nástup programu byl pozvolný,“ říká ministr Petr Hladík.
Karviná mu v jeho záměrech vyhověla jen částečně. Jedná o změně územního plánu na dvou ze sedmi požadovaných lokalit. Zastupitelé vše budou schvalovat v příštím roce.
Mezi nejvýznamnější opravy patří doúčtování podílu České republiky na finančních aktivech Modernizačního fondu za 24,5 miliardy korun, které spravuje Evropská investiční banka.
„Čekal jsem, že buď to padne jasné odsouzení konkrétní společnosti, nebo naopak jasné osvobození a vyšetřování se zaměří jiným způsobem,“ říká ministr životního prostředí z KDU-ČSL Petr Hladík.
Velmi zrádná byla v českých podmínkách v září situace pro meteorology. Po odborné stránce věděli, že velmi vysoké teploty jsou projevem velkého problému, ovšem zároveň předpovídali příjemné počasí.
Ministerstvo dopravy by chtělo, aby 30 procent výnosů šlo do Státního fondu dopravní infrastruktury. Ministerstvo financí ale požaduje, aby byly peníze dál příjmem přímo státního rozpočtu.
„Jde o korupční nabídku. Lidé dostanou výhodnou dotaci, nějakým způsobem si dům opraví a asi ušetří a zprovozní pro další dobu. Ale zároveň nutně zničí jeho charakter,“ upozorňuje publicista Peňás.
Vláda se v rámci konsolidačního balíčku zavázala k seškrtání desítek miliard dotací. „Můj resort žádné dotace směřující podnikatelským subjektům nemá,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Je nutné si uvědomit, že ptáci se při letu nedívají přímo před sebe. Ale když mají pocit, že mají před sebou volný prostor, tak sledují, jestli jim nehrozí nějaké nebezpečí kolem,“ říká ornitolog.
Dotační program Oprav dům po babičce je dle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) špatně nastavenou sólo akcí ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Dojde ke změně?